Перспективи розвитку рекреаційного потенціалу Верховинського району - Рекреаційні ресурси Верховинського району (Івано-Франківська область)

Верховинщина має потенціал для розвитку туристичної галузі, а саме: наявність пам'яток історії, архітектури та культури, помірно-континентальний клімат, значні рекреаційні ресурси [17].

У Верховинському районі виділяють такі перспективні екологічні тури (типізація за О. Ю.Дмитруком ):

І. Культурно-пізнавальні та освітньо-виховні екотури:

    - археологічний екотуризм - сприяє пізнанню історії взаємодії людини і природного середовища, починаючи з найдавніших епох ("Писаний Камінь"); - еколого-історико-краєзнавчий екотуризм - спрямований на пізнання сучасної історії взаємодії людини і природного середовища ("Скельний коридор Довбушанка"); - етноекологічний туризм - ознайомлює з конкретними етносами, їх традиційним способом життя, особливостями природокористування та взаємодії з навколишнім природним середовищем. - еколого-географічний, або геоекологічний, туризм - спрямований на пізнання закономірностей розвитку природного середовищ, сучасного стану і тенденцій розвитку, особливостей антропогенного впливу цивілізації та зворотних природних реакцій, що допомагає краще зрозуміти роль і місце людини у природі; - ландшафтно-екологічний туризм - орієнтований на пізнання природи, як сукупності генетично та історично зумовлених природних комплексів (ландшафтів з їх типовими й унікальними компонентами та властивостями - заповідне урочище "Перелучний"); - еколого-ботанічний екотуризм - орієнтований на пізнання причин біологічного розмаїття рослинного світу, умов його формування та особливостей збереження, залежності від конкретних природних умов (ландшафтний заказник "Чивчино-Гринявський", урочище "Перелучний", гідрологічна пам'ятка природи болото "Висяче"); - зооекологічний екотуризм - ознайомлює з поведінкою різноманітних видів тварин у природних умовах, у тому числі з рідкісними представниками, сучасним станом зоокомплексів, методами їх охорони та відтворення (пам'ятка природи "Каменець"); - акваекологічний екотуризм - сприяє пізнанню водних екосистем боліт, озер, річок, їх біологічного різноманіття, особливостей збереження (гідрологічний заказник місцевого значення річка Чорний Черемош) [20].

ІІ. Відпочинкові екотури, представлені екскурсійними та відпочинково-

Прогулянковими пізнавальними програмами вихідного дня на облаштованих екологічних маршрутах і в місцях відпочинку, можливі по всій території парку. Сюди відносять:

    - екскурсійний екотуризм; - прогулянковим екотуризм.

ІІІ. Спортивні та пригодницькі (можливі по всій території парку) екотури:

- активний екотуризм - орієнтований на пізнання дикої природи активними учасниками екотуризму, із допомогою спортивного спорядження у спеціально відведених місцях. Підвиди: скелелазіння, стрибки з парашутом, банджі-джампінг (тарзанка), рафтинг (сплав на річках), трекінг (пішохідні тури по високогір'ю) та ін.

ІV. Наукові та ділові екотури (можливі за відповідною організації та облаштування установи адміністрації парку):

    - конгрес-екотуризм - подорожі екологів-науковців для ознайомлення з науковими досягненнями в галузі охорони природи та екологічної політики, відвідання екологічних центрів, виставок, музеїв природи, планетаріїв, зоопарки, та ін.; - діловий екотуризм - подорожі підприємців і науковців з метою ознайомлення та обміну досвідом у галузі екотехнологій, безвідходного виробництва, альтернативної енергетики, утилізації відходів, раціонального природокористування, охорони природи, відтворення природного середовища тощо.

Набуває популярності також велотуризм. Поки що це поодинокі велогрупи туристів, що подорожують грунтовими дорогами і приглядаються до карпатського високогір'я. На території Верховинського району відомі чотири веломаршрути: один розпочинається із смт. Верховина ("Скупова", "Оглядовий", "Віпче", "Гуцульські села"); два - з с. Ільці ("Буркут", "Бистрень-Берестечко") та один із с. Криворівня ("Писаний Камінь") [9].

Значного поширення набув в останні роки у Верховинському район гірськолижний туризм, завдяки двом канатно-буксирувальним витягам на горі Пушкар (смт. Верховина) та на горі Запідки (с. Ільці). В районі налічується декілька пунктів прокату гірськолижного спорядження, гірськолижна дитяча спортивна школа та школа стрибків з трамплінів.

Аналогічного ефекту можна досягти, розвиваючи в районі бальнеологічний туризм, адже природа Верховинщини надзвичайно є сприятливою для лікування. Тут налічується понад 100 джерел мінеральних вод усіх типів. Лише в с. Буркут та селищі Верховина знаходяться 10 досліджених джерел мінеральної води [1].

Не менш важливою складовою екотуризму, як уже зазначалося, є соціокультурне середовище, в якому перебувають екотуристи. У цьому середовищі місцеві жителі і рекреанти перебувають у взаємозв'язку і взаємовпливі: з одного боку культура, побут, звичайний спосіб життя місцевих жителів впливає на враження від поїздки, а з іншого - рекреанти чинять інтенсивний інформаційний вплив. Враховуючи це, слід обов'язково контролювати кількість туристів, перевищення якої становитиме загрозу для місцевого населення. Всього на території Верховинського району охороняються 23 пам'ятки архітектури, з них 9 державного і 14 місцевого значення, з них 12 культових споруд. Завдяки цьому екологічний туризм можна вдало поєднання із уже популярним на цій території сільським.

Незважаючи на вік і недостатню дослідженість, перед Верховинщиною

Відкриваються великі перспективи з організації різних видів екотуризму. Умовами успіху цієї справи є виважений екологічний збалансований підхід до використання рекреаційно-туристичних ресурсів території, дослідження екосистем, забезпечення екологічного благоустрою, створення рекреаційної інфраструктури та транспортної доступності, поширення серед населення екознань і достовірної інформації про туристично-рекреаційні об'єкти [4].

Так на сьогодні у Верховинському районі швидких обертів набуває сільський туризм, успішність якого у територіальній конкуренції на рекреаційно-туристичному ринку визначається наступними чинниками: рекреаційна комфортність кліматичних ресурсів, наявність екологічного туризму, етнографічні прояви фольклору, мисливство, рибальство, художні промисли.

Похожие статьи




Перспективи розвитку рекреаційного потенціалу Верховинського району - Рекреаційні ресурси Верховинського району (Івано-Франківська область)

Предыдущая | Следующая