Основні типи ведення сільського й лісового господарства - Клімат та рослинність Африки

Сільське господарство - основна галузь економіки в країнах Африки. Сільськогосподарське виробництво є нестабільним - переважно внаслідок кон'юнктури світового ринку і несприятливих природних чинників (посухи, навали сарани), застосування відсталої агротехніки, ручної праці, примітивного інвентарю. Рослинництво і тваринництво мало пов'язані між собою, розвиваючись нерідко у різних районах.

Рослинництво. За сучасного рівня господарювання в регіоні рослинництво дуже залежить від кліматичних умов. Періодичні посухи на півночі й півдні спричиняють значний недобір урожаю провідних продовольчих культур - зернових, бобових, олійних, а також падіж худоби. У землеробстві, яке розвивається двома напрямами: споживчим (виробництво переважно продовольчих культур) й товарним (вирощування кави, цукрової тростини, бавовнику тощо), практикуються перелогова система, прості сівозміни. У гірських районах широко застосовується терасування схилів. Поширене поливне землеробство, але традиційні зрошувальні споруди недосконалі. На рослинництво припадає до 60-70 % валової продукції сільського господарства.

У загальному обсязі продукції землеробства важливе місце посідають зернові: теф (різновид проса), сорго (дурра), ячмінь, кукурудза, пшениця. Але врожайність їх низька і залежить від погодних умов. Бобові (горох, квасоля, сочевиця, боби тощо) вирощують у посушливих районах. Експортними культурами є кава сортів "арабіка" і "робуста" (збори становлять 198 тис. т), за якими Ефіопія посідає 1-ше місце в Африці, значні врожаї її збирають Кенія, Уганда, Танзанія; гвоздика (о. Занзібар у Танзанії); чай і піретрум (Кенія - найбільший їх виробник в Африці). Завезена в Африку з Америки наприкінці XIX ст. цінна волокниста рослина сизаль (агава) використовується для виробництва мотузок, канатів і грубоволокнистих тканин. Найбільшими виробниками його у світі є Танзанія й Кенія. Серед технічних культур провідною є цукрова тростина. Бавовник культивують у Танзанії, Уганді й Кенії. Вирощуваний у селянських господарствах, він має дуже низьку якість і непридатний для промислових цілей, тому використовується для виготовлення домотканої тканини. Останнім часом важливою експортною культурою став тютюн сортів "барлей" і "вірджинія". Розширюються плантації хінного дерева в Руанді. На сході о. Занзібар є значні плантації кокосової пальми. Танзанія - крупний виробник горіхів кеш'ю. Збір ароматичних смол (камеді, мірри, ладану) в Сомалі досягає майже 1/3 світового. Малаві виробляє багато тунгової олії (з плодів тунгового дерева), яка використовується для виготовлення цінних фарб і лаків. У приміських районах вирощують фрукти (виноград, цитрусові, авокадо, папаю та ін.), спрямовуючи значну їх кількість на експорт. У Джибуті землеробство практично нерозвинуте.

Тваринництво. Загалом є вигонно-пасовищним. Східна Африка - найбільший за поголів'ям домашньої худоби регіон Африки (понад 70 млн голів великої рогатої худоби, більше 47 млн овець і 50 млн кіз, майже 4 млн верблюдів). Малопродуктивне кочове і напівкочове скотарство поширене в Ефіопії (ЗО млн голів великої рогатої худоби - найбільше в Африці), у посушливих районах Сомалі, Джибуті та в районах розселення народу масаї (Кенія, Танзанія). Поза цими територіями тваринництву перешкоджає муха цеце. В Ефіопії розвивається бджільництво, яке налічує декілька мільйонів бджолосімей (у середньому на одного власника припадає 5-10 сімей). На розвиток товарного тваринництва негативно впливають також традиції кочового населення (Танзанія). Поголів'я великої рогатої худоби є символом багатства і престижу його власників, тому товарність продукції дуже низька.

мапа сільського господарства

Рис. 6 - Мапа сільського господарства

Лісове господарство. Промислове освоєння лісів незначне. Деревина промислових плантацій (сосна, евкаліпт) використовується переважно у гірничодобувній промисловості (шпали та кріплення), родезійський тик - для постачання на внутрішній ринок й частково на експорт. Промислове значення мають також муланджийський кедр, червоне дерево та ін. Загальна площа лісів в регіоні - майже 35 млн га.

Похожие статьи




Основні типи ведення сільського й лісового господарства - Клімат та рослинність Африки

Предыдущая | Следующая