Творчі досягнення Берніні - Мистецтво Л. Берніні

У мистецтві Берніні позначилися вимоги верховної влади церкви і в той же час висловилися найбільш поширені, найбільш спільні смаки, уявлення та ідеали сучасників, знайдені нові образи та нові відтінки виразності. Бурхлива динаміка і підвищена експресивність в органічному поєднанні з конкретними спостереженнями, часом натуралістичними подробицями (характерні риси бароко), знайшли в його творчості закінчене вираження. Берніні створював церкви, вуличні фонтани, портрети, статуї і групи на міфологічні та релігійні сюжети, урочисті надгробки, церковні вівтарі. Барокова скульптура прикрашає фасади й інтер'єри церков, вілл, міських палаццо, сади і парки, вівтарі, надгробки, фонтани. В бароко іноді неможливо розділити роботу архітектора і скульптора. Художником, який поєднував у собі хист і того, і іншого був Берніні. Так само він був не менш знаменитим скульптором. Він звертався подібно ренесансним майстрам, до сюжетів, як античних, так і християнських. Берніні з'явився творцем барокового портрета, в якому всі риси бароко виявлені в повній мірі: це зображення парадне, театралізоване, декоративне, але загальна парадність не затуляє в ньому реального вигляду моделі. Лоренцо почав займатися творчістю ще в дитинстві; у 17 років він міг прийняти замовлення на портретний бюст єпископа Сантоні, встановлений на його надгробку, а в 20 років - виконати портрет папи Павла V. Слідом за цим він кілька років провів за створенням чотирьох великих мармурових скульптур, які замовив йому для саду при своєму палаці любитель мистецтва і колекціонер кардинал Шапоне Боргезе.

Для творчості Берніні характерні підвищена емоційність, театральність, активне протиборство простору і маси, поєднання релігійної афектації з підкресленою чуттєвістю".

Берніні був творцем нового світського стилю -- бароко, що став у наступні століття найголовнішим чинником сучасного, культурного перевороту в мистецтві, але тривалий час піддавався переслідуванням з боку всяких прихильників "академічної" рутини, яким здавалося, що внесені Берніні відступу від строгого класичного стилю загрожують анархії в мистецтві. Він прославляв і абсолютизм і католицизм. Фактично протягом усього життя Берніні був диктатором римської художньої життя. Його авторитет був незаперечний. З одного боку його творчість -- відображення вимог церкви (не випадково церква завжди захищала його таланту), з іншого -- воно розширило можливості просторових (пластичних) видів мистецтва. З одного боку він склав славу католицького мистецтва, з іншого - він же "розбестив" церковну пластику, створив скандальний, непристойно кокетливий тип релігійних статуй, які стали каноном на цілий вік.

Свою архітектурну діяльність Берніні почав із створення балдахіна з витими колонами в соборі святого Петра; повністю особливості його манери проявилися у 1650-60-х рр. Пластичність і динамізм, своєрідний ілюзіонізм надають архітектурі Берніні урочистість і велич.

Овальна площа з двома фонтанами та обеліском охоплена потужними 4-рядними колонадами, владно-організуючими простір, і перетворена на величезний атрій перед собором, до якого веде урочистий багатоступінчастий підйом. Прямолінійні ділянки колонад, що примикають до собору під гострим кутом, створюють ефект зорового збільшення висоти фасаду при погляді на собор здалеку. Динамічна форма овалу, безперервна мінливість кривизни є головним мотивом і в композиції церкві Сант-Андреа аль Квірінале (1653-58), де фасад і інтер'єр будуються на контрастах опуклих і увігнутих форм; їх протиборством досягається загальне враження напруженого рівноваги всіх частин будівлі, цільність архітектурного образу. Берніні часто вдається до прийомів штучної перспективи (наприклад, поступово зменшує колони парадних сходів Скеля Реджа у Ватикані, щоб візуально возвеличити постать папи в момент його появи на верхній площадці).

По суті, Берніні, якого відрізняло пристрасне захоплення театром, найкраще проявив себе у тих випадках, коли він вдавався до поєднання архітектури, скульптури і живопису. У творчості Берніні, як істинного представника бароко, особливе місце займають монументальні ансамблі. Але XVII століття породила і новий характерний тип портрета, і Берніні в цьому, здавалося б, камерному виді мистецтва, проявив себе також з великою повнотою. Ранні портрети Берніні, вражають, передусім реалізмом, підкупливою жвавістю вирази, осязательной передачею фактури тканин, шкіри, волосся і т. д. На зрілому етапі творчості, не відмовляючись від конкретності деталей, скульптор працює головним чином над створенням узагальненого образу значного людини -- аристократа, володаря. Берніні виконав погруддя англійського короля, герцога Моденского, Людовіка XIV; всі вони належать до нового типу парадного скульптурного портрета [6].

Берніні портретировав, не бачивши своєї моделі, спираючись лише на живописні зображення. Бути може, це навіть допомогло йому зупинитися не стільки індивідуальні, скільки на типових рисах. Враження парадності, піднесеності вже створюють загальний силует скульптури, динамічна контурна лінія низько зрізаного бюста; складки широко драпованого плаща і локони вільно падаючих волосся створюють ефектну гру світлотіні. Вони обрамляють сухе обличчя з байдужим виразом, з холодним поглядом, спрямованим вище голів оточуючих людей. В ньому відчувається відчуженість і байдуже свідомість власної переваги. Паралельно Берніні створює і іншого типу портрети, в яких немає помпезності і піднесеності, а вся увага майстра спрямоване на створення індивідуального, яскравого людського образу, виконаного привабливою життєвості і динаміки. Такий портрет лікаря Габріела Фонсека, який показано на рис. 2.1., поміщений в ніші стіни його сімейної капели.

портрет лікаря габріела фонсека

Рис. 2.1. Портрет лікаря Габріела Фонсека

Берніні був постановником театральних феєрій, автором комедій, декоратором і конструктором, вперше, зокрема, винайшов чудову машину "схід сонця". Чутка про неї дійшла до французького короля Людовика XIII, який попросив у автора модель, і той послав її з приміткою: "Буде працювати, коли я пошлю вам мої руки і голову".

Похожие статьи




Творчі досягнення Берніні - Мистецтво Л. Берніні

Предыдущая | Следующая