Проблема співвідношення права і закону - Філософія права

Проблема розрізнення і співвідношення права і закону має визначальне значення для будь-якого теоретично по-слідовного праворозуміння. В онтологічному аспекті роз-різнення права і закону (у різних його варіантах), дає змо-гу розкрити об'єктивні сутнісні особливості права, наяв-ність яких у законі дає змогу охарактеризувати його як правове явище - як явище, що відповідає сутності права, як зовнішній вияв і реалізація правової сутності.

У теоретико-пізнавальному аспекті ця концепція по-стає необхідною гносеологічною моделлю теоретичного осяг-нення знань та істини про закон у формі певного поняття права. В аксіологічному аспекті вона розкриває об'єктив-ну природу і специфіку цінностей права, що як особлива форма належного, мета і ціннісне начало визначає цінніс-но-правове значення конкретного закону і держави.

Отже, концепція розрізнення права і закону забезпе-чує процес переходу від простого, буденного розуміння пра-ва як суб'єктивної владної данності у формі закону до істинного знання про право, його об'єктивні особливості, природу й сутність та адекватні й неадекватні форми йо-го вияву, і на цій підставі окреслює предметну сферу фі-лософії права.

Як самостійна теоретична загальнонаукова дисциплі-на (подібно до теорії держави і права, соціології права, іс-торії правових і політичних вчень тощо) філософія права виконує певні загальнонаукові функції методологічного, гно-сеологічного, аксіологічного характеру. У взаємозв'язку з іншими видами і засобами вивчення права вона є найви-щою духовною формою пізнання права, осягнення й утвер-дження його сенсу, цінності та знання в життєдіяльності людини і людства загалом.

Похожие статьи




Проблема співвідношення права і закону - Філософія права

Предыдущая | Следующая