Соціальна відповідальність: сутність, принципи, переваги, Поняття і види СВ - Дослідження японської моделі соціальної відповідальності

Поняття і види СВ

Ідеологія корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) виникла як відповідь бізнесу на тиск з боку зростаючих лівих настроїв і профспілкового руху в останній третині XIX століття. Виниклі тоді інститути громадянського суспільства зажадали від підприємців надання соціальних гарантій робітникам і забезпечення охорони їх праці, а занепад професійних об'єднань в середині XX століття актуалізував для власників підприємств завдання збереження лояльного ставлення і підтримки мотивації підлеглих, що знову змусило їх звернутися до СВ. Саме тоді це поняття міцно увійшло в теорію і практику корпоративного управління в США.

На першому етапі воно в основному поширювалося на питання соціального забезпечення власного персоналу, а також допомоги місцевим органам самоврядування на партнерській та спонсорської основі. Вже тоді багато тут перепліталося з PR-функціями.

На початку 60-х практика взаємин між бізнесом і суспільством почала трансформуватися в якусь нову форму соціального контракту або "набору писаних і неписаних правил і положень про моделях поведінки різних елементів суспільства", серед яких:

    - прийнятні оплата і умови праці з боку роботодавців в "обмін" на обов'язки і відповідальність з боку найманих працівників; - чесна конкуренція і повагу чужих прав і обов'язків; - дотримання податкового законодавства, стандартів охорони здоров'я, техніки безпеки, інтересів споживачів, клієнтів і т. д.

У 70-х широке поширення набуває агентська концепція СВ, що передбачає відповідальність компаній перед своїми акціонерами. Її автор, відомий економіст неокласичного напряму Мілтон Фрідман, писав: "... існує тільки одна соціальна відповідальність бізнесу - використовувати ресурси і робити дії, спрямовані на підвищення своїх прибутків, граючи за правилами відкритої та вільної конкуренції без обману або підроблення".

Інше визначення СВ звучить в так званій теорії участі, що пропонує цілий спектр типів відповідальності бізнесу перед різними групами громадськості, тим чи іншим чином з ним дотичними: персонал компанії, акціонери, споживачі, урядові органи, профспілки, бізнес-асоціації, постачальники і навіть конкуренти.[6-c 15]

Обидві концепції не можна назвати зовсім вже несумісними: прихильники теорії участі розглядають і акціонерів як одну з груп СВ.

Таким чином, СВ з'явилася в результаті глибинної трансформації відносин приватного підприємництва і суспільства: у постіндустріальній економіці останнім бажає не просто купувати "більше хороших товарів", але знати, яка їхня екологічна і соціальна ціна.

Не останню роль зіграли і виклики глобалізації, які змусили компанію шукати все більш витончені способи позиціонування в перенасиченому інформацією світі.

Не варто применшувати значення особистої зацікавленості бізнес-консультантів в новому ринку послуг проектування, консультування, оцінки та валідірованія соціальної діяльності компаній і підвищенні власної затребуваності на ньому.

Сьогодні термін "корпоративна соціальна відповідальність" настільки популярний, що пошук по даній комбінації слів в англомовній частині Інтернету видає понад мільйон посилань. У документах Європейської комісії можна знайти таке визначення: "Корпоративна соціальна відповідальність за своєю суттю є концепцією, яка відображає добровільне рішення компаній брати участь у поліпшенні суспільства і захисту навколишнього середовища".

Похожие статьи




Соціальна відповідальність: сутність, принципи, переваги, Поняття і види СВ - Дослідження японської моделі соціальної відповідальності

Предыдущая | Следующая