Структура та географія природоохоронного землекористування в Карпатському регіоні України - Структура та географія природоохоронного землекористування в Карпатському регіоні України

Зіновій Паньків

Подано визначення природоохоронного землекористування, проведений аналіз структури і географічних закономірностей його розташування в Карпатському регіоні України. Розвиток природоохоронного землекористування в регіоні зумовив створення 1601 об'єкта і території природно-заповідного фонду, які займають 659,4 тис. га. Найбільшу кількість займають пам'ятки природи та заповідні урочища, а найбільшу площу -- 14 НПП і 11 РЛП. Переважна більшість площ природоохоронного землекористування розташовано в Карпатській гірській смузі.

Ключові слова: природоохоронне землекористування, Карпатський регіон України, географічні закономірності, структура земельного фонду, національні природні парки.

Умови до створення в Карпатському регіоні України в різні історичні періоди природоохоронних територій та започаткування своєрідного, ресурсозберігаючого, природоохоронного землекористування, яке має за мету збереження біорізноманіття та середовища існування популяцій, видів рослин і тварин, захист від антропогенного впливу. Розуміння єдності, цілісності функціонування розділених державними кордонами природних комплексів Карпат, Розточчя зумовило створення спільних заповідних територій із суміжними державами та формування мережі транскордонних природоохоронних територій - біосферних резерватів. Першим був створений у Карпатському регіоні трилатеральний українсько-польсько-словацький біосферний резерват "Східні Карпати". Заплановано створення нових біосферних резерватів: українсько-польського - "Розточчя"; українсько-румунських - "Мармароські гори", "Чивчини"; українсько-словацького - "Вигорлатського"; українсько-угорського - "Тисянська долина". Досить активно в регіоні створюються національні природні парки як природні ядра, що гарантують оптимальну кількість та якість екологічного простору, та є основою формування екологічної мережі. У 2005-2006 роках науковими працівниками Інституту екології Карпат, Національного університету "Києво-Могилянська академія", Львівського національного університету імені Івана Франка розроблено 5 транснаціональних екологічних коридорів в межах Карпатського природного регіону, що об'єднують 28 природоохоронних територій національного значення, та забезпечуватимуть збереження унікальних природних ландшафтів.

Проте, створення нових природоохоронних територій, формування басейнових, регіональних, транснаціональних екологічних мереж першочергово вимагає зміни цільового призначення та вилучення земельних ділянок, які є у власності та користуванні сільськогосподарських, лісогосподарських господарств, що зумовить зміни у структурі земельного фонду, співвідношенні між типами землекористування.

Похожие статьи




Структура та географія природоохоронного землекористування в Карпатському регіоні України - Структура та географія природоохоронного землекористування в Карпатському регіоні України

Предыдущая | Следующая