Живопис. Особливості жанрів - Фламандське і голландське мистецтво XVII століття

Блискучого розвитку досягає натюрморт - улюблений жанр в Голландців. Колорит звичайно стриманий і вишуканий. Уповільнений ритм життя, порядок, старанність, вивіреність розпорядку дня -- ці цінності голландського побуту перейшли і в картини (Га-бріель Метсю -- "Сніданок", "Хвора і лікар"). Багато уваги приділялось інтер'єру. Особливо любив зображати їх Пітер де Хох -- кімнати з напіврозчиненим вікном, покинутою мітлою або забутими черевичками... Його "Дворик" -- це ніби застигла мить життя, так само поетичного, як і буденного.

Натюрморт голландці називали "stilleven", що означає "тихе життя", і це слово незрівнянно точно виражає той сенс, який голландські живописці вкладали в зображення речей, ніж "nature morte" - мертва натура. У неживих предметах вони бачили особливе, приховане життя, пов'язане з життям людини, з її побутом, звичками, смаками. Голландські живописці створювали враження природного "безладу" врозташуванні речей: вони показували розрізаний пиріг, очищений лимон із шкіркою, що висить спіраллю, недопитий келих вина, палаючу свічкутощо. Завжди відчувається незрима присутність людини.

Провідними майстрами голландського натюрморту першої половини XVII століття були Пітер Клас (1597/98-1661) і Віллем Хеда (1594-бл. 1680). Улюблена тема їх натюрмортів - так звані "сніданки".

Голландськіживописці стверджують естетичну цінність речей, а натюрморти як би побічно оспівують і той побут. Тому жанр натюрморту можна розглядати як одне з художніх втіленьважливої теми голландського мистецтва - теми життя приватної людини, що головне вирішення отримала в жанровій картині.

Ні в одній іншій художній школі XVII століття пейзаж, не отримав такого са-мостійного значення, як у Голландії. Його своєрідність і новаторство полягає насамперед у тому, що це був краєвид національний. У природі своєї країни живописці відкрили красу і поетичну чарівність.

Найбільшим пейзажистом першої половини XVII століття був Ян ван Гойен (1596-1656), чия творчість дає повне уявлення про принципи та особливості голландського пейзажу цього часу. Пейзажі Гойеназазвичай зображують види будь-якої місцевості, причому природа даного куточка завжди показана в конкретному стані - при певній погоді і певному освітленні ("Вид Дордрехт", 1648, Амстердам, Рейксмузеум). Щоб об'єднати всі елементи пейзажу в світлоповітряному середовищі, Гойен підпорядковує різні кольори одному, сірувато-коричневоготону, відповідному для Голландії похмурому розсіянному освітленню.

Прийоми, розроблені голландськими живописцями для передачі освітлення і атмосфери, розкривали нові можливості перед пейзажним мистецтвом. Кожен з голландських пейзажистів спеціалізувався насвоїй темі. Близький Гойену за вибором мотивів і по м'якій споглядальності пейзажного образу Саломон ван Рейсдаль - "Переправа"; "Річковий пейзаж". Пейзажі з зображенням тварин писали Пауль Поттер і Альберт Кейп. Дуже популярними були морські види.

Побутовий живопис став одним з провідних жанрів, творці якого дістали в історії найменування "малих голландців" -- їхні сюжети нехитрі (хоч і відображають різноманітний світ), картини невеликі. Вони знаходять поетичну красу у звичайному, буденному, вміють одухотворити світ матеріальних речей.

Жанр селянських сцен отримав розвиток у харлемскій школі, в творах Франса Хальса. Його мистецтво справило великий вплив на учня Хальса-Адріана ван Остаде (1610-1685).

Чудово відтворює Остаде атмосферу селянського побуту, простого і невибагливого, з його раз назавжди заведеними порядками ("У сільському шинку", 1660, Дрезден, картинна галерея). У шедеврі Остаде, картині "Живописець в майстерні" (1663, Дрезден, Картинна галерея), життя світла і тіней - їх рух, градація, згущення - народжує враження зосередженої творчої праці.

Чільне місце в голландському жанровому живописі належало картинам, що зображували життя буржуазних кіл. Жанрові картини голландських майстрів епохи розквіту, любовно зображували уклад життя працьовитого городянина, ділового і акуратного, його міцне сімейне вогнище, розміреність побуту.

Сила мистецтва Яна Стена (1626-1679) полягає насамперед в дарі розповіді, оповідання, яким він володіє чудово. Сюжет у його картинах розігрується цікаво та динамічно, його герої безтурботні і добродушні ("Веселе товариство", Гаага, Мауріцхейс). Картинам Стена властивий добрий, життєрадісний гумор, не позбавлений іноді й сатиричного відтінку ("Засмучені господарство", бл. 1663, Відень, Музей історії мистецтв).

Найчастіше в картинах голландських жанристів майже відсутні і фабула і дія. У творах побутового жанру все виразніше розкриваються особливості художнього світосприйняття та творчого методу голландських майстрів та пов'язані з цим завоювання і втрати.

Похожие статьи




Живопис. Особливості жанрів - Фламандське і голландське мистецтво XVII століття

Предыдущая | Следующая