Властивості інтегральних геосистем
ВЛАСТИВОСТІ ІНТЕГРАЛЬНИХ ГЕОСИСТЕМ
Складність вивчення інтегральних геосистем обумовлена подвійною природою цих утворень. З одного боку, зберігаючи природні властивості, вони розвиваються за природними законами; з іншого - вони знайшли соціальні якості, що визначаються законами розвитку суспільства. Подвійність характеризує й основні ознаки інтегральних геосистем. По-перше, до їхнього складу Поряд з природними компонентами входять елементи матеріальної діяльності людей у вигляді культурних рослин, штучно створених об'єктів, істотно змінених компонентів природи тощо (рис. 1). По-друге, їх відрізняє складне сполучення процесів природного саморегулювання та управління. Оскільки у цих комплексів порушений механізм саморегулювання, вони можуть існувати лише за підтримки з боку людини. Яскравим прикладом можуть служити рисові плантації - вони функціонують тільки в результаті постійної боротьби людей з мусонними зливами, повенями, бурхливою тропічною рослинністю, завдяки підтримці штучного водного режиму та штучному надолуженню втрат грунтової родючості.
Рис. 1. Структурна схема інтегральної геосистеми (А) та геотехсистеми (В): 1 - техногенні елементи; 2 - технічні засоби; 3 - блок управління; 4 - керований блок системи; 5 - зв'язки між компонентами
У результаті взаємодії природи та суспільства формуються складні інтегральні і функціональні геосистеми різного рівня (виробничі, демоекологічні, природно-технічні та ін.), котрим також притаманні певні властивості. Оскільки в цих утвореннях взаємодія суспільства і природи носить системний характер, вони мають усі системні риси - Взаємозв'язки елементів, єдність, цілісність. Як і в природних геосистемах, будь-який вплив тягне за собою цілий ланцюг змін унаслідок тісного вертикального і горизонтального взаємозв'язку окремих компонентів і частин геосистеми.
Важливою особливістю інтегральних геосистем є нерівнозначність їхніх основних блоків Природа і суспільство. Особлива роль належить суспільству, яке здатне проектувати шляхи розвитку геосистеми в цілому та впливати за допомогою керування на її функціонування і динаміку. Суперсистема Суспільство - природа є різнорідною, багаторівневою. У підсистемі "суспільство" виділяють такі блоки (підсистеми 2-го порядку):
- - господарсько-територіальні виробничі комплекси; - населення - групи людей, організовані за територіальною ознакою; - органи управління.
Кожна із цих підсистем, у свою чергу, має набір взаємопов'язаних компонентів. Підсистема "природа" - це й є природні геосистеми та їхні компоненти. геосистема інтегральний проектування природа
Інтегральні геосистеми, як і природні, також мають територіальну Диференціацію та Інтеграцію, у результаті чого їхній склад змінюється від місця до місця, до них у різному співвідношенні входять техніко-економічні, соціально-економічні та природні підсистеми. Тому територіальна диференціація інтегральних геосистем складніша та різноманітніша, ніж природних. Кількість різних варіантів територіальної диференціації та інтеграції цих геосистем значно більша, ніж природних. Інтегральні геосистеми та їхній особистий випадок - природно-технічні системи - поділяються за типом призначення (функції) або видом перетворення природи. Так, до сільськогосподарського типу ПТГС належать поля, сінокоси, городи, меліоративні системи. У той же час останні разом з водосховищами, каналами, ставками можуть бути віднесені й до водогосподарських систем. Ті ж водосховища можуть бути розділені за функцією, що переважає: загальне водопостачання, енергетична, рекреаційна, рибогосподарська та ін.
Крім просторової організації, інтегральні геосистеми, як і природні, мають також Часову організованість. Специфіка часової організованості інтегральних геосистем визначається, насамперед, тим, що ці системи - гетерогенні. Різна тривалість, а Іноді незбіг циклів і ритмів функціонування і розвитку природних та антропогенних підсистем створюють значні труднощі в дослідженні взаємодій цих циклів у межах цілісних ПТГС. Природні підсистеми завжди первинні, техногенні - вторинні, і перші завжди "доросліше" других. До того ж життя природних підсистем набагато триваліше, ніж технічних. При цьому терміни життя останніх, як правило, визначаються людиною, як і життя інтегральної системи в цілому. Вторинність технічних підсистем визначає і вторинність їхньої часової організації - ритмів, циклів їхнього функціонування і динаміки. Саме тому для нормального функціонування ПТГС у цілому необхідно узгодження часової організованості технічної підсистеми з організованістю природи, тому що зламати природні ритми і цикли практично неможливо - до них можна лише пристосуватися.
Часова організованість технічної підсистеми, на відміну від природної, повністю залежить від людини, вона керована, але не відрізняється стійкістю і потенційно може завжди давати збої. Цикли розвитку суспільства взагалі, а отже, і техніки Нерівномірні. До того ж спостерігається стійка тенденція скорочення тривалості цих циклів - перевороти в науці й техніці спочатку відбувалися через тисячоліття, потім - через століття, у наш час - кожні 40-50 років, а зміна поколінь техніки - через 5-10 років. Специфіку часової організованості інтегральних геосистем необхідно враховувати при проектуванні, створенні й управлінні ГТС будь-яких типів і рангів, оскільки вони мають функціонувати як цілісні системи, узгоджені з навколишнім середовищем. Узагалі часову організованість інтегральних геосистем слід розглядати не як мінливість їх у часі, а як один із способів збереження упорядкованості - циклічності, ритмічності, що забезпечує стійкість геосистеми в більш або менш тривалий період часу. Тобто можна сказати, що спостерігається деяка діалектично суперечлива єдність мінливості та стійкості - циклічна ритмічна мінливість геосистем забезпечує їхню стійкість.
Інтегральним геосистемам також притаманні Стійкість і Мінливість. Але на відміну від природних геосистем їхня стійкість і мінливість забезпечується сполученням процесів самоорганізації та керування. Мінливість (властивість змінюватися) буде тим менше, чим більше стійкість до різних зовнішніх впливів. Мінливість геосистем оцінюється за глибиною змін окремих компонентів. Зміни інтегральних геосистем можуть бути оборотними та необоротними, прогресивними та регресивними. Якщо після антропогенно-техногенного впливу геосистема через певний проміжок часу повертається до колишнього стану, можна говорити про Оборотні зміни. Якщо ж повернення не відбувається, це будуть Необоротні зміни. Прогресивними вважаються такі зміни, які призводять до збільшення продуктивності ландшафту; Регресивні зміни, навпаки, пов'язані з порушенням ресурсо - та середовищетвірних функцій ландшафту.
Під Стійкістю інтегральних геосистем і Надійністю ГТС розуміють їхню здатність продовжувати виконання заданих суспільством соціально-економічних функцій при зовнішніх природних та антропогенно-техногенних впливах. Стійкість Не може бути однаковою до різних видів впливу, тому вона має оцінюватися відносно певного виду природокористування (гірничодобувна промисловість, сільська чи міська забудова, рекреація та ін.) та сукупності впливів. Стійкість інтегральних геосистем визначається не стільки стійкістю самих підсистем, скільки стійкістю зв'язків між ними. При цьому під стійкістю зв'язків розуміють не лише їхню різноманітність, гнучкість, щільність тощо, але Й їхню часову організованість - своєчасне та швидке виконання кожної операції, суворе дотримання їхньої послідовності. Надійність ПТГС можна визначити як здатність виконання геосистемою суспільних функцій, які на неї покладено (до певних меж - певного навантаження).
Отже, зробимо деякі висновки. Об'єктами проектування виступають інтегральні геосистеми, види природокористування та їхнє поєднання в регіонах. При проектуванні геотехсистем використовується різноманітна геоекологічна інформація, яка відображає стан природно-територіальних комплексів, їхню стійкість і надійність залежно від конкретного виду впливу, а також призначення інтегральної геосистеми.
Проектування найчастіше має справу з відносно спрощеним варіантом інтегральних геосистем - природно-технічними геосистемами (ПТГС), або геотехсистемами (TTC). Геотехсистема - це комплекс з технічних і природних підсистем, об'єднаних людиною в інтересах виконання тих чи інших соціально-економічних завдань (функцій). Обов'язковою складовою частиною ПТГС виступає блок управління, основу якого становить людина або група людей, що відповідає за регулювання технічних пристроїв в їхній взаємодії з природними елементами.
Крім цього, під природно-технічними геосистемами розуміють не лише такі геосистеми, в яких технічні пристрої виступають як безпосередньо елементи системи (напр., у промислових геотехсистемах), але й такі, діяльність яких чималою мірою визначається штучними умовами, що створюються в результаті використання тих чи інших технічних засобів (напр., сільськогосподарські, лісогосподарські, природоохоронні). Природно-технічні геосистеми - це комбінації знарядь і засобів праці, пов'язані єдиним технологічним циклом, які виконують певну соціально-економічну функцію. Техніка в геотехсистемі виступає своєрідним механізмом, що дозволяє суспільству, з одного боку, пристосовуватися до природного середовища, а з іншого - пристосовувати природу до задоволення своїх потреб.
Оскільки в цих утвореннях взаємодія суспільства і природи носить системний характер, вони мають усі системні риси - взаємозв'язки елементів, єдність, цілісність. Як і в природних геосистемах, будь-який вплив тягне за собою цілий ланцюг змін унаслідок тісного вертикального і горизонтального взаємозв'язку окремих компонентів і частин геосистеми. Важливою особливістю інтегральних геосистем є нерівнозначність їхніх основних блоків "природа" і "суспільство". Особлива роль у них належить суспільству.
Незважаючи на це, природні та інтегральні геосистеми мають багато спільних рис. Так, інтегральним геосистемам, як і природним, притаманні територіальна диференціація та інтеграція, у результаті чого їхній склад змінюється від місця до місця, до них у різному співвідношенні входять техніко - економічні, соціально-економічні та природні підсистеми. Крім просторової організації, інтегральні геосистеми, як і природні, мають також часову організованість. Специфіка часової організованості інтегральних геосистем визначається, насамперед, тим, що ці системи - гетерогенні.
Інтегральним геосистемам також притаманні стійкість і мінливість. Але на відміну від природних геосистем їхня стійкість і мінливість забезпечується сполученням процесів самоорганізації та керування. Під стійкістю інтегральних геосистем і надійністю ГТС розуміють їхню здатність продовжувати виконання заданих суспільством соціально-економічних функцій при зовнішніх природних та антропогенно-техногенних впливах. А надійність ПТГС визначається здатністю геосистеми виконувати суспільні функції, які на неї покладені.
Похожие статьи
-
З розвитком містобудування, діяльності промисловості та транспорту, створенням звалищ відбувалось хронічне забруднення екосистем лісопаркових зон м....
-
Колі-титр - один із головних показників гігієнічності біомаси, і непрямий показник наявності патогенної флори та її здатності до виживання - знижується в...
-
Різноманітний хімічний склад відходів і продуктів їх розкладання не виключає утворення хімічних сполук - каталізаторів за участю металів змінної...
-
ОПТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОЗОНУ - Значення озонового шару для Землі
Енергію молекули можна представити як суму трьох частин -- електронної, коливальної та обертальної енергій. Енергетичні стани, змінюються дискретним...
-
Найважливішим водним об'єктом столиці є Дніпро. Ця ріка значною мірою визначає зовнішність міста, його красу. Дніпро забезпечує мешканців міста водою,...
-
Туристсько-рекреаційна діяльність як масове соціально-економічне явище світового масштабу перетворюється у важливий стимул регіонального розвитку. Досвід...
-
Аналіз результатів (дані лабораторій) - Мікробіологічні властивості води рекреаційних зон Києва
Дослідження проводилось у трьох місцях: ДП Санаторний комплекс "Пуща-Озерна" ДУС Сансаїв Став (19.01.08 р.), Санаторій "Конча-Заспа" вода із озера...
-
Рекреаційні зони м. Києва і їх водні об'єкти На території Києва -- 447 водних об'єктів з яких: 129 озер, 102 ставки, 9 річок, 28 струмків, 24 затоки, 43...
-
ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОЗОНУ - Значення озонового шару для Землі
Це слово в перекладі з грецької мови означає "пахучий", "запашний", "той, що пахне". Кожен з нас відчував характерний різкий запах цього синюватого газу...
-
Шляхи поліпшення стану поверхневих вод Водні об'єкти, які розташовані на території міста Києва, відіграють значну кліматоутворюючу роль, пом'якшуючи...
-
В історії нашої планети (від дня її формування й дотепер) безупинно відбувалися й відбуваються грандіозні процеси планетарного масштабу, що перетворять...
-
Вплив звуків на людину - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини
Людина завжди жила у світі звуків і шуму. Звуком називають такі механічні коливання зовнішнього середовища, які сприймаються слуховым апаратом людини...
-
Фактори, що перешкоджають розвитку водних экосистем, Стічні води - Водні ресурси і їх використання
Органічні покидьки, біогенні речовини й тепло стають перешкодою для нормального розвитку прісноводних екологічних систем тільки тоді, коли вони...
-
В 70 - 80 х роках в Україні склалася катастрофічна екологічна ситуація. Україна складала усього 2,7 % території СРСР, але тут було зосереджено майже 25 %...
-
Стічні води - це води, які внаслідок використання їх на побутові або виробничі потреби суттєво погіршили свої первинні властивості, стали непридатні на...
-
Система землекористування сформувалася під впливом природних, історичних, етнокультурних і соціально-економічних чинників та є в основі усіх видів...
-
Наслідки забруднення - Методи захисту повітряного басейну
Історія світового охорони здоров'я налічує кілька катастрофічних випадків, пов'язаних із забрудненням повітря. Так, у грудні 1930 р. в долині річки Маас...
-
Показники, що впивають на екологічну якість води - Екологічний стан водойм в місті Києві
Екологічний забрудненість дніпро здоров'я Питна вода не повинна містити сірководень і метан, що надають їй неприємний запах і смак. Вміст магнію і...
-
Економічний процес зображається у вигляді кругової діаграми руху маятника між виробництвом і споживанням всередині абсолютно закритої системи. Але...
-
Біосфера, компоненти біосфери - Екологія i природа
У буквальному перекладі термін "біосфера" означає сферу життя й у такому змісті він уперше був введений у науку в 1875 р. австрійським геологом і...
-
ПРОБЛЕМИ СВІТОВОГО ОКЕАНУ - Охорона морів і океанів
Людина - дитя Природи, все його життя проходить за її законами й правилам, але при цьому не можна не відзначити весь негативний вплив, що збільшується,...
-
Що таке екосистема, її компоненти та особливості - Природоохоронні заходи
Основною функціональною одиницею біоекології є екосистема. Цей термін вперше був введений англійським біологом А. Тенслі в 1935 р. Система - це...
-
Постановка проблеми. Починаючи від 90-х рр. ХХ ст. генна інженерія викликала як захват від можливості вирішення глобальних проблем людства, так і острах,...
-
Атмосфера це одна з геосфер, суміш газів, що оточують Землю, та утримуються завдяки силі тяжіння. Попри те, що маса атмосфери становить лише одну...
-
Але в сучасному світі неможливо зберегти сталий склад атмосфери, а отже і хімічний склад повітря. Повітряна оболонка містить в собі значну кількість...
-
Сполуки з канцерогенними властивостями, Важкі метали - Проблема забруднення Світового океану
Канцерогенні речовини - це хімічно однорідні сполуки, що проявляють активність, що трансформує, і здатність викликати канцерогенні, тератогенные...
-
СУЧАСНІ МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ АНАЛІЗІВ ЯКОСТІ ПИТНОЇ ВОДИ - Очищення води в Україні
Відбір проб води здійснюється в основному з водозабірних свердловин. Для вивчення можливостей просування забруднюючих компонентів (особливо бактерій і...
-
Методи збору і заготівлі вторинної полімерної сировини Головною ланкою заготівельної системи є виробничо-заготівельні підприємства і...
-
Висновок - Склад та характеристика стічних вод
Виробничі стічні води, що випускаються в каналізацію, не повинні: - порушувати роботу мереж і споруджень; - містити більш 500 мг/л зважених і спливаючих...
-
Добавки та наповнювачі полімерних матеріалів - Використання вторинної полімерної сировини
У полімерні матеріали вводять добавки для надання їм необхідних експлуатаційних властивостей і полегшення умов переробки. Добавки вводять в усі полімери,...
-
Полівінілхлорид - Використання вторинної полімерної сировини
Полівінілхлорид (ПВХ) - термопластичний аморфний полімер формулою елементарної ланки [-CH2 - CHCl -]N . Початковою сировиною для виробництва...
-
Позитивний вплив стічних вод - Склад та характеристика стічних вод
Одним зі шляхів утилізації виробничих стічних вод є використання їх у сільському господарстві для нестатків зрошення. Природно, стічні води, що мають...
-
Всього на території Югославії зруйновано 995 об'єктів (з них 20 заводів і фабрик, що використовували у виробництві сильнодіючі хімічні речовини), багато...
-
Екологія, природа, природні ресурси, Природа, складові частини природи - Екологія i природа
Екологія (грец. oikos -- будинок, дім; грец. лпгпт -- наука) -- один з розділів біології, який досліджує взаємовідносини між біотичними та соціальними...
-
Основну частину опромінення населення земної кулі одержує від природних джерел радіації. Всі дозиметри вимірюють потужність дози. Якщо людина хоче...
-
Деякі факти, які характеризують загальну екологічну ситуацію в світі. З 1950р. Населення Землі подвоїлось - зараз воно становить понад 6,0 млрд. чол....
-
Історія дослідження, систематичне положення лишайників Розвиток промисловості, нераціональне використання природних ресурсів - все це призводить до...
-
Під забрудненням навколишнього середовища розуміють надходження в біосферу будь-яких твердих, рідких і газоподібних речовин або видів енергії (теплоти,...
-
Метод газифікації - Виробництво біопалива другого покоління: метод газифікації
Історично існують дві технології переробки твердих побутових та інших видів відходів: 1. Безперервна переробка в шахтних камерах з подальшим руйнуванням...
-
ВСТУП - Важкі метали. Джерела надходження у навколишнє середовище. Дія на організм людини
Одним з найсильніших по дії й найпоширенішому хімічному забрудненні є забруднення важкими металами. До важких металів ставляться більше 40 хімічних...
Властивості інтегральних геосистем