Етапи становлення РЦП в Україні - Інвестиції

Ринок цінних паперів України пройшов три основних етапи, що свідчить про еволюційний (об'єктивний) варіант його розвитку.

Так, для першого етапу (етапу приватизації) було характерне масове перетворення державних підприємств на акціонерні товариства та передача акцій у власність трудових колективів.

Відомо, що на період роздержавлення державної власності та її розподілу серед населення кожен громадянин став власником майнових сертифікатів, трансформувавши їх пізніше в акції приватизованих підприємств. Проблема в тому, що лише незначна кількість вітчизняних акціонерів змогла реалізувати свої права власності на акції, отримати доступ до процесів управління акціонерною власністю.

Другий етап виявив себе появою перших ознак ліквідності на ринку, створенням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку, появою професійних учасників ринку цінних паперів (брокерів, інвестиційних компаній, фондових бірж тощо).

В Україні до 1996 р. тривав розвиток первинного ринку, який характеризувався такими параметрами, як передача державної власності через приватизаційні майнові та компенсаційні сертифікати, акціонування та приватизацію суспільного виробництва, розвиток ринкових відносин, створення фондового ринку, зміна системи управління виробництвом, зміна суспільної свідомості тощо.

В Україні створена досить чітка та стабільна організаційна система, що забезпечує функціонування ринку цінних паперів на професійній основі. Третій етап відображає зростання складності ринку: виникають інститути інвестиційних фондів, реєстраторів, депозитаріїв, номінальних держателів, удосконалюється система в цілому.

На сьогодні певною мірою ми можемо спостерігати формування четвертою етапу: активно розвиваються інститути спільного інвестування, компанії з управління активами, вдосконалюється законодавство (у 2006 р. прийнято нову редакцію Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок").

Основними видами цінних паперів на теперішній час залишаються акції, корпоративні облігації, інвестиційні сертифікати. Загальний обсяг зазначених видів цінних паперів становить понад 97%. Інші види цінних паперів на вітчизняному ринку цінних паперів майже не використовуються, що не тільки істотно відрізняє його від аналогічних ринків розвинутих країн світу, а й свідчить про низький рівень його розвитку.

Результати аналізу стану та прогнозу розвитку фондового ринку України в середньостроковій перспективі вказують на необхідність проведення докорінних перетворень на організованому ринку цінних паперів, вжиття цілого комплексу законодавчих, нормативно-правових та інших заходів із метою розв'язання актуальних проблем його розвитку, забезпечення провідної ролі на фондовому ринку та у процесах інвестування економіки країни.

Похожие статьи




Етапи становлення РЦП в Україні - Інвестиції

Предыдущая | Следующая