Основи генетики та Закони спадковості - Основи генетики та закони спадковості

Генетика - наука, що вивчає закономірності спадковості і мінливості. Г. Мендель розробив гібрид-логічний метод аналізу успадкування ознак організмами. Цей метод передбачає схрещування особин з альтернативними ознаками; аналіз досліджених ознак у гібридів без урахування інших; кількісний облік гібридів.

Проводячи моногибридное схрещування (схрещування по одній парі альтернативних ознак), Мендель встановив закон одноманітності першого покоління. Він говорить: при схрещуванні двох гомозиготних організмів, що відрізняються по одній парі альтернативних ознак, перше покоління гібридів одноманітно як за фенотипом, так і за генотипом. Цей закон так само називають законом домінування, про який вже згадувалося раніше.

Якщо нащадків першого покоління схрестити між собою, то в другому поколінні зниклий в першому поколінні ознака проявляється знову. Це явище отримало назву другого закону Менделя чи закону розщеплення. Він говорить: при схрещуванні гібридів першого покоління між собою, у другому поколінні спостерігається розщеплення домінантних і рецесивних ознак у співвідношенні 3: 1. Генотипи другого покоління - АА, Аа, Аа, аа, тобто спостерігається співвідношення 1:2:1.

Розщеплення ознак у потомстві при схрещуванні гетерозиготних особин пояснюється тим, що гамети генетично чисті, несуть тільки один ген з алельному пари. При утворенні статевих клітин у кожну гамет потрапляє лише один ген з алельному пари (закон чистоти гамет). Цитологічної основою розщеплення ознак при моногибридном схрещуванні є розходження гомологічних хромосом до різних полюсів клітини та освіта галоїдних статевих клітин у мейозі.

Закон незалежного успадкування: кожна пара ознак успадковується незалежно один від одного. У потомстві йде розщеплення за фенотипом 3: 1 по кожній парі ознак. Закон незалежного успадкування справедливий лише у тому випадку, якщо гени розглянутих пар ознак лежать в різних парах гомологічних хромосом. Гомологічні хромосоми подібні за формою, розмірами і групам зчеплення генів. Поведінка будь-яких пар хромосом у мейозі не залежить один від одного.

Розбіжність: їх до полюсів клітини носить випадковий характер. Незалежне спадкування має, велике значення для еволюції; так як є джерелом комбинативной спадковості. Зчеплене спадкування Організм будь-якого виду має велику різноманітність ознак, яке забезпечується тисячами генів. У той же час число хромосом невелика, так у людини їх всього 23 пари. Отже, в кожній хромосомі розташовуються сотні і тисячі генів.

Успадкування ознак, гени яких знаходяться в одній хромосомі, досліджував американський генетик Т. Морган. Гени, розташовані в одній хромосомі, називають групою зчеплення. Кількість груп зчеплення в клітці одно гаплоїдному набору хромосом. Закон зчепленого спадкування, відкритий Морганом, говорить: гени, розташовані в одній хромосомі, утворюють групу зчеплення і успадковуються разом.

Подальші дослідження показали Моргана, що зчеплення не завжди буває абсолютним. Причина тому - кросинговер (обмін ділянками між гомологічними хромосомами), який відбувається в профазі першого поділу мейозу. Кросинговер порушує групи зчеплення генів і веде до появи особин з перекомбинаціею ознак. Частота кросинговеру залежить від відстані між генами: чим ближче розташовуються гени в хромосомі, тим менше ймовірність кросинговеру між ними і навпаки. Ця залежність використовується, для складання генетичних карт хромосом, де за ймовірністю кросинговеру розраховується положення генів, в хромосомі.

Похожие статьи




Основи генетики та Закони спадковості - Основи генетики та закони спадковості

Предыдущая | Следующая