Розвиток поняття "антропогенез" - Синтетична теорія еволюції: її джерела, основні постулати і невирішені проблеми

Інтенсивне наукове осмислення проблеми антропогенезу почалося в XIX в., І головне досягнення в цій галузі було пов'язано з твердженням еволюційної теорії. Так, вже в 1795 р. шотландський учений, геолог Дж. Геттон сформулював теорію еволюції геологічних формацій. Він представив геологічну історію Землі як повторення циклів руйнування одних континентів і виникнення інших, вказавши при цьому на схожість сучасних і давніх геологічних процесів.

Слідом за ним в 1796 р. французький астроном, математик і фізик П. С. Лаплас запропонував свою космогонічну гіпотезу походження Сонячної системи (гіпотеза Лапласа). Хоча слід мати на увазі, що задовго до нього подібна гіпотеза була сформульована німецьким філософом І. Кантом.

У тому ж році дід знаменитого Ч. Дарвіна, англійський лікар і натураліст Е. Дарвін, опублікував теорію еволюції життя у вигляді епічної поеми "Зоономія". У ній в натурфілософській формі він розвивав уявлення про еволюцію тварин під впливом зовнішнього середовища.

Значний внесок в утвердження еволюціонізму вніс і попередник Ч. Дарвіна французький натураліст Ж. Б. Ламарк. Він створив досить цілісну концепцію еволюції живої природи, згідно з якою види тварин і рослин постійно змінюються, ускладнюючи у своїй організації в результаті впливу зовнішнього середовища і якогось внутрішнього прагнення всіх організмів до вдосконалення. Ламарк проголосив принцип еволюції загальним законом живої природи, хоча і не розкрив її справжніх причин. Одночасно з німецьким вченим Г. Р. Травіранусом він ввів термін "біологія"[2].

Такі були природно-наукові передумови виникнення еволюційної теорії Ч. Дарвіна, що опублікував в 1859 р. свій знаменитий працю "Походження видів шляхом природного відбору". У цій роботі на основі узагальнення результатів власних спостережень і досягнень біології та селекційної практики він розкрив основні фактори та причини еволюції органічного світу. У 1871 р. у книзі "Походження людини і статевий відбір" Ч. Дарвін висунув гіпотезу про походження людини від мавпоподібних предків.

Дарвін подолав однолінійний детермінізм Ламарка і показав, що еволюція в органічному світі здійснюється в закріплює результаті трьох основних чинників: мінливості, спадковості і природного відбору. Мінливість є основою утворення нових ознак у будові і функціях організмів. Спадковість їх. Під впливом природного відбору в процесі боротьби за існування усуваються організми, які не можуть пристосуватися до умов життя. Завдяки цьому єдиному процесу організми в результаті еволюції накопичують все нові пристосувальні ознаки, що і веде в кінцевому рахунку до утворення нових видів.

Таким чином, Дарвін встановив рушійні сили еволюції органічного світу і пояснив природно-науковим шляхом процес становлення і розвитку біологічних видів. Його теорія дала причинне пояснення розвитку видів і тим самим виклала основи наукової концепції еволюції. З тих пір стало ясно, що даний стан біологічних видів, у тому числі й людини, обумовлено їх минулим, а майбутнє засноване на справжньому. Дарвін показав, що немає нічого надприродного в походження людини[2].

Однак, розробивши теорію природного походження людини, він не включив до неї вплив соціального фактора на його розвиток. Крім того, в теорії Дарвіна відсутня якісна відмінність розуму людини від тварини. Це значною мірою пояснюється тим, що він не зачіпає роль праці в процесі антропогенезу.

Увага на це було звернено в трудовій теорії антропогенезу, захисником якої був, зокрема, Ф. Енгельс. Представники даної теорії вважали, що праця не скасовує дії біологічних законів, але перетворює характер дії природного відбору. Праця в процесі становлення розвиває в ньому здатність перетворювати природу за своїми мірками, а також сприяє формуванню самої людини. Прихильники даної теорії саме з трудовою діяльністю пов'язують розвиток руки, мови, мозку, мислення, співпраці людей і згуртування їх у соціальні колективи.

Немає сумніву, що виникнення праці та його розвиток дійсно зробили величезний вплив на антропосоціогенез. Причому важливим моментом є те, що будь-яка праця пов'язана з виготовленням знарядь праці, в яких закріплюються соціальний досвід людини, його навички, вміння, спосіб мислення. Крім того, знаряддя праці є і основним способом передачі соціального досвіду, тобто лежать в основі нової, соціальної форми наслідування, яку Дарвін не розглядає.

Отже, становлення людини і суспільства - процес взаємопов'язаний, процес антропосоціогенезу, і головна роль в ньому належить трудовій діяльності. Хоча, як пише, наприклад, М. І. Урисон, "сама трудова діяльність виникла в результаті жорсткого природного відбору".

Новий аспект критики дарвінівської концепції виник на хвилі перших успіхів генетики, яка зародилася на рубежі XX ст. З'явилася мутаційна теорія еволюції нідерландського вченого Хуго де Фріза, згідно з якою нові види виникають стрибкоподібно, в результаті великих одиничних мутацій у генному спадковому апараті (геномі). І це явище ніяк не пов'язано з природним відбором, про який писав Дарвін.

Критика дарвінізму з різних точок зору була широко поширена в біології до кінця 20-х рр.., Коли відбувся синтез класичного дарвінізму з новітніми досягненнями генетики, який отримав назву синтетичної теорії еволюції. Велику роль при цьому відіграла популяційна генетика, заснована вітчизняними біологами С. С. Четверикова і Н. В. Тимофєєвим-Ресовський. Вона вивчає елементарні еволюційні процеси не в індивідуальному організмі, а в популяціях тварин і рослин[4].

Синтетична теорія еволюції (або оновлений дарвінізм) набула широкого поширення серед біологів світу вже в 40-х рр.., А в нашій країні - тільки в 70-х рр.. через діяльність відомого Т. Д. Лисенко.

У західних країнах опір дарвінізму (і еволюціонізму взагалі) надавали громадські кола, близькі до церкви. І донині там досить широко поширений креаціонізм (точка зору, згідно з якою людина є вінцем божественного творіння), навіть незважаючи на те, що в 1950 р. папа Пій XII в спеціальній енцикліці (посланні до католиків) "Походження людини" погодився з правомочністю еволюційного погляду на виникнення людського тіла, хоча і підкреслив, що душа людини створена Богом.

Слід зазначити, що суперечки навколо еволюційної теорії не вщухають і сьогодні. Так, в останні десятиліття ведеться критика самої синтетичної теорії еволюції. Насамперед це пов'язано з поширенням в біології різних сальтаціоністских концепцій, які стверджують стрибкоподібний характер розвитку життя, в тому числі і антропогенезу. Представники сучасного сальтаціонізму, використовуючи новітні досягнення молекулярної біології, біології розвитку, палеонтології та інших наук, надають вирішальне значення в еволюції випадковим явищам. В основних положеннях ця течія близько неокатастрофізму, який також є досить популярним. Його представники вважають, що основне значення у зміні форм життя на Землі мають масові вимирання, обумовлені глобальними катастрофами.

На мій погляд, зазначені підходи в загальному вигляді узгоджуються з теорією самоорганізації систем. В її основі лежить принцип самоорганізації як рушійної сили розвитку будь-яких відкритих неврівноважених систем, тобто систем, що обмінюються із середовищем речовиною та енергією, які переходять від одного якісного стану до іншого в результаті стрибкоподібного процесу. Причому стан системи після стрибка (флуктуації), відповідно до даної теорії, носить випадковий характер. До таких систем належать і всі біологічні системи, включаючи людину. Розробка теорії самоорганізації почалася зовсім недавно і пов'язана насамперед із таким напрямком в науці, як синергетика.

На думку Тейяра де Шардена, поява Homo sapiens - це стрибок в антропогенезі.

При цьому автор робить вельми характерний висновок про те, що виникнення людини - це процес колективний і "першою людиною" є і може бути тільки безліч людей...".

А весь ланцюжок попередників сучасної людини з точки зору сьогоднішнього природознавства буде виглядати так: це найдавніший відомий науці предок людини і вищих мавп - рамапітек - жив на території від Індії до Африки близько 14 млн років тому. Приблизно 10 млн років тому від нього відокремився предок орангутанга - сивапітек, який залишився в Азії. Загальний же предок горили, шимпанзе і людини, очевидно, розповсюджується в Африці, оскільки саме там виявлені найдавніші знаряддя праці (приблизно 2,5 млн років тому) і залишки жител (1,75 млн років). В Африці знайдено останки людини вмілого - зинджантропа, який жив 2 млн років тому. Він мав вже такими чисто людськими ознаками, як прямоходіння і помітна розвиненість кисті руки. При цьому назва "умілий" йому дано за вміння виготовляти і застосовувати первісні кам'яні знаряддя праці. Від людини вмілого простежується зв'язок з найдавнішим людиноподібним істотою - австралопітеком, що жили від 4 до 2 млн років тому. Далі розвиток сучасної людини простежується більш виразно: пітекантроп (мешкав у тимчасових рамках 1,9 - 0,65 млн років тому); синантроп (400 тис. років тому) і неандерталець (рання форма Homo sapiens), що з'явився, за різними даними, від 30 до 40 тис. років тому[11].

Необхідно відзначити, що антропогенез не слід представляти у вигляді лінійного процесу. У органічного життя (як, втім, і в соціальній), мабуть, взагалі малоймовірний процес строго лінійного розвитку та монофакторное детермінації еволюції. Тому, очевидно, слід прислухатися до думки

Р. Левонтін, концепція якого до того ж добре узгоджується з теорією самоорганізації:

Всі спроби довести, - пише він, - що той чи інший викопний є нашим прямим предком, відображають застаріле уявлення про еволюцію як про строго лінійному процесі і про те, що всі викопні форми повинні складати якусь єдину послідовність, яка з'єднує минуле з сьогоденням.

Така загальна теоретична ситуація розробки проблеми антропогенезу на сьогоднішній день. Не все в ній до кінця з'ясовано і пояснено, не в усьому вчені згодні між собою. Але в цьому немає нічого дивного, бо ми маємо справу з вінцем творіння природи - людиною. Важливо підкреслити наступне: в науці можна вважати доведеним той факт, що людина - це продукт природного розвитку природи. Своїм корінням вона йде в біосферу Землі і є її закононародженими дитям.

Похожие статьи




Розвиток поняття "антропогенез" - Синтетична теорія еволюції: її джерела, основні постулати і невирішені проблеми

Предыдущая | Следующая