Документування господарських оперцій з обліку готової продукції на даному підприємстві - Облік наявності та руху готової продукції на підприємстві

Всі господарські операції ПП "Папужинці", пов'язані з наявністю і рухом готової продукції, повинні оформлятися виправдувальними документами. Ці документи служать первинними обліковими документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.

Передача готової продукції на склад оформляється первинним документом, який підтверджує факт надходження з виробництва готової продукції, тобто вимогою-накладною (форма № М-11). Вся готова продукція здається під звіт матеріально відповідальній особі. Виняток допускається лише для великогабаритної продукції, яка не може бути здана на склад з-за своїх розмірів. Іншими способами оформлення є відомість здачі продукції з цеху на склад або акт приймання-здавання при здачі продукції замовнику безпосередньо з цеху.

При надходженні готової продукції на склад на кожен номенклатурний номер виробів в бухгалтерії відкриваютьсякартки обліку матеріалів (форма № М-17), які видаються під розписку матеріально відповідальній особі. По закінченні робочого дня комірник на основі первинних прибутково-видаткових документів записує в картках прихід чи витрата готової продукції і розраховує її залишок. На підставі даних, врахованих у картках, на складах складаються оборотні або сальдові відомості готової продукції, які передаються в бухгалтерію.

Відпуск готової продукції покупцям (замовникам) здійснюється в організаціях на підставі відповідних первинних облікових документів - накладних. В якості типової форми накладної може використовуватися форму № М-15"Накладна на відпуск матеріалів на сторону". Організації різних галузей виробництва можуть застосовувати спеціалізовані форми (модифікації) накладних та інших первинних облікових документів, що оформляються при відпуску готової продукції. Накладна повинна містити додаткові показники, такі як основні характеристики відвантажується (відпуску) продукції, в тому числі код продукції, сорт, розмір, марка і т. д., найменування структурного підрозділи організації, отпускающего готову продукцію, найменування покупця і підстава для відпустки. Підставою для оформлення накладної на відпустку готової продукції на складі, в окремих випадках безпосередньо у підрозділах організації (при відвантаженні великогабаритних вантажів, а також вантажів, що вимагають особливих умов транспортування, з інших причин) є розпорядження керівника організації або уповноваженої ним особи, а також договір з покупцем. Накладна повинна виписуватися в кількості примірників, достатньому для здійснення контролю за відвантаженням (вивезенням) готової продукції. На підставі накладних іа відпуск готової продукції та інших аналогічних первинних облікових документів організація (як правило, відділ збуту) виписує рахунки-фактури за встановленою формою у двох примірниках, перший з яких надсилається (передається) покупцю, а другий залишається в організації-постачальника для відображення в книзі продажу та нарахування податку на додану вартість.

Методика бухгалтерського обліку готової продукції

Основними етапами руху готової продукції є:

    - надходження готової продукції на склад; - зберігання готової продукції; - відпуск готової продукції зі складу покупцям (замовникам) у порядку реалізації або при іншому її вибуття.

Готова продукція може мати або не мати кількісних та якісних характеристик, але у всіх випадках вона повинна мати вартісну оцінку. В певних випадках продукція має умовно кількісну характеристику.

Так, наприклад, продукція болт має кількісну, якісну та вартісну характеристики, продукція "науково-дослідна робота" -- лише вартісну. Умовно кількісну характеристику має, наприклад, така послуга як ремонт деталі, обслуговування однієї людини в перукарні тощо.

Продукція, яка не має кількісних характеристик (робота, послуга, посередництво тощо), безпосередньо з виробництва передається замовнику (покупцеві).

Продукція, яка має кількісну характеристику може бути здана на склад, там накопичуватись і звідти здійснюватись її відвантаження та реалізація замовнику.

На малих приватних підприємствах продукція може накопичуватись безпосередньо на виробництві без передачі на склад і звідти здійснюватись її відвантаження та реалізація.

При надходженні продукції на склад оформляють прибуткові документи (накладні, реєстри, акт виконаних робіт, акт здачі продукції тощо), а при вибутті зі складу -- видаткові документи. На складах готову продукцію обліковують в книгах складського обліку або в облікових картках форми М-12 (Картка №_ складського обліку матеріалів). Як книги, так і картки мають форму оборотної відомості. На кожне найменування та гатунок продукції в книзі складського обліку відводять окрему сторінку. В книгах та картках складського обліку відображається також рух та залишки продукції на кожну звітну дату.

У бухгалтерському обліку готова продукція оцінюється за фактичною виробничою собівартістю, яка може бути визначена лише після збирання всіх затрат та калькулювання. На практиці ж виникає потреба в щоденному обліку продукції та визначенні її вартісних характеристик, тому для цих цілей в поточному обліку на складах багатьох підприємств готова продукція обліковується в облікових (твердих) цінах. За облікові ціни можуть прийматися: планова собівартість, середньорічна собівартість, оптово-розрахункова або договірна ціна, відпускна ціна тощо. Порядок визначення облікової ціни визначається підприємством.

У кінці звітного періоду відхилення облікової ціни від собівартості розподіляються між залишками нереалізованої продукції та реалізованими виробами. Якщо собівартість продукції вища від облікової ціни, то на суму різниці робиться додаткова, а якщо нижча -- сторнуюча проводка.

Похожие статьи




Документування господарських оперцій з обліку готової продукції на даному підприємстві - Облік наявності та руху готової продукції на підприємстві

Предыдущая | Следующая