Юридична особа: поняття, ознаки та значення


Виникнення інституту юридичної особи обумовлюється тими ж причинами, що і виникнення та еволюція права: ускладненням соціальної організації суспільства, розвитком економічних відносин і, як наслідок, суспільної свідомості. Іншими словами, на певному етапі розвитку суспільства правове регулювання відносин тільки лише між фізичними особами як суб'єктами приватного права, виявилося недостатнім для обігу, що розвивався в економіці, і виникла необхідність в існуванні різноманітних організацій.

Конструкція юридичної особи формувалася протягом тривалого часу під впливом різних історичних умов. Її сутність намагалися пояснити різні теорії. Підходи іноземних науковців, розроблені переважно в ХІХ та на початку ХХ століття, були відображенням економічних відносин у відповідних країнах того часу. Вітчизняні концепції щодо сутності юридичних осіб формувалися в умовах командно-адміністративної економіки і стосувалися юридичних осіб державної форми власності.

Метою цієї статті є визначення загальних рис та особливостей правового статусу юридичної особи як суб'єкта цивільних правовідносин. Основною науковою проблемою, що викликає найбільші дискусії, є питання про носіїв властивостей юридичної особи.

Вже минули ті часи, коли люди жили в печерах, а основним завданням їхнього існування була боротьба за виживання. Суспільство на сучасному етапі організоване таким чином, що поряд з кожною фізичною особою, яка має свої права, свободи та обов'язки, є ще й такий учасник цивільних правовідносин, як юридична особа, що є самостійним суб'єктом вище зазначених правовідносин та існує незалежно від фізичних осіб, які її утворили.

Стаття 80 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) визначає юридичну особу як організацію, створену і зареєстровану у встановленому законом порядку, яка наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, бути позивачем та відповідачем у суді. Вже з самого визначення випливає розуміння того факту, що юридична особа наділена досить широким спектром прав і обов'язків.

Ознаки юридичної особи -- це та сукупність законодавчо закріплених вимог до певної організації, додержання яких дозволяє останній стати суб'єктом цивільних правовідносин.

Виходячи з визначення, бачимо, що першою ознакою юридичної особи є наявність організаційної єдності. Вона полягає в тому, що дана організація як єдине ціле повинна мати чітку внутрішню структуру, мати органи управління і відповідні підрозділи для виконання своїх функцій. Організаційна єдність юридичної особи закріплюється статутом юридичної особи або іншими установчими документами. У статуті визначаються: назва організації, її місцезнаходження, предмет і мета діяльності, органи управління і контролю, їх компетенція, порядок утворення і використання майна, умови припинення діяльності організації, порядок проведення реорганізаційних і ліквідаційних процедур. Організаційна єдність, забезпечуючи реалізацію юридичною особою своєї правоздатності, має на меті вирішення певних завдань. По-перше, робить доступним для сприйняття третіми особами, шляхом вираження через організаційно правову форму існування юридичної особи, елементи внутрішнього устрою, чим забезпечує можливості придбання суб'єктивних прав і створення обов'язків як через органи юридичної особи, так і іншими способами.

По-друге, визначає порядок формування органів юридичної особи, їхню компетенцію, місце і роль того чи іншого елемента їхньої побудови при здійсненні дій організацією. По-третє, служить способом формування волі юридичної особи і її вираження. По-четверте, забезпечує єдність елементів, що складають внутрішню структуру організаційних зв'язків юридичної особи. По-п'яте, є способом забезпечення управління майном організації. І, нарешті, по-шосте, виступає способом узгодження інтересів осіб, включених у структуру внутрішньої організаційної єдності юридичної особи.

Іншою важливою ознакою юридичної особи є майнова відокремленість. Наявність відокремленого майна означає, що майно юридичної особи відокремлено від майна власників, які створили цю організацію, від держави, від інших суб'єктів цивільного права. Практичне значення майнової відокремленості юридичної особи полягає у такому: по-перше, юридична особа стає суб'єктом права, що дозволяє їй виступати в цивільному обороті; по-друге, це тягне за собою розподіл відповідальності засновників і юридичної особи за своїми зобов'язаннями.

Однією з ознак юридичної особи є її виступ в цивільному обороті від свого імені, що означає можливість саме для конкретної організації отримувати і здійснювати цивільні права і нести цивільні обов'язки, а також виступати позивачем і відповідачем у суді. Але межі виступу в цивільному обороті залежать від мети створення юридичної особи і визначаються цілями її діяльності. Для підприємницьких юридичних осіб -- це одержання прибутку з наступним його розподілом між учасниками; для непідприємницьких -- досягнення соціальних, благодійних, культурних, наукових цілей, задоволення духовних потреб людини, захист прав та законних інтересів тощо. Мета діяльності непідприємницької юридичної особи має бути вказана в її установчому документі.

Головною рисою, яка дає змогу відрізняти певну юридичну особу від усіх інших організацій, є власна назва. Саме тому це являється необхідною передумовою цивільної правосуб'єктності юридичної особи.

Засобом індивідуалізації є місцезнаходження юридичної особи. Відповідно до ст. 93 ЦК місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (це переважно перебуває керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцем знаходження юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Маючи всі вище перелічені ознаки (без виключення), юридична особа визнається самостійним суб'єктом права.

Інформація про зміну місцезнаходження юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Слід погодитися із провідними вченими правниками, що на створення та існування юридичних осіб у першу чергу впливає розвиток цивільного обороту. Саме у відносинах економічного характеру виникає й існує організаційно-правова форма, яка має ознаки юридичної особи.

Виходячи з вище зазначеного матеріалу можна зазначити, що юридична особа є невід'ємним учасником цивільних правовідносин та відіграє фундаментальну роль не тільки в економіці (враховуючи те, що будь-яке підприємство, установа, організація - є юридичними особами), а також і в інших сферах життєдіяльності окремної людини, суспільства та держави. Наявність всіх ознак дають право вважати, що юридична особа набула усіх прав і обов'язків, а також може вступати у цивільні правовідносини.

Таким чином можна підвести підсумок в дослідженнях такого явища як юридична особа. юридичний особа цивільний майновий

Отже законодавець не дав нам чіткого визначення юридичної особи, а тільки запропонував нам її ознаки до яких відносяться:

    - організаційна єдність; - наявність відокремленого майна; - виступ у цивільному оброті від свого імені; - здатність нести самостійну майнову відповідальність; - здатність бути позивачем і відповідачем в суді.

Таким чином, можна твердити, що і законодавче визначення юридичної особи, хоча воно виходить із найбільш визнаного у науці цивільного права розуміння сутності даного суб'єкта, не може охопити усі аспекти цього правового явища, врахувати усі особливості окремих видів юридичних осіб. Це, у свою чергу, обумовлює необхідність продовження наукових пошуків.

Похожие статьи




Юридична особа: поняття, ознаки та значення

Предыдущая | Следующая