Анестезія, Опіоїдні пептиди - Процеси гальмування і збудження в синапсах

Механізм дії головних анестетиків донедавна був таємницею. Однак нові дані свідчать, що не тільки алкоголь і барбітурати, а й інгаляційні анестетики діють на йонні канали, зокрема на ГАМКВ- і гліцинові рецептори, зумовлюючи посилення провідності Сl-.

Опіоїдні пептиди

У головному мозку і шлунково-кишковому тракті містяться рецептори, що зв'язують морфін. Дослідження ендогенних лігандів цих рецепторів дало змогу виявити два споріднені між собою пентапептиди, названі Енкефалінами, які зв'язуються з цими опіоїдними рецепторами. Один з них містить метіонін (метенкефалін), А інший - лейцин (лейенкефалін). Ці, а також інші поліпептиди, що зв'язуються з опіоїдними рецепторами, називають опіоїдними пептидами. Енкефаліни містяться в нервових закінченнях у шлунково-кишковому тракті, а також у багатьох різних ділянках головного мозку і функціонують, очевидно, як синаптичні трансмітери. Вони є в драглистій речовині, і в разі введення в стовбур головного мозку виявляють знеболювальну дію. Енкефаліни також сповільнюють перистальтику кишок.

Як і інші невеликі пептиди, опіоїдні синтезуються в складі великої молекули-попередника. Ідентифіковано понад 20 активних опіоїдних пептидів. На відміну від інших пептидів, опіоїдні мають багато різних попередників. Кожен з них є у вигляді препроформи і проформи, від якої відщеплюється сигнальний пептид. Проенкефалін Уперше виявлено в мозковій речовині надниркової залози, він теж є попередником метенкефаліну і лейенкефаліну в головному мозку. Кожна молекула проенкефаліну містить чотири метенкефаліни, один лейенкефалін, один октапептид і один гептапептид. Проопіомела-нокортин - велика молекула-попередник, виявлена в передній і проміжній частках гіпофіза і в головному мозку, - містить в-ендорфін - поліпептид, що складається з ЗІ амінокислотного залишка, в складі якого на NН2-кінці міститься мет-енкефалін. Утворюються й інші, коротші ендорфіни.

Молекула-попередник дає початок також АКТГ та меланоцитостимулювальному гормону (МСГ). У головному мозку є окремі енкефаліно - і в-ендорфінопродукувальні системи нейронів. Бета-ендорфін у кров'яне русло виділяє гіпофіз. Третьою молекулою-попередником є Продинорфін - білок, який має три лейенкефалінові залишки, зв'язані з динорфіном і неоендор-фіном. Динорфін 1-17 міститься в дванадцятипалій кишці, а динорфін 1 - 8 - у задній частці гіпофіза і гіпоталамусі. В гіпоталамусі теж є б - і в-неоендорфіни. Причина існування багатьох молекул-попередників опіоїдних пептидів, а також наявності цих пептидів як у кровоносному руслі, так і в головному мозку та шлунково-кишковому тракті сьогодні остаточно не з'ясована.

Енкефаліни метаболізовані головно двома пептидазами: енкефаліназою А, яка розщеплює GІу-Рhе-зв'язок, і енке-фаліназою В, яка розщеплює GІу-GІу-зв'язок. У метаболізмі енкефалінів теж бере участь амінопептидаза, яка розщеплює Туг-GІу-зв'язок.

Опіоїдні рецептори вивчені детально. Ідентифіковано м, к та в-рецептори, які відрізняються за фармакологічними властивостями, розміщенням у головному мозку та інших органах, а також афінністю до різних опіоїдних пептидів. Усі три є серпентиновими рецепторами, що зв'язані з Gq-білками, і всі вони гальмують активність аденілатциклази. Ймовірно, є підтипи м - та к-рецепторів. Активування м-рецепторів зумовлює підвищення провідності К+ шляхом гіперполяризації центральних і первинних аферентних нейронів. Активування к - та в-рецепторів зумовлює закривання Са2+-каналів.

Нещодавнє дослідження природних лігандів м рецептора - рецептора, на який діє морфін, дали змогу виявити ще два опіоїдні пептиди: Ендоморфін 1 (Туг-Рго-Trp-Phe NН2) і Ендоморфін 2 (Туг-Рго--Trp-Phe NН2). Молекула. попередник цих двох м-агоністів ще невідома. Фізіологічні ефекти, що виникають під час стимулювання рецепторів, значно перекривають один одного, проте головні результати цього стимулювання можна визначити.

Чуття

Похожие статьи




Анестезія, Опіоїдні пептиди - Процеси гальмування і збудження в синапсах

Предыдущая | Следующая