Оцінка та передбачення стану водних ресурсів Нижнього Подніпров'я в умовах водогосподарської діяльності та глобального потепління - Річний стік річок Нижнього Подніпров'я

Розроблена методика визначення характеристик побутового стоку, застосована до оцінки впливу антропогенних факторів різного походження на водні ресурси Нижнього Подніпров'я, а також виконана апробація стохастичної моделі. Для перевірки адекватності розрахунків за моделлю відповідно даним спостережень автором зібрані та проаналізовані складові водогосподарських балансів річок території, що досліджується, за період з 1991 по 2003 рік. Використані дані спостережень гідрометеорологічної й воднобалансової мережі станцій Державної гідрометеорологічної служби України (Миколаївського, Дніпропетровського, Херсонського обласних центрів по гідрометеорології, Первомайської зональної гідрологічної станції), матеріали Комітету водного господарства України (Миколаївського, Кіровоградського, Дніпропетровського, Одеського виробничих управлінь водного господарства), Південно-Бугського басейнового управління водних ресурсів, Українського південного проектно-дослідницького інституту, Кіровоградської гідрогеологічної партії, фондові, архівні та літературні джерела.

Для років різної забезпеченості по різним гідрологічним створам розраховані значення побутового стоку на основі визначення коефіцієнтів антропогенного впливу за розробленою методикою. Співставлення фактичних величин побутового стоку із розрахунковими (за моделлю) дозволяє зробити висновок про адекватність стохастичної моделі побутового стоку даним спостережень. Середнє відносне відхилення фактичних і розрахункових величин знаходиться у межах 10 %.

З метою формування стратегії управління водними ресурсами Нижнього Подніпров'я модель "клімат - стік" була застосована до визначення водних ресурсів у майбутньому з урахуванням змін клімату. До розрахунків були залучені дані про стан водних ресурсів України при розвитку глобального потепління кліматичними сценаріями, рекомендованими Другою Всесвітньою конференцією (Женева, 1990 р.). За цими сценаріями у Нижньому Подніпров'ї буде відбуватися зниження водних ресурсів. Разом із зміною кліматичного стоку будуть змінюватися й допустимі (критичні) масштаби водогосподарських перетворень. За умови зниження водних ресурсів у вигляді кліматичного стоку на 50 % (за сценарієм 1) критичні (руйнівні) значення площ водної поверхні та сільськогосподарських зрошувальних масивів також зменшаться, тобто з'явиться ризик безповоротного руйнування природних водних ресурсів, при збереженні сучасних масштабів водогосподарського освоєння території. Навіть з урахуванням додаткового находження води до річок при наявності на водозборах масивів, які зрошуються за рахунок річок-донорів, водні ресурси Нижнього Подніпров'я будуть суттєво зменшуватись.

Похожие статьи




Оцінка та передбачення стану водних ресурсів Нижнього Подніпров'я в умовах водогосподарської діяльності та глобального потепління - Річний стік річок Нижнього Подніпров'я

Предыдущая | Следующая