Спілкування з однолітками протилежної статі&;nbsp; - Проблема спілкування підлітків

Почуття дорослості штовхає підлітка до того, щоб освоїти для себе "дорослі" види взаємодій. Цьому сприяє бурхливий тілесний розвиток і ідентифікація підлітка з дорослими.

Спілкування між хлопчиками і дівчатками в підлітковому віці зазнає суттєвих змін.

До кінця підліткового віку виникає інтерес до протилежної статі, прагнення подобатися, і, як наслідок цього, з'являється підвищена увага до своєї зовнішності, одягу, манери поведінки, що відповідають статевій ідентифікації: "Я" як чоловік, "Я" як жінка. Особливе значення у цьому зв'язку надається особистій привабливості - це має першорядне значення в очах однолітків.

Спочатку інтерес до людини іншої статі набуває характерне для підлітків надзвичайне зовнішнє вираження. Хлопчики починають задирати дівчат, вони у свою чергу скаржаться на хлопчиків, самі доставляють їм неприємності, проте така підвищена взаємна "увага" з боку однолітків тим і іншим доставляє, мабуть, явне задоволення. Пізніше характер міжстатевих взаємин змінюється, з'являється сором'язливість, скутість і боязкість, іноді супроводжуються збереженням "дивної зовнішності" - атрибутики в поведінці: байдужість, презирливе ставлення до однолітка протилежної статі і т. п. Всі ці симптоми характерні для дітей, що навчаються у 5- 6 класах. У цей час дівчаток, які в підлітковому віці починають прискорено фізично розвиватися, вже хвилює, хто і кому подобається, хто на кого і як дивиться, хто з ким дружить.

Диспропорції у розвитку між хлопчиками і дівчатками можуть служити джерелом переживань. Так, у фізичному розвитку дівчатка випереджають хлопчиків, вони можуть бути більшими і вищими. Дівчинка, яка випереджає інших в рості, може переживати це як неповноцінність. Низький зріст у хлопчиків викликає аналогічні почуття. [6,ст.13-16]

Виникнення інтересу до іншої статі у молодших підлітків проявляється спочатку в неадекватних формах. Так, для хлопчиків характерні такі форми звернення на себе уваги, як: "задирання", приставання і навіть хворобливі дії. Дівчатка, зазвичай, усвідомлюють причини таких дій і серйозно не ображаються, у свою чергу, демонструючи, що не помічають, ігнорують хлопчиків. У цілому хлопчики також з інтуїтивною увагою ставляться до цих проявів дівчаток.

Пізніше взаємини ускладнюються. Зникає безпосередність у спілкуванні. Часто це виражається або в демонстрації байдужого ставлення до іншої статі, або в соромливості при спілкуванні. У той же час підлітки відчувають почуття напруги від почуття закоханості до представників протилежної статі.

Настає етап, коли інтерес до іншої статі ще більш посилюється, проте зовні у взаєминах хлопчиків і дівчаток виникає велика ізольованість. На цьому тлі проявляється інтерес до усталених взаємин, до того, хто кому подобається. У дівчаток цей інтерес, зазвичай, виникає раніше, ніж у хлопчиків: про власні симпатії таємниче повідомляється єдиній подрузі, але часто і групі ровесниць. Навіть при взаємних симпатіях відкриті дружні взаємини проявляються рідко, так як для цього підліткам необхідно не лише подолати власну скутість, а й бути готовим протистояти глузуванням з боку однолітків.

У старших підлітків спілкування між хлопчиками і дівчатками стає більш відкритим: у коло спілкування включаються підлітки обох статей. Прихильність до однолітка протилежної статі може бути інтенсивною, як правило, їй надається дуже велике значення. Відсутність взаємності іноді стає причиною сильних негативних реакцій.[13,ст.7-10]

Інтерес юнака до однолітків іншої статі веде до збільшення можливості виділяти і оцінювати переживання і вчинки іншого, до розвитку рефлексії та здатності до ідентифікації. Початковий інтерес до іншого, прагнення до розуміння однолітка дають початок розвитку сприйняття людей взагалі. Безпосередньою причиною для оцінки своїх переживань може бути спілкування з привабливим для себе однолітком протилежної статі. У 7 - 8 класах між хлопчиками і дівчатками з'являються більш романтичні взаємини, вони починають писати один одному записки, призначають побачення. На основі таких взаємин у підлітків виникає бажання ставати краще, з'являється потреба до самовдосконалення. У цьому віці більшість дітей починають займатися самовихованням.[17;с.19-25.]

Романтичні взаємини можуть виникати при спільному проведенні часу: на прогулянках, при відвідуванні театрів, музеїв, кіно і т. д. Підлітки нерідко ототожнюють себе з популярними персонажами і прагнуть відповідати зовнішнім формам їхньої поведінки.

Прагнення подобатися стає одним зі значимих прагнень. Погляд знаходить особливу ціну: "Він на мене так дивиться! Я йому подобаюся ". Взаємні погляди та посмішки вже багато до чого зобов'язують. Це як би німий об'єкт до переваги іншим. Інший стає предметом невідступної уваги, що спонукає його до відповідної поведінки в такому ж дусі. Якщо відповідних поглядів немає, то підліток сильно і гостро страждає. У дівчаток переживання прориваються в сльози і відчайдушні вигуки: "Він не любить мене!".

Особливої ціни набувають дотики. Руки стають провідниками внутрішньої напруженості, пов'язаної з фізичним і психічним набуттям тіла. Ці намагнічені дотики запам'ятовуються душею і тілом на все подальше життя. Романтичне ставлення до представника протилежної статі спонукають до мрії, фантазії, в яких здійснюються найнеймовірніші задуми і збуваються надії. Мрії і фантазії розвивають рефлексію і сміливість у вирішенні вигаданих або реальних ілюзій.

Підліток вчиться діяти у своїх фантазіях, але відпрацьовує свої дії і вчинки по-справжньому, переживаючи їх і рефлексуючи на всі можливі ситуації.

Перші почуття мають на юну душу настільки сильний вплив, що багато людей вже в зрілі роки згадують саме ці почуття, хоча предмет серцевої схильності, давно розчинився у реальному житті протягом років.

Так само спілкування з однолітками ідентичної або протилежної статі - це важливий специфічний канал інформації, по ньому підлітки обговорюють те що не можуть повідомити батькам, наприклад, про сексуальні стосунки. [8; c. 19.]

Похожие статьи




Спілкування з однолітками протилежної статі&;nbsp; - Проблема спілкування підлітків

Предыдущая | Следующая