Висновок - Однокристальні мікроЕОМ для побутового застосування

В даний час випускається ряд серій однокристальних микроЕОМ: К1813, К1814, К1816, К1820, призначених для використання в побутовій радіоелектронній апаратурі і системах керування побутовим електроустаткуванням. Застосування однокристальних мікроеом, що реалізують на одиній ВІС функції вводу-виводу, збереження й обробки даних, дозволяє досягати максимальної простоти і дешевизни систем керування, а такі недоліки перерахованих ОМЕОМ, як невисока швидкодія і розрядність, не є перешкодою їхнього застосування в побутовій техніці.

Однокристальна мікроЕОМ К1814 (аналог ТМ81000) програмується за допомогою маски-шаблона в процесі виготовлення, розробляти яку економічно вигідно для партій понад 10000 шт. У цій серії передбачена наявність ВІС відлагоджувального кристала КМ1814ВІЗ, що не має вбудованого ПЗП і дозволяє макетувати різні застосування ВІС даної серії.

У серії ВІС К1816 ОМЕОМ КМ1816ВЕ48 (аналог Іntel 8748) можна використовувати у пристроях будь-якої серійності, а також у пристроях, що вимагають періодичної модернізації, тому що її ПЗП допускає можливість перезапису.

Однокристальна мікроеом КР1816ВЕ49 (аналог Іntel 8049), володіючи тими ж параметрами, що і КР1816ВЕ48, має масочне ПЗП, яке не допускає можливість перезапису, що економічно вигідно для партій великої серійності.

Застосування однокристальних мікроеом у пристроях побутової техніки дуже ефективне, однак етапи розробки пристроїв керування з використанням ОМЕОМ мають свою специфіку.

Відзначимо головні етапи розробки контролерів побутової апаратури на основі ОМЕОМ. На першому етапі розробляються функціональна схема проектованого пристрою й узагальнений алгоритм його роботи; на другому складають детальний алгоритм і структуру пристрою, вибирають ВІС ОМЕОМ. При цьому аналізуються швидкодія, розрядність, наявність засобів проектування і налагодження, споживана потужність і т. д. На третьому етапі розробляється на основі набору команд обраної ОМЕОМ і алгоритму роботи пристрою програма, що згодом записується в ПЗП ОМЕОМ; на четвертому етапі здійснюється перевірка правильності програми за допомогою відлагоджувальних засобів.

Для ОМЕОМ обов'язковим завершальним етапом є налагодження контролера на макеті, в основі якого лежать відлагоджувальний кристал ОМЕОМ і інтерфейс із керованими елементами об'єкта. На цьому етапі остаточно відпрацьовується програма, що потім записується в ПЗП ОМЕОМ.

ОМЕОМ КМ1816ВЕ48 у контролері клавіатурі.

Даний контролер призначений для формування кодів букв, знаків цифр і команд у коді КОї-7 чи КОї-8 для передачі в зовнішні пристрої. Його харчування здійснюється від джерела постійного струму. На індикаторі режиму роботи клавіатури відображаються п'ять різних режимів: НР-нижній регістр, ВР-верхній регістр, ЛАТ-латинські символи, РУС -- російські символи, СУ -- службове керування.

Пристрій сполучення з каналом формує сигнали: готовність джерела (ГІ),строб (СТР), і контрольний розряд (КР).

Програма роботи контролера клавіатури в пам'яті 400 байт, що дозволяє використовувати резерв пам'яті (600 байт) для створення різних модифікацій контролера [4]. Алгоритм роботи представлений на додатку В. Захист від дребезга контактів клавіатури і визначення моменту натискання клавіші відбувається програмне. Формування коду координати натиснутої клавіші сполучено з перевіркою на наявність чи відсутність одночасного натискання декількох клавіш. При формуванні коду натиснутої клавіші перевіряються ознаки, що вказують на роботу клавіатури в режимі функції, і при їхній наявності здійснюється перехід до підпрограми виконання заданої функції.

Якщо ж натиснута клавіша символу, чи команди режиму роботи контролер починає формувати відповідний код. При цьому код координати нажатої клавіші перетвориться в допоміжний код, по якому формуються коди зсуву й ідентифікації; код ідентифікації перетвориться в базовий код, а вже на основі кодів зсуву і базового - вихідний код. У залежності від положення перемикача S2 вихідний код символу доповнюється до парного чи непарного числа одиниць.

Коди команд режимів роботи клавіатури (НР, ВР і. Т. д.) на зовнішній пристрій не виводяться. По закінченню висновку одного байта даних формується звуковий сигнал і перевіряються умови, що дозволяють повтор висновку даних. Наприкінці програми реалізується захист від помилкового спрацьовування при відпусканні клавіші.

Даний контролер може використовуватися в алфавітно-цифрових терміналах, у тому числі в домашній ЕОМ, у різних віддагоджувальних системах.

ОМЕОМ К1814 при використанні в секундомірі це приклад реалізації пристрою з використанням ОМЕОМ. Відомо безліч застосувань мікропроцесорів у побутовій техніці: в приладах домашнього побуту (пральні і швейні машини, пилососи і т. д.), у побутовій радіоелектронній апаратурі (відеомагнітофони, радіоприймачі і т. п.), у домашній техніці (регулювання опалення, охоронні пристрої), в іграшках (електрична дорога, інтелектуальні

Ігри) і навіть у гірськолижних кріпленнях.

На основі застосування МП і мікроеом розроблені пристрої контролю і керування технологічними процесами в хімічній, нафтовидобувній і іншій галузях промисловості. До них відносяться і технологічні процеси в мікроелектронній промисловості, зокрема процеси виготовлення самих мікропроцесорів.

Мікропроцесори і мікроеом використовуються в медичній техніці (регулювання руху повітря в системах штучної вентиляції легень і крові, керування штучними органами, дозування наркозних сумішей і т. д.) Вони застосовуються для діагностики різних хвороб, професійного добору.

Широкі можливості МП і мікроеом дозволили реалізувати на їхній основі ряд стандартних, орієнтованих на автоматизацію наукових досліджень вимірювально-обчислювальних (ДВО) і керуючих проблемно-орієнтованих (КПО) комплексів типу ДВО. Вони призначені для автоматизації загальфізичних, оптичних і лабораторних наукових досліджень, автоматизації збору, обробки і збереження інформації в різних областях науки і техніки.

Застосування ОМЕОМ при розробці дозволяє істотно зменшити кількість корпусів ВІС, використовуваних у контролері, підвищити надійність і знизити його загальну вартість. Ці достоїнства ОЕОМ привели до широкого використання їх у різних приладах.

Похожие статьи




Висновок - Однокристальні мікроЕОМ для побутового застосування

Предыдущая | Следующая