ЕКОЛОГО-ХІМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА НАФТОПРОДУКТІВ - Еколого-гідрогеологічні особливості підземних пластових та супутніх (стічних) вод Пинянського газового родовища

Нафтопродукти відносяться до найбільш розповсюджених і небезпечних речовин, що забруднюють поверхневі води. Нафта і продукти її переробки - це надзвичайно складна, непостійна і різноманітна суміш речовин (низько - і високомолекулярні аліфатичні, нафтенові, ароматичні вуглеводні, кисневі, азотні, сірчисті з'єднання, а також ненасичені гетероциклічні сполуки типу смол, асфальтенів, ангідридів, асфальтенових кислот). Поняття "нафтопродукти" у гідрохімії умовно обмежується тільки вуглеводневою фракцією (аліфатичні, ароматичні, аліциклічні вуглеводні).

Великі кількості нафтопродуктів надходять у поверхневі води під час перевезення нафти водним шляхом, зі стічними водами підприємств нафтовидобувної, нафтопереробної, хімічної, металургійної й інших галузей промисловості, з господарсько-побутовими водами. Певні кількості вуглеводнів надходять у воду в результаті життєдіяльності та розкладу рослин і тварин.

У результаті процесів, що протікають у водоймі, тобто випаровування, сорбції, біохімічного і хімічного окислювання концентрація нафтопродуктів може істотно знижуватись, а хімічний склад суттєво змінюватись. Найбільш стійкими є ароматичні вуглеводні, найменш - н-алкани.

Нафтопродукти знаходяться в різних міграційних формах: розчинній, емульгованній, сорбованній на твердих частках суспензій і донних відкладів, у вигляді плівки на поверхні води. Звичайно, в момент надходження маса нафтопродуктів зосереджена в плівці. При віддаленні від джерела забруднення відбувається перерозподіл між основними формами міграції, спрямований у бік підвищення частки розчинених, емульгованих, сорбованих нафтопродуктів. Кількісне співвідношення цих форм визначається комплексом факторів, найважливішими з яких є умови надходження нафтопродуктів у водний об'єкт, віддаль від місця скиду, швидкість течії і перемішування водних мас, характер і ступінь забруднення природних вод, а також склад нафтопродуктів, їх в'язкість, розчинність, щільність, температура кипіння компонентів. При санітарно-хімічному контролі визначають, як правило, суму розчинених, емульгованих і сорбованих сполук нафти [32].

Вміст нафтопродуктів у річкових, озерних, морських, підземних водах і атмосферних опадах коливається в досить широких межах і звичайно складає соті і десяті частки мг/дм3. У незабруднених нафтопродуктами водних об'єктах концентрація природних вуглеводнів може коливатися: в морських водах - від 0,01 до 0,10 мг/дм3 і вище, у річкових і озерних водах - від 0,01 до 0,20 мг/дм3, іноді досягаючи 1-1,5 мг/дм3. Концентрація природних вуглеводнів визначається трофічним показником вод і значною мірою залежить від біологічної ситуації у водоймі.

Несприятливий вплив нафтопродуктів різними способами позначається на організмі людини, тваринному світі, водній флорі, фізичному, хімічному і біологічному стані водойми. Низькомолекулярні аліфатичні, нафтенові й особливо ароматичні вуглеводні, які входять до складу нафтопродуктів, токсично і, до певної міри, наркотично впливають на організм, вражаючи серцево-судинну і нервову системи. Найбільшу небезпеку представляють поліциклічні конденсовані вуглеводні типу 3,4-бензапирена, що мають канцерогенні властивості. Нафтопродукти змочують пір'я птахів, поверхню тіла й органи інших гідробіонтів, викликаючи захворювання і загибель.

Негативний вплив нафтопродуктів, особливо в концентраціях 0,001-10 мг/дм3, присутність їх у вигляді плівки, позначається і на розвитку вищої водної рослинності і мікрофітів.

При наявності нафтопродуктів вода набуває специфічного смаку і запаху, змінюється її колір, рН, погіршується газообмін з атмосферою.

Нафта і нафтопродукти на сучасному етапі є основними забруднювачами Світового океану, морів, внутрішніх водойм. Потрапляючи у водойми, вони створюють різні форми забруднення: нафтову плівку, що плаває на воді, розчинені чи емульговані у воді нафтопродукти, важкі фракції, що осіли на дно і т. д. При цьому змінюється запах, смак, колір, поверхневий натяг, в'язкість води, зменшується кількість кисню, з'являються шкідливі органічні речовини, вода набуває токсичних властивостей і є загрозою для людини та інших живих організмів. 12 грам нафти роблять непридатною для вживання тонну води.

Похожие статьи




ЕКОЛОГО-ХІМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА НАФТОПРОДУКТІВ - Еколого-гідрогеологічні особливості підземних пластових та супутніх (стічних) вод Пинянського газового родовища

Предыдущая | Следующая