Друга подорож Україною - Тарас Шевченко

31 березня (12 квітня) 1845 року Шевченко виїхав із Петербурга через Москву до Києва. У Москві зустрівся з Михайлом Щепкіним і оглянув Кремль. На шляху до Києва Шевченко проїхав Подольськ, Тулу, Орел, Кроми, Есмань, Кукуріківщину.

Весну, літо й осінь 1845 року Шевченко провів у Мар'їнському на Полтавщині (Миргородський повіт) на запрошення предводителя дворянства Миргородського повіту Олександра Лук'яновича. Жив у окремому від панів приміщенні, малював портрети і краєвиди. Тут поет здружився з селянами, охоче з ними зустрічався і розмовляв. До нашого часу зберігся лише портрет О. А. Лук'яновича, що перебуває в Миргородському краєзнавчому музеї.

Як про те свідчать автографи Шевченка під віршами "Єретик" (10 жовтня), "Сліпий (Невольник)" (16 жовтня), Великий льох, "Стоїть в селі Суботові" (21 жовтня), написані вони в Мар'їнському.

У вересні він гостював у своїх родичів у Кирилівці, відвідав сестру Катерину в Зеленій Діброві, побував у Княжому. Ставши співробітником Київської археографічної комісії, Шевченко багато подорожував Україною, збирав фольклорні йетнографічні матеріали та змальовував історичні й архітектурні пам'ятки. Восени та взимку 1845 року Шевченко написав такі твори: "Іван Гус" ("Єретик"), "Сліпий", "Великий льох","Наймичка", "Кавказ", "І мертвим, і живим...", "Холодний Яр", "Давидові псалми". Важко захворівши, наприкінці 1845-го написав вірш "Заповіт", в якому проголосив заклик до революційної боротьби за визволення свого поневоленого народу.

Через яскраво антирежимний характер нові поетичні твори Шевченка не могли бути надруковані й тому розповсюджувалися в рукописних списках. Сам Шевченко переписав їх для себе в спеціальний зошит-альбом, якому дав назву "Три літа" (1843?1845).

Похожие статьи




Друга подорож Україною - Тарас Шевченко

Предыдущая | Следующая