Європейське Просвітництво в Україні як культурний феномен - Поширення європейських ідей Просвітництва в Україні

У XVIII ст. Україна не становила єдиної цілісної державної території. Лише наприкінці XVIII ст. Правобережжя було возз'єднане з Лівобережжям у складі Російської держави, відвойований був південь України, Крим приєднаний до Росії. Але Східна Галичина, Північна Буковина й Закарпаття залишалися під владою Австрійської монархії. Характер колонізаційної політики цих імперій помітно впливав на форми і сутність українського життя. Політична система царської Росії характеризувалася деспотизмом та посиленням уніфікації в усіх сферах суспільного життя. Австрійська імперія, навпаки, з часом розпочала еволюцію в бік сприйняття конституційних та загальнодемократичних цінностей, що позитивно впливало на життя провінцій. Рибалка І. К. Історія України.- Х., 1994.-С. 416.

Складними були і соціально-економічні умови розвитку України. Одночасно з формуванням капіталістичних відносин в Україні зменшувалася господарська роздробленість, зміцнювалися економічні зв'язки між окремими місцевостями України, продовжував розширюватись єдиний національний ринок.

З іншого боку, російська політика посилила панування кріпосницьких відносин в Україні, всі заходи царського уряду проводилися за рахунок тяжкої експлуатації селянства, яке мусило нести не лише панщину, а й державні повинності. Поступове введення російських самодержавно-кріпосницьких порядків сприяло посиленню експлуатації посполитих і козаків, загарбанню їх земель та поступового закріпачення. На Лівобережжі й Слобожанщині, частково на Правобережжі склалася ієрархічна структура суспільства, яке очолили кілька десятків старшинських родів. Найбільш впливові їхні представники ревно трималися за ідею станової корпоративної замкнутості, недоторканності прав і привілеїв козацької верхівки. Там само.-С. 401.

Петро І вживав жорстоких заходів проти опозиції в Україні, особливо після спроби І. Мазепи домогтися повної незалежності українських земель. Після приходу до влади в Росії Катерини II автономії Гетьманщини було завдано смертельного удару: в 1764 р. скасовано остаточно гетьманство. Протягом 1765-1797 рр. були проведені заходи по реорганізації адміністративно-територіального устрою Гетьманщини, його уніфікації до загальноросійського зразка, реформуванню українських військових частин, завершенню уніфікації українського права. В 1775 р. було ліквідовано Запорізьку Січ - останній оплот української вольниці і захисника прав та свобод України. Ще більше ускладнювали становище в країні внутрішній розбрат і перманентні чвари серед соціальної еліти, насамперед -- серед старшинської верхівки. Рибалка І. К. Історія України.- Х., 1994.-С. 417.

Глибокі зміни сталися також у духовному житті українців. Їх зумовили як об'єктивні, так і суб'єктивні чинники. Зокрема, тенденції до закріпачення, русифікація місцевої еліти, скасування принципів автономії гальмували розвиток науки і культури, зводили нанівець державницькі устремління й саму ідею республіканського устрою. Протягом досліджуваного періоду стався принциповий перехід від старої української мови до нової, літературної, а в письменстві виразніше виявилася народно-розмовна основа. У духовному формуванні національних кадрів провідну роль відігравали місцеві школи та освіта. Світська тематика впевнено витісняла засади суто релігійної ідеології. Зародився і розвинувся неповторний за своїм колоритом український театр. Гуржій О. І., Чухліб Т. Р. Гетьманська Україна /Сер. "Україна крізь віки"..-Т.8.-К., 1999. - С. 293.

Ідеї Просвітництва та Великої французької революції, німецький романтизм та ідеї слов'янського відродження, пам'ять про минуле України стали основними чинниками українського національного відродження, завдяки яким у ХІХ ст. почало формуватися нове поняття спільності, яке спиралось на спільність мови та культури; водночас посилюється інтерес до мови народу, його історичного минулого, побуту, звичаїв, традицій. З цього й починається процес творення національної свідомості. Історія української та зарубіжної культури.-К., 1999.-С. 154.

Похожие статьи




Європейське Просвітництво в Україні як культурний феномен - Поширення європейських ідей Просвітництва в Україні

Предыдущая | Следующая