Методи обробки води - Розробка системи очищення природної води і доведення її якості до санітарних норм

Вивчення якості води природного джерела дозволяє встановити характер необхідних операцій по його обробці. У деяких випадках на очисних спорудах ставиться завдання усунення якого-небудь певного недоліку природної води або цілого комплексу недоліків, а іноді - завдання штучного додання воді нових властивостей, необхідних споживачем. Всі різноманітні завдання, покладені на очисні споруди, можуть бути зведені до наступних основних груп:

    А) видалення з води завислих речовин, що втримуються в ній (нерозчинних домішок), що обумовлює зниження її мутності; цей процес зветься посвітління води; Б)усунення речовин, що обумовлюють кольоровість води, - знебарвлення води В)знищення бактерій, що втримуються у воді (у тому числі хвороботворних) - знезаражування води; Г)видалення з води катіонів кальцію й магнію - зм'якшення води; зниження загального солевмісту у воді - знесолення води; часткове знесолення води до залишкової концентрації солей не більше 1000 мг/л називається опріснення води.

Ступінь необхідної глибини посвітління, знебарвлення, знесолення води залежить від характеру її використання. На очисні споруди можуть бути покладені також окремі спеціальні завдання - видалення розчинених у воді газів (дегазація), усунення запахів і привкусів природної води та ін.

Рішення всіх поставлених перед очисними спорудами завдань може проводитися шляхом використання різних технологічних прийомів. Так, посвітління води може бути досягнуте шляхом відстоювання й фільтрування її. Причому відстоювання може бути простим механічним, коли вода, що очищається, проходить через спеціальні басейни (відстійники) з досить малою швидкістю. Час осадження завислих частинок залежить від їхніх розмірів. Чим дрібніші частинки, тим більше часу буде потрібно для їхнього осадження. При цьому колоїдні частинки можуть перебувати у завислому стані невиразно довгий час. Для їхнього осадження, а також взагалі для прискорення процесу осадження суспензії, застосовують коагулювання. У воду, що підлягає посвітлінню, вводять хімічні реагенти (коагулянти), які сприяють зв'язуванню частинок, що обумовлюють мутність, у великі пластівці, що прискорює їхнє випадання у відстійниках.

У ряді випадків воду для глибокого посвітління після відстійників направляють на фільтри, де вона додатково освітлюється, проходячи через шари фільтруючого матеріалу. Така двоступінчаста система посвітління широко застосовується при очищенні річкової води, що використовується для питного водопостачання. Коагулювання води з наступним її відстоюванням і фільтруванням дозволяє здійснити також і її знебарвлення.

Для деяких виробництв, що не вимагають прозорої води, виявляється достатнім звільнення її лише від найбільш великих завислих частинок і плаваючих предметів. У цих випадках застосовують грубе механічне очищення води - проціджування, здебільшого здійснюване у водоприймальних спорудах, де для цієї мети встановлюються грати й сітки.

Спеціальною операцією по знищенню бактерій, що втримуються у воді, зокрема хвороботворних, є знезараження (дезінфекція) води. Для знезараження застосовують хлорування або озонування, а також бактерицидне опромінення води. Для поліпшення якості води застосовують також і інші операції: зм'якшення, знесолення, дегазацію й ін.

Похожие статьи




Методи обробки води - Розробка системи очищення природної води і доведення її якості до санітарних норм

Предыдущая | Следующая