ПОЛІТИЧНА СИМВОЛІКА - Політична комунікація

Невід'ємною складовою формування, фіксації та самовідтворення ідентичності будь-якої нації та держави як соціокультурної й політичної спільноти є національно-державні символи та ідеали. Зрозуміло, що вони не можуть самовідтворюватися без безпосередньої реалізації комунікативним шляхом.

Політичний символізм - невід'ємна частина ідеології, політики, культури. Під політичною символікою здебільшого розуміються символи, о існують і використовуються в політиці. Докладне визначення подає словник "Політологія": "Політична символіка - це сукупність виразних засобів, що надають політичному життю, політичній дії, різним формами матеріальної політики явний, особливо очевидний або навпаки, прихований сенс" [2, с. 28].

У суспільному житті символи виконують об'єднуючу й мобілізуючу роль, є засобами агітації та визначення політичної позиції. Знакові системи, з допомогою яких організується та спрямовується політичне життя, можуть бути досить різноманітними: це стиль політичної промови й адміністративної документації, характерні мовні звороти у виступах політичних діячів, у політичних деклараціях і документах, специфічні "політичні літургії" (національні свята, офіційні візити, церемонії), архітектура офіційних будинків та монументів, поширений у даному середовищі стиль одягу.

Політична культура суспільства в процесі історичного розвитку пристосовується до соціальних, у тому числі й до класових інтересів, носії яких посідають у політичній системі панівне становище. Під тиском історичних, економічних та інших факторів домінуюча політична культура зазнає певних змін, які не відбуваються швидко й автоматично, оскільки в даному разі порушуються політичні цінності та уявлення, що глибоко вкоренилися в суспільстві.

Так, наприклад, за умов сталінізму правляча верхівка "втискувала" в політичну свідомість і поведінку населення норми авторитарно-патріархальної політичної культури. Перехід від авторитарної до плюралістичної демократичної політичної системи неможливий без радикального подолання старої політичної культури. І однією з найбільш суттєвих суперечностей, що постали в політичному розвитку нашого суспільства на сучасному етапі, є те, що заходи організаційно-політичного та організаційного характеру для розвитку гласності й демократії, котрі впроваджуються "згори", накладаються на авторитарно-патріархальну політичну культуру, яка й донині панує в широких верствах суспільства.

Для сучасного періоду суспільного розвитку все більш характерною ознакою є те, що сприяння розвитку політичної культури народу стає найважливішою функцією держави та політичних партій. Можна визначити деякі напрямки формування політичної культури [8, с. 210]:

    - організація через систему навчальних закладів та самоосвіти вивчення політичної науки (політології), соціально-політичних учень минулого й сьогодення, політичних документів держави, конституції та інших законів; - широке використання для формування політичної свідомості громадян засобів масової інформації (газети, журнали, радіо, телебачення, кіно тощо); - залучення до участі в політичному житті громадян держави: вибори, референдуми, збори і т. д.; - широке використання в політичній пропаганді історичних традицій, ідеалів та цінностей; - заохочення громадян до самостійного аналізу явищ політичного життя як у країні, так і за рубежем і т. д.

Слід підкреслити, що зростання значення та ролі політичної культури народу в суспільному житті є об'єктивною закономірністю розвитку й функціонування демократичного суспільства і держави. Суспільна практика переконливо свідчить: що вищим є рівень політичної культури громадян, що повніше люди поінформовані про те, що насправді відбувається в країні та за її межами, то відповідальніше вони ставляться до власних справ, до справ держави та суспільства

Символ є ідейною або ідейно-образною структурою. У широкому розумінні символ -- це образ, у структурі якого предметний образ і зміст постають як нерозривні частини одного цілого [3, с. 139].

Основними різновидами політичної символіки є [2, с. 21]:

    1. Мовна символіка. 2. Національно-державна символіка:
      - державні символи (герб, прапор, гімн); - грошові знаки (національна валюта); - знаки розрізнення (регалії вищих осіб держави, форма одягу, державні нагороди);

Похожие статьи




ПОЛІТИЧНА СИМВОЛІКА - Політична комунікація

Предыдущая | Следующая