Природні умови - Національний Природний парк "Гомільшанські ліси"

Згідно з фізико-географічним районуванням територія парку відноситься до Харківської схилово-височинної області Середньоруської лісостепової провінції Лісостепової зони.

Клімат в районі розміщення парку належить до помірно-теплого, з поперемінним зволоженням. Середня багаторічна температура повітря становить +7 °C, середня температура липня -- +21, 5 °C, середні річна сума опадів -- 511 мм. Тривалість безморозного періоду становить 155-160 днів. Глибина снігового покриву становить 18-20 см з тривалістю його збереження близько 3 місяців.

На території парку є геологічні, геоморфологічні та гідрологічні пам'ятки природи. На кручах правого берега С. Дінця в ярах та балках можна прослідкувати за зміною палеографічних обставин, починаючи з еоцену. Тут можна побачити еволюцію грунтового покриву та знайти скам'янілості і відбитки древньої флори. До геоморфологічних пам'яток належить урочище "Провалля", яке являє собою багатосходинковий зсув, вкритий степовою та чагарниковою рослинністю а також зсув на схилах Монастирської гори, висота якого сягає 60 метрів. Цікавими гідрологічними пам'ятками є старичні озера та болота, такі як озеро Біле (довжина 1122 м, найбільша ширина -- 297 м, площа 19, 6 га), затока Косач (залишок старого русла р. Сіверський Дінець) та ін. На території парку представлений майже весь спектр лісостепових грунтів. Переважна їх більшість належать до типових, але на території парку вони мають особливу цінність, так як залягають під природною рослинністю первинного походження, тобто це первинний, антропогенно незмінений, або слабо змінений варіант цих грунтів. Найціннішими із них є сірі та темно-сірі лісові грунти під первинною давньовіковою дібровою на вододілі, і вони являють собою еталони цих грунтів для лівобережжя Дніпра та для всієї лісостепової зони України.

Похожие статьи




Природні умови - Національний Природний парк "Гомільшанські ліси"

Предыдущая | Следующая