Видавничо-поліграфічна галузь Донеччини у 2007 році


У даний час управлінню підпорядкована 1 друкарня, яка знаходиться в загальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Донецької області.

Одним з основних завдань управління інформації та зв'язків з громадськістю є внесення суб'єктів видавничої справи до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції та контроль за дотриманням ними чинного законодавства.

Станом на 01.01.2008 р. на території Донецької області зареєстровано 270 суб'єктів видавничої справи. З них 48 видавців, 76 виготівників, 60 розповсюджувачів та 86 суб'єктів, які провадять два і більше видів діяльності. Крім цього, за період ведення Державного реєстру управлінням було внесено 156 суб'єктів, Держкомтелерадіо України - 114.

Постійно надається методична та практична допомога поліграфічним підприємствам області по впровадженню нормативних документів з організації виробництва, охорони праці, новітніх технологій та матеріалів.

Розвиток поліграфічних підприємств в області здійснюється шляхом опанування нових видів продукції та впровадження сучасних технологій. Потужності поліграфічних підприємств області дозволяють виготовляти майже всі види поліграфічної продукції. Зважаючи на важливість процесу, управління інформації та зв'язків з громадськістю постійно надає допомогу поліграфпідприємствам з цього приводу. Певні кроки зроблені на шляху удосконалення технологічного процесу випуску газетної продукції. Адже саме газети на сьогодні на багатьох підприємствах залишаються основним видом продукції.

В регіоні на випуску газетної продукції спеціалізуються 5 потужних підприємств: ЗАТ "Донецькбланквидав" (друкується 75 найменувань газет), АТЗТ "Видавництво "Донеччина" (45 найменувань), ЗАТ "Редакція газети "Донбас" (40 найменувань), АТЗТ "Поліграфічне підприємство "АПП", м. Краматорськ (25 найменувань), ЗАТ "Газета "Приазовский рабочий" (20 найменувань).

Для розвитку та зміцнення конкурентоспроможності продукції у видавничо-поліграфічну галузь області необхідно вкладати інвестиції. Так, продовжується реалізація інвестиційних проектів на ТОВ "Друкарня "Новий світ" (м. Донецьк) та в "Поліграфічній компанії "Профі-прес" (м. Макіївка). Заходи в рамках інвестпроектів надали можливостей зазначеним підприємствам якісно покращити парк поліграфічного обладнання, у зв'язку з чим розширилася асортиментна група поліграфічної продукції.

Закономірно, що поряд з потужними сучасними підприємствами досить важко витримати конкуренцію невеликим друкарням. Але в області вжито певних заходів для їх підтримки. Офсетне друкарське обладнання придбали поліграфічні підприємства м. м. Селидове, Волноваха, Сніжне, Артемівськ.

Одним з напрямків діяльності управління є координація роботи видавничо-поліграфічних підприємств області стосовно впровадження державних стандартів і технічних умов у видавничій справі, а також контроль дотримання вимог чинного законодавства з питань охорони праці. Ці питання розглядаються на семінарах.

Протягом 2007 року підприємствами книговидання області було видано 925 найменувань книжкової продукції загальним накладом 3857,6 тис. примірників. З них українською мовою - 245 найменування (26,5 % від загальної кількості) загальним накладом 1562,1 (40,5 %) тис. примірників. Особливо треба відзначити книги, що видані до 75-річчя Донецької області - книгу у двох томах "Донеччина" та Антологію творів майстрів художнього слова Донбасу.

Має місце тенденція до зміни тематичної структури книжкової продукції. Так, в останні роки збільшується кількість книг для дітей, проте художня література в обсягах виробництва складає біля 45 %

В Донецькій області триває дія розпорядження голови облдержадміністрації від 15.09.2006 № 436 "Про заходи щодо розвитку книговидавничої справи в області у 2006-2008 роках", яким затверджено склад комісії з питань сприяння вітчизняному книговиданню і книгорозповсюдженню в Донецькій області. З жовтня 2006 року комісією було розглянуто 30 видавничих проектів місцевих авторів та профінансовано 12 з них. Значні обсяги зазначеної літератури було розповсюджено, у першу чергу, серед бібліотек системи Міністерства освіти і науки України та Міністерства культури і туризму України в Донецькій області та обласних універсальних наукових бібліотек усіх інших регіонів України.

В області триває робота Донецького регіонального відділення пошуково-видавничого агентства "Книга Пам'яті України". Обласною редакційною колегією "Книги Пам'яті" у 2007 році видано 16-17 томи книги.

Протягом звітного періоду обласною редакційною колегією серії книг "Реабілітовані історією" видано четвертий том книги "Реабілітовані історією. Донецька область", а також здійснювалася редакційна підготовка 5-го тому. Окрім цього, до 75-х роковин голодомору в Україні підготовлено книгу про наслідки голодомору на Донеччині, презентація якої відбулася в обласній універсальній науковій бібліотеці 20 листопада 2007 року.

В містах та районах області на місцевих каналах проводяться радіо - та телепередачі, присвячені новинкам книжкового ринку. Облдержтелерадіо-компанією за власними матеріалами та такими, що надаються управлінням, впроваджено щотижневу радіопередачу, присвячену новинам видавничого ринку.

За інформацією з міст та районів області у загальноосвітніх навчальних закладах, бібліотеках, палацах культури і клубах проводилися свята української книги, зустрічі з авторами і видавцями вітчизняної книги, книжкові виставки до: Міжнародного дня рідної мови, Дня слов'янської писемності і культури, Всеукраїнського дня бібліотек.

Майже всі комунальні засоби масової інформації міст та районів області започаткували спеціальні книжкові рубрики. Окрім цього, Донецька обласна державна телерадіокомпанія, телерадіокомпанія "Інфоцентр" (м. Селидове), КП ДМРР "Радіо Горлівки", радіо "Меридіан" (м. Краматорськ) та інші висвітлюють новини вітчизняного книжкового ринку у своїх передачах.

До видавничо-поліграфічного комплексу Донецької області на 01.01.2008 входить близько 450 юридичних та фізичних осіб - книгорозповсюджувачів. Протягом 1991-2001 років в області скорочувалася кількість спеціалізованих книгорозповсюджуючих підприємств. Так, у 1990 році вона складала 100, у 1995 - 60. Але з 2002 року кількість спеціалізованих підприємств книгорозповсюдження почала збільшуватися, на сьогодні вона становить 87. Серед них відсутні підприємства комунальної або державної власності, всі 87 підприємств - суб'єкти приватної власності.

Кількість книжкових магазинів в області після певного скорочення почала зростати. Збільшується і кількість приватних підприємців, що здійснюють розповсюдження видавничої продукції.

В області функціонують видавничо-книготорговельна фірма "Альфа" та ТОВ НВП "Ідея" (м. Донецьк), які успішно провадять свою діяльність з книгопостачання та комплектування бібліотек 17 областей України разом. Підприємства зарекомендували себе як надійні партнери з висококваліфікованим персоналом. Враховуючи те, що асортимент книжкової продукції змінюється постійно, а планове книговидання практично відсутнє в Україні, на книгопостачальницькі організації покладаються такі завдання як: оперативність виконання замовлення, повнота замовленого асортименту, безоплатна доставка, прийнятні ціни, досвід роботи з формування фондів бібліотек. Всі ці вимоги зазначені підприємства виконують в повному обсязі. Окрім цього, ТОВ НВП "Ідея" має в Україні власну мережу книжкових крамниць.

Управління постійно приділяє значну увагу виставковій діяльності. Так, управління надає організаційну підтримку спеціалізованому виставковому центру "ЕкспоДонбас" щодо залучення учасників до міжнародної спеціалізованої виставки "Реклама. Поліграфія. ЗМІ".

З метою відродження духовності та культурної спадщини у травні-червні відбувається традиційний щорічний регіональний фестиваль "Преса і книга Донеччини", який 2007 року був присвячений 75-річчю заснування Донецької області.

В рамках фестивалю традиційно відбуваються наступні заходи: нагородження найкращих колективів і працівників галузі з нагоди Дня працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження; книжковий ярмарок; конкурси "Книга Донбасу", "Преса Донбасу", "Поліграфічна якість", урочистий прийом в облдержадміністрації до Дня журналіста, свято журналістів у парку ім. О. С. Щербакова. Крім того, у фестивальний період дні місцевої преси відбуваються у містах і районах області.

Протягом 2007 року управління брало участь у таких виставкових заходах, як: III Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок, ХІІІ Міжнародна спеціалізована виставка "Поліграфія-2007", Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок "Книжкові контракти". Спільні стенди "Донеччина книжкова", "Поліграфія Донеччини" складалися з кращих зразків видавничої продукції провідних підприємств області. А сама продукція мала значний попит серед фахівців видавничо-поліграфічної галузі та відвідувачів виставкових заходів. За підсумками 2007 року видавці та поліграфісти Донеччини отримали понад 30 Почесних грамот Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Всеукраїнської асоціації виробників поліграфічної продукції та ін.

Похожие статьи




Видавничо-поліграфічна галузь Донеччини у 2007 році

Предыдущая | Следующая