Класифікація програм - Програмно-цільове управління та управлінські рішення

Класифікацію програм можна здійснювати за різними ознаками. Найбільш істотні з них:

    - Основний зміст програм, їхня цільова спрямованість. За цією ознакою виділяють соціально-економічні програми ("Програма підвищення реальних доходів населення"); соціальні програми ("Програма пенсійного забезпечення", "Програма розвитку культури" і ін.); організаційно-господарські ("Програма удосконалювання системи обліку відповідно до світових стандартів"); виробничі, економічні "Програма розвитку перевезень вантажів транспортними мережами країни"); науково-технічні ("Програма освоєння виробництва інсуліну"), природно-ресурсні ("Програма охорони водних басейнів", "Програма розвитку лісових ресурсів", "Програма по усуненню наслідків аварії на Чорнобильської АЕС"); - Масштаби, що відносяться до рівнів керування. За цією ознакою програми поділяють на зовнішні (міждержавні) й внутрішні (внутрішньодержавні). Прикладами зовнішніх можуть служити міжнародні програми співробітництва в області транспортування нафти і газу через територію країни, будівництво терміналів та ін. Внутрішні програми, у свою чергу, підрозділяються на республіканські, обласні, галузеві, об'єднань і підприємств, міжгалузеві програми по окремих об'єктах (науково-технічні програми, програми виконання великих дослідно-конструкторських робіт, будівництва, введення до ладу важливих підприємств і споруд, засобів повідомлення і зв'язку). На державному рівні можна назвати програму перспективною розвитку "Україна - 2010" програми "Освіта (Україна XXI століття)", щорічну програму діяльності Кабінету Міністрів України та ін. На регіональному рівні широке розповсюдження одержали міжобласні комплексні програми економічного і соціального розвитку "Карпати", "Полісся", "Поділля". - Тривалість виконання програми щодо прийнятих у практиці керування планово-звітних періодів. Відповідно до цієї ознаки виділяють програми короткострокові (тривалість реалізації один - два роки), середньострокові (від трьох до восьми років), довгострокові (понад десять років).

Розробка комплексних програм починається на стадії створення концепції довгострокового плану. У її складі виділяються проблеми довгострокового розвитку країни, для вирішення яких необхідні комплексні програми. Перелік проблем установлює Кабінет Міністрів України разом з міністерствами і відомствами і на його основі формується перелік комплексних програм різних типів.

На стадії розробки бюджету Мінфін формує вихідні засоби для розробки комплексних програм, що розподіляються провідним міністерствам і відомствам. При формуванні програм відбувається їхнє ув'язування та узгодження з позапрограмними напрямками розвитку галузей, економічних районів.

Показники програм коригують, приводять у відповідність з галузевими і територіальними планами

Похожие статьи




Класифікація програм - Програмно-цільове управління та управлінські рішення

Предыдущая | Следующая