ОХОРОНА ПРАЦІ, Основні положення з охорони праці при роботі з комп'ютерним обладнанням - Оптимізація виробничих процесів комп'ютерної мережі підприємства

Основні положення з охорони праці при роботі з комп'ютерним обладнанням

Вимоги описаних нижче положень є обов'язковими для всіх користувачів, підприємств та установ, при організації та виконанні робіт, пов'язаних з експлуатацією, обслуговуванням, налагодженням та ремонтом комп'ютерів.

Облаштування робочих місць, обладнаних персональними комп'ютерами, повинно забезпечувати:

Належні умови освітлення приміщення і робочого місця, відсутність відблисків;

Оптимальні параметри мікроклімату (температура, відносна вологість, швидкість руху та рівень іонізації повітря);

Належні ергономічні характеристики основних елементів робочого місця.

На робочих місцях, обладнаних персональними комп'ютерами, існують наступні небезпечні й шкідливі фактори:

    - шум та вібрація; - електромагнітне випромінювання; - ультразвукове та інфрачервоне випромінювання; - електростатичне поле між екраном і оператором.

Спеціалісти на підприємствах, які виконують роботи на персональному комп'ютері проходять інструктаж з питань охорони праці, перевірку знань з питань пожежної безпеки.

Допускати до роботи осіб, які не пройшли інструктаж та перевірку знань з охорони праці та пожежної безпеки, забороняється.

До робіт з обслуговування, налагодження та ремонту персональних комп'ютерів допускаються особи, що мають кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче 3 (третьої).

Тривалість безперервної роботи на комп'ютері без регламентованих перерв не повинна перевищувати дві години.

Для користувачів персонального комп'ютера слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожні дві години роботи на комп'ютері; при наборі текстів слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 10 хвилин після кожної години роботи на комп'ютері.

У всіх випадках, коли виробничі обставини не дозволяють застосовувати регламентовані перерви, тривалість безперервної роботи на комп'ютері не повинна перевищувати 4-х годин.

Під час регламентованих перерв, з метою зниження нервово-емоційного напруження, стомлення зорового аналізатора, усунення впливу гіподинамії та гіпомнезії, запобігання розвитку стомлення доцільно виконувати комплекси спеціальних фізичних вправ.

Організація робочого місця користувача комп'ютера повинна забезпечувати відповідність усіх елементів робочого місця та їх розташування ергономічним вимогам, характеру та особливостям трудової діяльності.

Площа, виділена для одного робочого місця для користувача комп'ютера, повинна складати не менше 6м2, а обсяг - не менш 20 м3.

Робочі місця з персональним комп'ютером повинні розміщуватися на відстані не менш 1 м від стін із світловими прорізами; прохід між рядами робочих місць має бути не менше 1 м.

Перед початком роботи необхідно:

    - Оглянути та впорядкувати робоче місце; - Очистити екран монітору від пилу та інших забруднень; - Відрегулювати освітленість на робочому місці, не допускати відбиття на екрані; - Перевірити правильність підключення обладнання до електромережі; - Упевнитись в наявності захисного заземлення та підключення екранного провідника до корпусу системного блоку ; - Упевнитись у відсутності дискет у дисководах системного блоку; - Перевірити обладнання робочого місця користувача для забезпечення підтримання оптимальної робочої пози відповідно до вимог ергономіки.

При включенні ком'ютера необхідно виконувати наступну послідовність включення обладнання:

    - Блок живлення; - Периферійні пристрої (пристрої для друку, сканери та інші спеціальні периферійні пристрої); - Системний блок.

Користувачу комп'ютера забороняється приступати до роботи, якщо:

    - Відсутня інформація про результати атестації умов праці на цьому робочому місці або є інформація що до невідповідності параметрів цього обладнання вимогам санітарних норм; - Немає захисного заземлення; - Виявлено несправний блок живлення, пошкоджені проводи або електророзетки; - Присутні сторонні предмети на обладнанні і робочому місці; - Є пошкодження апаратури.

Під час виконання робіт на комп'ютері необхідно дотримуватись режимів праці та відпочинку згідно з вимогами описаними вище.

Залишати обладнання ввімкненим без нагляду забороняється ( крім випадків, коли для нього передбачено безперервне функціонування).

У випадку появи ознак ненадійного функціонування апаратури вимкнути її і викликати спеціаліста з ремонту.

На робочому місці не повинно бути зайвих речей.

Користувач під час роботи зобов'язаний:

    - Тримати у порядку та чистоті робоче місце; - Зовнішній пристрій "миша", використовувати тільки при наявності спеціального килимка; - Виконувати правила експлуатації комп'ютера згідно з інструкцією на даний персональний комп'ютер.

Користувачу під час роботи забороняється:

    - Торкатися одночасно екрану, монітору та клавіатури; - Торкатися задньої панелі системного блоку при включеному живленні; - Переключати роз'єднувачі інтерфейсних кабелів, периферійних пристроїв при включеному живленні; - Допускати потрапляння вологи на поверхню системних блоків, моніторів, робочу поверхню клавіатури, дисководів, принтерів та інших пристроїв; - Самостійно відкривати та ремонтувати обладнання.

Після закінчення роботи спочатку вимкнути електроживлення у порядку, який встановлений інструкцією користувача ЕОМ, а далі від'єднати шнури електроживлення та кабелі від електромережі.

Прибрати робоче місце. Перед прибиранням апаратури вимкнути вилку силового кабелю з розетки, після чого витерти апаратуру вологою салфеткою. Забороняється використання рідких або аерозольних очищувачів.

Повідомити безпосереднього керівника про всі несправності, які мали місце під час роботи.

При роботі можливі аварійні ситуації - коротке замикання у мережі електроживлення обладнання з можливим загоранням, або нещасний випадок, що пов'язаний з ураженням працівника електричним струмом.

При короткому замиканні у мережі електроживлення, відключити обладнання і викликати електромеханіка.

При загоранні у мережі електроживлення вимкнути обладнання і приступити до гасіння пожежі, використовуючи вуглекислотні або порошкові вогнегасники.

Кожний працівник, який першим виявив загрозу виникнення аварійної ситуації (нещасного випадку), повинен припинити роботу і негайно повідомити безпосереднього директора закладу.

При ураженні працівника електричним струмом необхідно звільнити потерпілого від дії електричного струму:

    - Відключити електромережу; - Звільнити потерпілого від струмовідних частин з застосуванням діелектричних захисних засобів або інших ізолюючих речей і предметів (сухого одягу, сухої жердини, прогумованого матеріалу тощо); - Перерізати або перерубати дріт будь-яким інструментом з ізолюючою рукояткою, виключаючи можливість додаткового травмування потерпілого.

У всіх випадках надати потерпілому першу долікарську допомогу, викликати лікаря або направити потерпілого до медичного закладу.

Оживлення організму, що уражений електричним струмом, грунтується на проведенні штучного дихання з непрямим масажем серця.

Штучне дихання проводиться негайно після звільнення від дії електричного струму у випадках, коли потерпілий не дихає або дихає дуже погано.

Оживлення організму необхідно проводити до повного поновлення дихання потерпілого або до прибуття лікаря.

При загрозі виникнення або при виникненні інших аварійних ситуацій діяти відповідно до своїх обов'язків згідно з Планом ліквідації аварій.

По можливості зберігати доаварійний стан робочого місця (для розслідування причин виникнення аварії), якщо це не загрожує життю та здоров'ю людей, для подальшого розслідування та усунення причин аварії або травмування працюючих.

Користувач комп'ютером у випадку пожежі, стихійного лиха та аварійної ситуації зобов'язаний:

    - Негайно сповістити свого безпосереднього керівника; - Вжити заходів щодо ліквідації пожежі й попередження наслідків аварії; - При виникненні загрози знищиння документів, які зберігаються, вжити заходів щодо їх рятування і разом з працівниками охорони забезпечити їх зберігання; - Використовувати встановлені шляхи евакуації людей і майна;

Надати першу медичну допомогу потерпілим.

Похожие статьи




ОХОРОНА ПРАЦІ, Основні положення з охорони праці при роботі з комп'ютерним обладнанням - Оптимізація виробничих процесів комп'ютерної мережі підприємства

Предыдущая | Следующая