Рослинність Африки - Клімат та рослинність Африки

Основними природними зонами Африки є савани і пустелі, які займають 84% площі материка. На ліси й чагарники припадає 9% площі, а степи, високогірна рослинність і оазиси займають 7%площі материка. На території Африки природні зони змінюються від екватора на півночі і на південь, залежно від змін клімату (особливо від кількості і розподілу опадів).

В екваторіальній зоні простягаються вологі екваторіальні ліси, або чілеї. З обох боків зони екваторіальних лісів у північній і південній півкулях знаходяться савани. Далі на північ у північній півкулі і на південь у південній до саван безпосередньо прилягають зони пустель жаркого поясу. І, нарешті, північна і південна окраїни материка належать до субтропічної зони.

мапа розповсюдження типів рослинності

Рис. 4 - Мапа розповсюдження типів рослинності

Вологі екваторіальні ліси.

Вологі екваторіальні ліси або гілеї, займають смугу на північному узбережжі Гвінейської затоки, звідки вони через дельту Нігеру переходять до западини Конго. У басейні річки Конго ліси займають площу приблизно між 5пн. ш. та 5пд. ш. Для екваторіального клімату характерні постійні високі температури (24-27C) з малою річною амплітудою, постійна вологість повітря та велика кількість опадів (1500-4000мм). Високі температури та рясні опади сприяють розвитку розкішної рослинності і швидкому росту дерев, які входять до складу вологих тропічних лісів. Східна Африка більш суха ніж Західна (750-1400мм) і тому немає великих масивів екваторіальних лісів. У екваторіальних лісах дерева зеленіють цілий рік і відзначаються надзвичайним багатством видів. Тут росте близько 3000 видів дерев, з них понад 1000входить до верхнього ярусу, який представлений вічнозеленими широколистими видами. Сезона ритміка вегетаційного періоду тут не відбувається. Густота деревостану дуже велика. Дерева густо обвиті ліанами. Стовбури та гілки дерев багаті на епіфіти, серед яких є види фікусів, орхідеї, папороті. Листя дуже різноманітне за формою. Під деревами першого ярусу росте густий непрохідний підлісок з чагарників. Під лісом та чагарниковим покривом гниють стовбури відмерлих дерев та опал листя. В цих лісах ростуть дуже цінні види дерев. В центральній частині басейну Конго, по низьких терасах річки Конго та її притоках розвинені екваторіальні ліси, які періодично затоплюються. В екваторіальній Африці, на висоті понад 1300м над рівнем моря, на вологих схилах гір ростуть гірські вічнозелені ліси з епіфітними мохами і папороттю. Характерним щодо цього є ліси Камеруну.

Лісовий тип рослинності з віддаленням на південь по мірі зменшення кількості опадів (1000-1500мм) та збільшенням тривалості засушливого періоду змінює свій вид. Перехідним типом від лісів до саван є субекваторіальні ліси та рідколісся. У субекваторіальних лісах дерева чергуються з ділянками трав'яної рослинності. Ці ліси розташовані на північній окраїні гілей, а також південніше екватора у басейні Конго. Рідколісся зустрічаються у Південній Африці, головним чином на високих плато (1000м), де річна кількість опадів 650-1300мм, а посушливий сезон триває 5-7 місяців.

Савани. На північ і на південь від зони екваторіальних лісів широкими смугами простягаються зони саван, або тропічних трав'янистих формацій. Особливо велику площу займають вони в північній частині материка, де простягаються до 17пн. ш. До високих саван належать також Східно-Африканське плоскогір'я, Абіссінське нагір'я. Савани - це тропічний лісостеп. У суху пору року савани Африки мало чим відрізняються від пустелі. Спека досягає 50С і висушує усе.

Савани поділяють на: паркову, високотравну, типову, пустельну.

Паркова савана

Поширена у районах, де випадає 1000-1500мм опадів і посушливий період триває 2 місяці. Тут переважають ксерофітні дерева з опадаючим листям на сухий період. Типовим деревом є баобаб. У парковій савані Південної Африки ростуть комбретум та терміналії. До складу трав входять злаки.

Високотравна савана. Поширена в місцях, де випадає не більш 1000мм опадів і тривалість посушливого періоду складає 3-4 місяці. Займає значні площі на північ від екватора, і є перехідною зоною від лісової рослинності до типічної савани. Тут переважають злаки, також зустрічаються поодинокі дерева (акація, баукінія, паркія).

Типова савана. Розвинена в області з річною кількістю опадів 750-1000мм і посушливим періодом 3-6 місяців. Вона простягається безперервною смугою в північній частині материка від Атлантичного океану до Абіссінського нагір'я, а також на півночі Анголи. Характерний травостій із злаків заввишки 1-1,5м, дуже поширені колючі трави. Місцями ростуть пальми, баобаб, акації.

Пустельні савани. До них належать широка смуга від Атлантичного узбережжя Мавританії до Сомалі, а також Калахарі. Тут кількість опадів не перевищує 500мм, а засуха триває 5-8 місяців. Трав'яний покрив складається з невисоких злаків; низкорослі дерева - види акації. У посушливий період трави жовтіють та сохнуть, дерева скидають листя, але з початком дощового сезону трави виростають, дерева покриваються листям.

Пустелі та напівпустелі.

При віддалені від екватора і з наближенням до тропіків, савани переходять у пустелі та напівпустелі. Також це обумовлено зниженням кількості опадів та збільшення денної температури.

Напівпустелі утворюють нешироку зону в північній півкулі. У південній півкулі вони займають невеликі площі внутрішніх регіонів материка (Калахарі). На півночі вони вкриті різними заростями колючих чагарників і невеликих дерев з багаторічними злаками.

Пустелі. У південній півкулі пустелі неширокою смугою простягаються вздовж окраїни материка (пустеля Наміб), на півдні Калахарі. У злаково-чагарникових пустелях Сахари переважають види акацій, колючих акацій, кактусоподібних та конделяброподібні молочаї. З злаків росте просо, аристида. У чагарникових пустелях Сахари господарюють ююба, ефедра, біла полинь. Значні площі в Сахарі займають кам'янисті пустелі (Хамада). У кам'янистих пустелях зустрічаються одиночні подушки колючих чагарників та лишайники на камінні.

Субтропіки.

Північна і південна окраїни Африки розташовані у субтропіках і перебувають під впливом субтропічної циркуляції атмосфери.

Для субтропіків північної окраїни материка характерні ландшафти вічнозелених чагарників і лісових формацій з великою кількістю ксерофітів.

Для узбережжя і нижніх схилів гір характерні маквіс - зарості ксерофітних вічнозелених твердолистих чагарників і невисоких дерев. Поширені зарості карлікової пальми. На схилах Атлаських гір ростуть ліси з вічнозеленого коркового дуба з підліском із вічнозелених чагарників. На висоті 1300м ростуть хвойношироколисті ліси.

На південно-західній окраїні Африки розташовані вічнозелені твердолисті чагарники. Тут багато квітів з родини амарилісових, ірисових, орхідейних, пеларгонії, гіацинти.

На південно-східних окраїнах простягається зона субтропічних мішаних вічнозелених лісів. На узбережжі тут багато пальм, а на гірських схилах до висоти 400м ростуть ліани та епіфіти вічнозелені ліси з такими деревами: проторус, подокартус, фікус, трихілія.

Похожие статьи




Рослинність Африки - Клімат та рослинність Африки

Предыдущая | Следующая