РОБОТА З КЛАВІАТУРОЮ І МАНІПУЛЯТОРОМ МИШКА, Робота з клавіатурою, Використання мишки - Будова ПК і принципи роботи з ним

Робота з клавіатурою

Клавіатура призначена для вводу інформації від користувача до комп'ютера. При натисканні чи відпусканні кожної клавіші мікропроцесор отримує відповідні сигнали, а програми комп'ютера опрацьовують їх.

В більшості сучасних комп'ютерів використовується клавіатура зі 103 або 105 клавішами. Загальний вигляд клавіатури показано на рис. 2.1. Надалі для позначення клавіш будемо використовувати квадратні дужки. Наприклад, [Shift], [Пропуск].

Рис.2.1. Загальний вигляд клавіатури.

Відповідно до призначення клавіші поділяють на кілька класів.

Алфавітно-цифрові клавіші

Клавіші, на яких зображені букви латинського та українського алфавітів, синтаксичні знаки, цифри, знаки арифметичних операцій та клавіша Пропуск утворюють алфавітно-цифрову клавіатуру.

Клавіша Пропуск застосовується для вводу пропуску (порожнього символу). При натиску на цю клавішу вводиться пропуск незалежно від шрифту, алфавіту, натиснута чи ні клавіша Shift.

Режими вводу різних алфавітів.

Перехід на інший алфавіт може здійснюватись різними способами. Наприклад:

    1) в MS-DOS натисканням правої клавіші Ctrl]; 2) у Windows 95 (98, 2000) одночасним натисканням клавіш Shift]+[Ctrl].

Але зустрічаються і інші способи переключення.

Ввід великих та малих букв.

При натиску на символьну клавішу у звичайному режимі на екрані з'являються малі букви або символи, розміщені у нижньому регістрі відповідної клавіші.

Великі букви та символи, розташовані у верхньому регістрі клавіатури вводяться при одночасному натиску на Shift] і клавішу з буквою чи символом.

Клавіша [Caps Lock] призначена для фіксації режиму вводу великих букв. Повторний натиск на неї відміняє даний режим. В режимі [Caps Lock] світиться одноіменний індикатор, розміщений у правому верхньому кутку клавіатури.

Розглянемо кілька прикладів.

Приклад 1. Режим вводу прописних букв відключений.

Зображення на екрані

Порядок натискання клавіш

Малі букви

G

[G]

Великі букви

G

Shift]+[G]

Символи

=

=

+

Shift]+=

Приклад 2. Режим вводу великих букв включений.

Зображення на екрані

Порядок натискання клавіш

Малі букви

G

[G]

Великі букви

G

Shift]+[G]

Символи

=

=

+

Shift]+=

Функціональні клавіші

У верхній частині клавіатури розташований блок функціональних клавіш: F1] - [F12]. Порядок використання цих клавіш визначається програмою та операційною системою, з якими в даний час працює користувач. Можуть використовуватися комбінації функціональних клавіш з клавішами [Ctrl], [Alt], [Shift]. В багатьох програмах при натиску на клавішу F1] на екран виводиться довідник про програму.

Спеціальні клавіші

[Insert] (іnsert (тут і далі - англ.)- вставка) служить для переключення між двома режимами набору тексту:

    1) режим вставки - натиск на клавішу приводить до вставки відповідного символу чи букви на те місце, де знаходиться курсор. При цьому літери рядка, розміщені справа від курсора, зсуваються вправо на один знак. 2) режим заміщення знаків на екрані.

[Delete] (delete - знищити) - використовується для знищення літери в позиції курсора, або виділеного фрагменту тексту.

[Back Space] (back space - крок назад) - знищує знак, розміщений зліва від курсора.

[Enter] (enter - вхід) - підтверджує ввід команд. В текстових редакторах використовується для переходу на новий рядок або до нового абзацу.

[Esc] (escape - втікати, рятуватися) - призначена для відміни окремих команд або виходу з деяких програм.

[Tab] - клавіша табуляції. Використовується для переходу між вікнами на екрані або для задання абзацного відступу в текстових редакторах.

Клавіші керування курсором

Клавіші, , , , Home], [End], [PgUp], [PgDn] називають Клавішами керування курсором. Натискання на них призводить до переміщення курсору у відповідному напрямі: , , , , або до гортання "сторінок" зображеного на екрані тексту: вверх та вниз відповідно. Клавіші Home] та [End] переміщують курсор на початок або в кінець рядка.

Цифрова клавіатура

В правій частині клавіатури розташований блок клавіш, на яких зображені цифри та знаки арифметичних операцій. Цей блок має два призначення. В режимі блокування цифр (режим "Num Lock") його зручно використовувати для вводу числової інформації та знаків арифметичних операцій. Якщо ж режим блокування цифр відключений, то ці клавіші дублюють клавіші керування курсором, а також клавіші [Insert] і [Delete]. Переключення режимів здійснюється натиском на клавішу Num Lock.

Комбінації клавіш

Для розширення можливостей клавіатури без збільшення кількості клавіш використовуються їх комбінації. Найчастіше це комбінації буквенних або функціональних клавіш з клавішами [Alt] (alternative - альтернатива) і [Ctrl] (control - керувати).

Особливі комбінації клавіш

Існують комбінації клавіш, які опрацьовуються особливим чином. Наприклад,

Одночасний натиск на клавіші [Ctrl], [Alt] і [Delete] призводить до перезавантаження комп'ютера або припинення роботи деяких програм у Windows 95 (98, 2000).

[Print Screen] або [Shift]+[Print Screen] - друк на принтері зображення екрана. В операційній системі Windows при натисканні клавіші [Print Screen] вміст екрану поміщається в буфер обміну.

Індикатoри режимів

В правому верхньому кутку клавіатури розташовані індикатори режиму блокування цифр (Num Lock), режиму вводу великих букв (Caps Lock) та режиму блокування прокрутки (Scroll Lock). Вони засвічуються при вмиканні відповідних режимів, а при вимиканні - гаснуть.

Використання мишки

Практично у всіх сучасних програмах користувач працює з "вікнами", а команди запускаються на виконання через відповідні пункти меню, кнопки або піктограми. Це можна робити за допомогою клавіш керування курсором та клавіші [Enter], однак, набагато зручніше - маніпулятором "мишка" (рис.2.2). Для того, щоб задати ту чи іншу команду або запустити програму треба перевести вказівник мишки на відповідну кнопку або пункт меню і клацнути (раз або двічі) кнопкою мишки.

Вказівник мишки (mouse pointer) - це значок, який переміщується по екрані відповідно до переміщення мишки по килимку. Як правило, він має вигляд стрілки, але іноді може набувати й іншої форми в залежності від ситуації.

Клацнути мишкою (click) - означає встановити вказівник мишки на деякий об'єкт і короткочасно натиснути кнопку мишки (по замовчуванню ліву).

Для переміщення необхідного об'єкта мишкою треба встановити на нього вказівник мишки, натиснути кнопку мишки (по замовчуванню - ліву) та, не відпускаючи її, перемістити мишку на нову позицію, і тоді відпустити кнопку мишки.

Похожие статьи




РОБОТА З КЛАВІАТУРОЮ І МАНІПУЛЯТОРОМ МИШКА, Робота з клавіатурою, Використання мишки - Будова ПК і принципи роботи з ним

Предыдущая | Следующая