Висновок - Аналіз кредиту, його основні функції та види

Причиною виникнення кредиту була необхідність одного товаровиробника продати свій товар, а покупця - купити його, коли він ще не отримав гроші за свій товар. Проте з розвитком суспільного відтворення з'явилося чимало інших чинників, що зумовлюють необхідність кредиту. Центральне місце серед них посідає коливання потреб у коштах і джерелах їх формування, які виникають у юридичних і фізичних осіб та держави.

Сутність кредиту полягає не в масі позиченої вартості, а в тих економічних відносинах, які виникають у зв'язку з рухом вартості на засадах зворотності та платності. Ці відносини характеризуються низкою специфічних рис, які конституюють явище кредиту і відрізняють його від інших економічних явищ. Основними принципами кредитування є: цільове спрямування позички; строковість позички; поверненість кредитору позиченої вартості; забезпеченість позички і платність користування позиченими коштами.

Під формою кредиту слід розуміти найбільш загальний прояв його сутності, що не зачіпає внутрішньої структури кредиту і не пов'язаний з конкретною характеристикою її окремих елементів. З цих позицій правомірно виділяти дві форми кредиту - грошову та товарну, які тісно пов'язані між собою і є двома сторонами вартісної форми кредиту. Подібні форми можуть мати й інші економічні інструменти (фінанси, торгівля), проте це не суперечить сутності форми як найбільш загального, контурного прояву економічного явища. Такий контур можуть мати й інші вартісні явища.

Функції кредиту є одним з найскладніших дискусійних питань теорії кредиту. Загальновизнаною є функція перерозподілу вартості через механізм кредитування. Ця функція досить яскраво виражає призначення та роль кредиту. Існування її не викликає сумніву.

Друга функція пов'язана з призначенням кредиту в грошовій сфері. Але у формулюванні її мають місце істотні розбіжності від емісійної до заміщення справжніх грошей. Такий різнобій можна пояснити ототожненням авторами функцій кредиту з функціями банків, що неправомірно. Тому другу функцію кредиту краще зводити до створення передумов для ефективного регулювання обороту грошей в інтересах забезпечення стабільності грошей і повного забезпечення потреб обороту в платіжних засобах.

Є достатньо підстав для виділення і таких функцій кредиту, як контрольно-стимулююча та функція капіталізації вільних грошових доходів.

У своїх проявах кредит розмаїтий, тому в теорії і на практиці розрізняють цілий ряд форм і видів кредиту, їм властиві свої особливості. З розвитком людського суспільства чільне місце займає та чи інша форма або навіть вид кредиту. Але на будь-якому етапі розвитку людства кредит відіграє досить важливу роль. У перші роки існування України як незалежної держави кредитні відносини в ній розвивались суперечливо і поки що не відповідають суспільним потребам. .[13, стр.53-56]

Кругообіг коштів підприємств у процесі виробничої й комерційної діяльності часто супроводжується дефіцитом фінансових ресурсів, і покупець не може вчасно розрахуватися з постачальником. Тоді виникає потреба у відстрочці платежу, тобто в комерційному кредиті.

Комерційний кредит - це первісна форма кредитних відносин в економіці, що породила вексельний, а потім і безготівковий обіг. Основною його метою є прискорення процесу реалізації товарів і одержання прибутку. Інструментом комерційного кредиту традиційно виступає вексель, у якому визначаються фінансові зобов'язання позичальника перед кредитором.

Об'єктом його виступає товарний капітал, що з'являється одночасно й позиковим. Суб'єктами комерційного кредиту є суб'єкти господарювання.

Погашення кредиту може бути здійснено шляхом оплати векселя, передачі його іншій особі, переоформлення комерційного кредиту в банківський. Відсоток за кредитом входить до ціни товару й суми векселя й звичайно буває нижче банківського.

Роль кредиту в розвитку ринкової економіки різноманітна.

По-перше, кредит в умовах ринку являє собою форму руху позичкового капіталу, тобто грошового капіталу, що надається в позику. Кредит забезпечує трансформацію грошового капіталу в позичковий і виражає відносини між кредиторами і позичальниками. При його допомозі вільні грошові капітали і доходи юридичних і фізичних осіб акумулюються, перетворюючись у позичковий капітал, який передається за плату в тимчасове користування.

По-друге, капітал фізичний, у вигляді засобів виробництва, не може переливатися з одних сфер у інші. Цей процес здійснюється зазвичай у формі руху грошового капіталу. Тому кредит в ринковій економіці необхідний, передусім, як еластичний механізм переливу капіталу з одних сфер у інші.

По-третє, кредит здатний надавати активний вплив на обсяг і структуру грошової маси, платіжного обороту, на швидкість обігу грошей. Викликаючи до життя різні форми кредитних грошей, можна забезпечити в Росії в умовах ринку створення бази для прискореного розвитку безготівкових розрахунків, впровадження їх нових способів.

І нарешті, по-четверте, без кредитної підтримки практично неможливо швидке і цивілізоване становлення фермерських господарств, підприємств малого бізнесу, впровадження інших видів підприємницької діяльності на внутрішньодержавному і зовнішньоекономічному просторі. [16, стр.43]

Похожие статьи




Висновок - Аналіз кредиту, його основні функції та види

Предыдущая | Следующая