Закони Хамураппі - Закони Хаммурапі

Видатний вавилонський правитель Хаммурапі вже на третьому році царювання склав свої закони, які були записані на глиняних табличках. На 35-му році царювання за його наказом Закони були висічеш на чорному базальтовому стовпі, який було знайдено у 1901 р. французькими археологами при розкопках міста Сузи. Усього законник містить 282 статті, пролог та епілог. У пролозі зазначається, що Бог Сонця Шамаш наказав, щоб Хаммурапі встановив у країні "право та справедливість" і подарував йому свої закони. На стелі дається зображення царя, який стоїть у молитовній позі перед Богом, котрий вручає йому свої закони. Цим самим проводиться думка, що це є Божі закони, які цар оголошує від свого імені всьому народові. В епілозі правитель ще раз наголошує на необхідності дотримуватися законів під страхом його власного покарання та Божої кари.

Метою видання Законів, на думку самого вавилонського царя, було встановлення в державі такого порядку, "щоб сильний не гнобив слабшого, щоб виявити справедливість до сироти та вдови, щоб чинити суд у країні, щоб до пригнобленого виявити справедливість..." Звичайно, в цих словах багато в чому ідеалізуються наміри правителя стосовно своїх підданих, як і те, що Закони цар Хаммурапі отримав з рук Бога Сонця Шамаша.

Завдяки появі законодавчого збірника Хаммурапі досяг значних успіхів у справі утвердження єдиновладного правління. По-перше, приєднавши до себе значні території сусідніх народів, Вавилон став великою державою тогочасного світу. Одним з напрямів досягнення єдності країни було запровадження єдиного, уніфікованого законодавства. По-друге, майнова і владна верхівка суспільства намагалася засобами права закріпити свої привілеї і переваги над іншими верствами, захистити своє майно від зазіхань на нього. По-третє, поляризація багатства і бідності неминуче вела до загострення соціальної напруги в суспільстві. Для згладження суперечностей слід було законодавчо обмежити боргове рабство, захистити орендаря від свавілля землевласника, урегулювати інші питання життя суспільства.

Відомий дослідник стародавньосхідних цивілізацій С. Крамер так охарактеризував стан правосвідомості та правової освіти населення у Вавилонській державі: "Закон і правосуддя були основоположними поняттями для стародавніх шумерів як у теорії, так і на практиці. Археологи знайшли тисячі глиняних табличок із найрізноманітнішими юридичними текстами: договори, угоди, заповіти, векселі, розписки, судові постанови. У Древньому Шумері учні старших класів присвячували чимало уваги вивченню законів і наполегливо освоювали важкі та специфічні юридичні формули, а також переписували зводи законів і судові рішення".

Закони Хаммурапі яскраво відображають основні риси стародавнього східного типу права: хаммурапі закон вавилонський право

    1) відсутність поняття індивідуальної свободи, юридичне закріплення станової нерівності та рабовласництва; 2) казуїстичність. Кожна норма регулює конкретні правовідносини, а загальні норми, тим більше - дефінітивні норми відсутні; 3) наявність великої кількості прогалин у праві. Адже всю різноманітність життя неможливо укласти у 282 норми. Багато відносин регулювалось звичаєвим правом, норми якого не потрапили до Законника; 4) казуїстичність та прогальність права тісно пов'язані з відносно низьким рівнем розвитку юридичної науки та юридичної техніки; 5) зв'язок з релігією. Релігійні клятви, ордалій (божий суд) присутні у багатьох постановах Законника; 6) Закони Хаммурапі побудовані на принципі еквівалента - одній з тих засад, на яких будується кожна система права. У кримінально-правових нормах Законника цей принцип проявляється у вкрай примітивній формі таліону; 7) переважання кримінально-правових постанов над цивільно-правовими, жорстокий та примітивний характер покарань.

У Стародавньому Вавілоні існували два стани вільного населення: авілу (дослівно - мужі, чоловіки, сини чоловіків) та мушкену (підкорені, слуги). Життя, гідність, майно авілу захищались законом більш енергійно, ніж відповідні блага, що належали мушкену. Власне кажучи, людьми у повному юридичному сенсі слова вважались тільки авілу.

Закони Хаммурапі мають багато постанов, пов'язаних з правовим становищем різних професійних груп. Такими, зокрема були, воїни, торговельні агенти, жриці, лікарі.

Похожие статьи




Закони Хамураппі - Закони Хаммурапі

Предыдущая | Следующая