Огляд антропогенних факторів забруднення екосистеми - Оцінка сучасного стану екосистеми та розрахунок його прогнозів за допомогою прикладних програм Microsoft Access та GIS

З розвитком промисловості, енергетики, великих міст і автотранспорту з'явилося нове джерело надходження речовин в атмосферу - так зване техногенне забруднення, яке за потужністю викидів можна поставити в один ряд із сучасною вулканічною діяльністю. Атмосферне забруднення слід розуміти як надходження у повітря різних газів, частинок рідких або твердих речовин, парів, що перевищує нормальний фон концентрації речовин та негативно впливає на організми, погіршуючи їх життєві умови. Іншими словами, атмосферне забруднення - це будь-які несприятливі зміни стану атмосферного повітря, цілком або частково викликані діяльністю людини, які безпосередньо чи опосередковано змінюють розподіл енергії, рівень радіації, фізико-хімічні властивості атмосфери та умови існування живих організмів. Ступінь змін і масштаб наслідків залежить, по-перше, від інтенсивності і характеру самого забруднення, по-друге, від стійкості атмосферного повітря до антропогенного навантаження.

Крім забруднення, нині відбувається катастрофічне зменшення вмісту кисню в атмосфері. Основні причини цього явища:

    - зменшення надходження кисню внаслідок скорочення зеленого покриву планети; - зменшення кількості фотосинтезуючого фітопланктону Світового океану внаслідок забруднення води; - використання кисню транспортними засобами (наприклад, легковий автомобіль протягом 1 тис. км пробігу спалює річну норму споживання кисню людиною); - споживання кисню усіма живими організмами (наприклад, людина у середньому споживає 500 л кисню на добу); - використання кисню промисловістю у процесі спалювання викопного палива.

Живі організми здатні без шкоди для себе витримувати наявність в атмосфері певної кількості забруднювальних речовин.

Отже, атмосферне повітря забруднюється різними газами, дрібними частинками і рідкими речовинами, а джерела його забруднення можуть бути природними і штучними (антропогенними). Природні джерела за нормальних умов не спричинюють істотних змін повітря. Водночас інтенсивне поширення того чи іншого природного джерела забруднення на певній території (викиди попелу і газів, лісові й степові пожежі) можуть стати серйозною причиною забруднення атмосфери.

Похожие статьи




Огляд антропогенних факторів забруднення екосистеми - Оцінка сучасного стану екосистеми та розрахунок його прогнозів за допомогою прикладних програм Microsoft Access та GIS

Предыдущая | Следующая