Висновок - Основні поняття і принципи економічної безпеки

Економічна безпека досягається здійсненням єдиної державної політики, узгодженої, збалансованої, скоординованої системою заходів, адекватних внутрішнім та зовнішнім загрозам. Без вироблення єдиної державної політики забезпечення економічної безпеки неможливо домогтися виходу з кризи, стабілізувати економічну ситуацію в Україні, створити ефективні механізми соціального захисту населення.

Політика економічної безпеки буде ефективною за умов визначення стратегії і тактики економічної безпеки.

Стратегія економічної безпеки є відносно постійною складовою політики економічної безпеки і передбачає визначення мети і завдань системи забезпечення національної економічної безпеки, напрямів їх вирішення, а також форм і способів застосування відповідних сил і засобів, можливість їх перегрупування, створення необхідних резервів для нейтралізації та локалізації можливих загроз.

Тактика економічної безпеки - це найбільш рухлива частина політики економічної безпеки, яка змінюється залежно від дії внутрішніх і зовнішніх загроз, зміни пріоритетності національних економічних інтересів тощо. Складність та мінливість економічної та соціальної ситуації вимагає застосування різноманітних тактичних заходів щодо забезпечення економічної безпеки.

Важливо чітко визначити стратегічні цілі і не плутати їх з тактичними заходами, інколи навіть вимушеними, але необхідними задля досягнення певних стратегічних цілей.

Зважаючи на поглиблення економічної кризи та необхідність вжиття адекватних заходів, доцільно на базі Концепції економічної безпеки (вже розроблена, але ще не введена в дію) розробити Державну стратегію економічної безпеки України, яка б конкретизувала положення першого документа. Для цього слід залучити провідні науково-дослідні інститути, кращих спеціалістів у галузі економіки, права, соціології, психології, оборони тощо.

Стратегія національної економічної безпеки повинна базуватися на багатоваріантності прогнозів соціально-економічного розвитку України і коригуватися залежно від розвитку подій за тим чи іншим варіантом. Переваги багатоваріантності стратегії полягають у тому, що з'являється можливість вибору різноманітних заходів, а не терміново застосовувати екстрені та недостатньо розроблені рішення.

Державна стратегія національної економічної безпеки повинна включати:

    - Характеристику та класифікацію внутрішніх і зовнішніх загроз екОномічній безпеці; - визначення і моніторинг факторів, які підривають стійкість соціально-економічної системи держави; - визначення критеріїв і параметрів, які характеризують національні економічні інтереси і відповідають вимогам національної економічної безпеки; - формування економічної політики та необхідного механізму, що усуває або пом'якшує дію факторів, які підривають стійкість системи забезпечення економічної безпеки; - основні напрями забезпечення національної економічної безпеки; - управління системою забезпечення національної економічної безпеки, координація діяльності органів державної влади та управління щодо забезпечення економічної безпеки на національному, регіональному і глобальному рівнях.

Похожие статьи




Висновок - Основні поняття і принципи економічної безпеки

Предыдущая | Следующая