Інтерферометричні спостереження - Створення геодезичних мереж методами супутникової геодезії

Інтерферометричний метод полягає в реєстрації результатів інтерференції немодульованих електромагнітних хвиль, яка виника при їх взаємодії. Існують оптичні інтерферометри ( точність - 0,01 мм для десятків і сотень кілометрів) і радіоінтерферометри.

Саме радіоінтерферометри використовують в супутниковій геодезії разом з лазерними віддалемірами з метою спостереження за ШСЗ. [1]

Суть методу заклечається в тому, що два радіотелескопи з антенами яі мають змогу повністю повертатися і з діаметрам приблизно 30 м. і більше, розміщених на пунктах які розміщені на великих відстанях один від одного, реєструють одночасні випромінення радіо джерела, яке знаходиться за межами нашої галактики. Такими негалактичними джерелами є квазари ( зірково-подібні джерела радіо випромінення з дуже малими кутовими розмірами).

В пунктах де розміщенні радіотелескопи потужні магнітоли реєструють радіосигнали, які надходять від квазарів. Аналіз записаних на магнітолі радіосигналів, які здійсненні на пунктах спостереження, дозволяють визначити тимчасову затримку і частоту інтерференцій. Ці величини в подальшому приймають в якості виміряних.

Тимчасова затримка зв'язана з тим, що радіосигнали від радіоджерела, над яким виконувалися спостереження, в загальному випадку проходить різні відстані до кожного з радіотелескопів. Частота інтерференцій представляє собою допплерівський зсув частоти яку приймає радіотелескоп. Тимчасова затримка і частота інтерференційних ліній залежить від довжини бази, її орієнтації, швидкості обертання Землі і координат радіоджерела.

Дослідження радіоінтерферометрів з над довгою базою дозволяє визначити координати радіоджерела, довжин і напрямків хорд, які з'єднують пункти спостереження, здійснюють синхронізацію годин, пунктів які знаходяться на великих відстанях один від одного.

Потенційна точність метода характеризується помилками 0,001 - 0,000'' (напрямках), декількох сантиметрах ( довжина хорди, координати пункту, координати полюса), 0,15 мс на добу (варіація швидкості обертання Землі).

Похожие статьи




Інтерферометричні спостереження - Створення геодезичних мереж методами супутникової геодезії

Предыдущая | Следующая