Роль проксі серверу в роботі комп'ютерної мережі установи


В умовах формування інформаційного суспільства підприємства та установи активно використовують в своїй діяльності інформаційні технології, що допомагають значно підвищити ефективність їх роботи, забезпечити належний рівень інформаційної безпеки та створити чітку, раціональну організацію документаційного забезпечення управління підприємства. Але це стає можливим лише за умов наявності в програмному забезпеченні установи сучасних програмних компонентів та постійне їх оновлення. Однією з таких технічних розробок сьогодні є проксі-сервер. Тому, актуальним є дослідити особливості впливу проксі серверу на роботу внутрішньої мережі установи.

Відомо, що у кожного комп'ютера підключеного в локальну мережу або мережу Internet є свій унікальний IP адрес. І в момент знаходження користувача в Інтернет зловмисники можуть легко виявити його та отримати доступ до даних вашого комп'ютера. Для того, щоб запобігти подібного втручання та втрати інформації все більше компаній вдається до використання проксі серверу, який дозволяє перебувати в просторах Internet через нього, тобто з'єднання з web вузлами проходить не напряму, а через приксі, який також в свою чергу замінює IP адресу користувача на свою. А зламати, проксі сервер значно складніше ніж персональний комп'ютер, оскільки він оснащений потужним захистом.

Проксі сервери використовуються практично у всіх корпоративних та локальних мережах, де група користувачів має підключення до Internet через центральний комп'ютер. Даний комп'ютер для користувачів таких мереж є проксі сервером. Адміністратор даного проксі сервера в свою чергу може стежити за кількістю вхідного і вихідного трафіку, відвідування сторінок і в разі необхідності відключення від мережі Internet.

Як правило всі користувачі таких мереж мають в мережі Internet одну зовнішню IP адресу на всіх, всередині мережі мають як правило IP адреси 192.168.1.**.***, 192.168.***.**. У такому разі на всіх відвідуваних сайтах буде видно IP проксі сервера (центрального ПК) [1].

До основних можливостей проксі серверів можна віднести:

Забезпечення доступу з комп'ютерів локальної мережі в Інтернет;

Кешування даних, яке надає можливість зберігати копію зовнішніх ресурсів, до яких часто звертаються, та видавати за запитом, знижуючи тим самим навантаження на канал у зовнішню мережу і прискорюючи отримання користувачем необхідної інформації;

Стиснення даних, що проявляється в передачі користувачу завантаженної проксі-сервером інформації з інтернету в стислому вигляді. Такі проксі-сервери використовуються в основному з метою економії зовнішнього трафіка;

Захист локальної мережі від зовнішнього доступу полягає в тому, що проксі сервер можна налаштувати так, що локальні комп'ютери будуть звертатися до зовнішніх ресурсів тільки через нього, а зовнішні комп'ютери не зможуть звертатися до локальних взагалі (вони "бачать" тільки проксі-сервер);

Обмеження доступу з локальної мережі до зовнішньої, що надає можливість заборонити доступ до певних веб-сайтів, обмежити використання інтернету якимось локальним користувачам, встановлювати квоти на трафік або смугу пропускання, фільтрувати рекламу і віруси;

Анонімізація доступу до різних ресурсів, яка полягає в можливості проксі серверу приховувати відомості про джерело запиту або користувача. У такому разі цільовий сервер бачить лише інформацію про проксі-сервер, наприклад, IP-адресу, але не має можливості визначити дійсне джерело запиту. Існують також спотворюючі проксі-сервери, які передають цільовим серверам неправдиву інформацію про справжнього користувача.

Існує кілька типів проксі серверів, кожен з яких призначений для вирішення свого кола завдань.

Найбільш поширеним типом проксі серверів є HTTP proxy. Саме його зазвичай мають на увазі, вживаючи термін "проксі". Якщо раніше за допомогою цього типу проксі можна було тільки переглядати web-сторінки і картинки, скачувати файли, то тепер через нього вміють працювати всі нові версії програм та браузери [2].

Іншим типом проксі є Socks proxy. Вони вміють працювати практично з будь-яким типом інформації в Internet (протокол TCP / IP), проте для їх використання в програмах має бути явно вказана можливість роботи з socks proxy. А для використання socks proxy в браузері потрібні додаткові програми, оскільки вони не вміють самі працювати через нього. Хоча будь-які версії ICQ і багатьох інших популярних програм відмінно можуть працювати через даний тип проксі.

Також виділяють CGI proxy (анонімайзери). З даним типом проксі серверів можна працювати тільки через браузер. В інших програмах їх використання є доволі ускладненим і в цілому не потрібним, оскільки в таких випадках зазвичай використовують HTTP proxy.

Ще одним різновидом проксі є FTP proxy. Окремо від корпоративних мереж даний тип зустрічається досить рідко. Зазвичай його використання пов'язане з тим, що в організації мається Firewall - система захисту комп'ютерів від вторгнення ззовні, що перешкоджає прямому доступу в Internet. Використання проксі цього типу передбачено в багатьох популярних файлових менеджерах (FAR, Windows Commander), download менеджерах (GetRight, ReGet, ...) і в браузерах. Але цей тип проксі є вузько спеціалізованим і призначений для роботи тільки з FTP серверами.

Також можна використовувати безкоштовний проксі сервер, який вже налаштований і доступний через Internet. Для його застосування не потрібно купувати обладнання, встановлювати і налаштовувати програмне забезпечення. Досить налаштувати програми, наприклад, браузер Internet Explorer, на роботу через такий проксі. Його перевагами є безкоштовність та відповідність функціональних характеристик, таких як швидкість роботи, час відгуку тощо, платним аналогам. До недоліків можна віднести: постійні перебої в роботи; недовговічність - безкоштовні проксі, як правило, через якийсь час або переходять в статус платних, або припиняють роботу; низький рівень анонімності - сенс роботи зводиться до кешування інформації, одержуваної з Internet; недостатній рівень безпеки.

Таким чином, варіант безкоштовного проксі серверу може підійти окремим користувачам, або незначним бюджетним організаціям. Для значних установ використання такого типу проксі є недоцільним, і швидше призведе до втрат ніж до підвищення ефективності роботи установи. Отже краще використовувати платні версії програми, оскільки в них надається можливість налаштування характеристик, таких як час відгуку сервера, швидкість роботи, ефективність кешування тощо, а у разі збоїв в роботі можна звернутися до постачальника з претензіями.

Виходячи з вищезазначеного використання проксі серверу дозволяє підвищити рівень безпеки внутрішньої мережі установи через фільтрацію вірусів, анонімізацію користувача; прискорює отримання інформації та дозволяє обмежувати доступ до небезпечних веб-сайтів.

Література

    1. Микхт А. Свободный proxy сервер [Електронный ресурс] / А. Микхт. - Режим доступа: http://citforum. ck. ua/internet/webservers/proxy/. 2. Що таке proxy сервер і для чого він потрібен? [Електроний ресурс]. - Режим доступу: http://mcreper. com/?p=1317/.

Похожие статьи




Роль проксі серверу в роботі комп'ютерної мережі установи

Предыдущая | Следующая