Виробнича зона - Планування села Молочне

Територію для будівництва виробничих підприємств вибирають одночасно з територією для житла працівників. При виборі ділянок для виробничого будівництва необхідно враховувати природно-кліматичні, а також фізико-технічні і санітарно-гігієнічні вимоги до розміщення і планування території.

Природно-кліматичні умови - це відомості про клімат, грунти і рослинність, рельєф, заболоченість, затоплюваність, наявність ярів та ін. Необхідно також враховувати напрям і швидкість переважаючих вітрів з тією метою, щоб вітри відносили шкідливі виділення від житлових районів.

До фізико-геологічних умов відносять відомості про територію ділянки, а також її геологічну характеристику. Сприятливим вважають рельєф з ухилами 0,3 - 5 %, найбільш сприятливі ділянки - з ухилом близько 1%.

Санітарно-гігієнічні вимоги мають на місті нейтралізацію промислових забруднень як на самій, так і за межами території підприємства. Для цього необхідно дотримувати санітарні розриви між джерелами шкідливості і сельбищною територією або іншим промисловим підприємством та передбачати санітарно - захисні зони.

Усі дані за цими характеристиками, можна взяти з пункту 1.

У даному селі "Молочне", згідно із завданням у промисловій зоні було розташовано молочно товарний цех, цех з переробки молока, а також було виділено зону городництва. Обидва підприємства було запроектовано і розташовано, згідно до вимог, а саме нижче за ухилом від селитєбної зони, і згідно до пануючих вітрів, паралельно до найбільш активних напрямків.

Похожие статьи




Виробнича зона - Планування села Молочне

Предыдущая | Следующая