Проблеми соціального захисту на сторінках районних газет - Аналіз місцевої преси

Нестабільна політична ситуація в країні, що склалася останнім часом, не могла не вплинути на економічний розвиток нашої держави. Різке підвищення цін на продукти та комунальні послуги викликало занепокоєння у населення, особливо у тих груп, які потребують соціального захисту. Тому, щоб мати необхідні знання про свої соціальні права і отримати щодо їхнього правильного застосування, преса повинна інформувати населення про все, що стосується соціального захисту. Як виконує це завдання районна періодика ми спробуємо з'ясувати в нашому дослідженні.

Мета нашої роботи - на прикладі районних газет "Глухівщина", "Вісті Роменщини" та "Наш край" Липоводолинського району схарактеризувати висвітлення проблем соціального захисту, від слідкувати, у якій формі подається відповідна інформація та в якому обсязі.

Щоб говорити про проблеми соціального захисту, визначимо спочатку тлумачення самого поняття.

За соціологічним словником, соціальний захист - сукупність соціальної та юридичної гарантії, метою яких є забезпечення державою для кожного члена суспільства реалізації його найважливіших соціально-економічних прав, у тому числі права на рівень життя, необхідний для нормального відтворення та розвитку особистості [1; 495]. Юридична енциклопедія подає інше визначення: соціальний захист - це система економічних, правових, організаційних та інших заходів держави по забезпеченню соціальних прав і гарантій громадян [2; 560].

Ці два визначення дають підстави зробити висновок, що соціальний захист - це система заходів, спрямована на забезпечення соціальних гарантій, економічні підтримку певних верств населення. Зазначимо групи людей, які потребують цього захисту. Це особи похилого віку, багатодітні та молоді сім'ї, інваліди, робітники з фіксованим заробітком. Вони повинні бути забезпечені соціальними послугами. Тобто комплексом прав економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які потребують сторонньої допомоги для поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя.

Щоб вищезазначені групи людей могли себе захистити, були ознайомлені зі своїми правами та знали про надані їм державою пільги, районна преса мусить виконувати функцію інформування. Орієнтація на читача при цьому обов'язкова.

Об'єктом нашого дослідження стали районна громадсько-політична газета "Глухівщина", міськрайонна газета "Вісті Роменщини" та Липоводолинська районна газета "Наш край" за період 1 січня - 24 листопада 2007 року.

Зупинимося на кожній газеті окремо, з'ясуємо, яким чином на сторінках цього періодичного видання подаються проблеми соціального захисту.

Опрацювавши 87 номерів газети "Глухівщина", ми нарахували 53 матеріали на досліджувану нами тему. Для висвітлення питань соціального захисту відводяться спеціальні рубрики: "Соцзахист", "Пенсійний фонд інформує", "соціальна служба радить", які є постійними. Інформація на нашу тему друкується й під іншими рубриками: "Актуально", "В райдержадміністрації", "Запитували? Відповідаємо", "До уваги", "День відкритих дверей", "За вашими листами", "Реклама та оголошення", а також "Гаряча лінія". На сторінках газети ведеться спілкування редакції зі своїми читачами. На це вказують як назви деяких наведених нами рубрик, так і спосіб подачі матеріалів у формі "звернення - відповідь", "проблема - коментар". На запитання читача відповідає компетентна особа. Наприклад, у №77 газети "Глухівщина" в матеріалі "Кому надається субсидія" під рубрикою "За вашими листами", розглядається звернення жителя села Кучерівка Миколи Грінченка. У заголовок матеріалу винесене основне питання зі звернення. Поруч з листом читача подається і пояснення відповідної особи. За таким принципом побудовані й матеріали "Про пенсійне забезпечення", "Про пільгові ліки й пільговий проїзд", "Про пенсії за особливі заслуги" під рубрикою "Запитували? Відповідаємо".

Окремо подається інформація з Пенсійного фонду України - "Пенсійний фонд інформує". В основному дописувачами до згаданих нами рубрик є представники державних установ: заступник начальника управління праці та соціального захисту населення РДА, завідувач соціально-побутової реабілітації інвалідів районного територіального центру, начальник управління Пенсійного фонду України в районі тощо. (Такий же авторський склад рубрик соціального захисту й у інших досліджуваних нами газетах).

Широко представлена рубрика "Гаряча лінія", яка порушує проблеми соціального захисту. Зокрема, населення хвилює, як оформити тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів; чи мають право відмовити в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченої сім'ї, якщо один із батьків не працює; переймаються читачі нарахуванням пенсій за особливі заслуги перед Україною, оздоровленням технічними засобами реабілітації тощо.

Проаналізуємо подачу інформації на тему соціального захисту міськрайонною газетою "Вісті Роменщини". У 96 орпацьваних нами номерах надруковано 137 матеріалів на тему соціального захисту. Представлені рубрики: "Соцзахист", "Пенсійний фонд інформує", "Запитували? Відповідаємо". Вони є постійними й присутні майже в кожному номері. Під іншими рубриками матеріали з питань соціального захисту ми не зустріли.

У 94 опрацьованих номерах Липоводолинської районної газети "Наш край" ми нарахували 57 матеріалів. Соціально значима інформація друкується під рубриками "Соцзахист", "Пенсійний фонд інформує", "Запитували? Відповідаємо", "Роз'яснює спеціаліст", "Прийом громадян", "Від Хоролу до Груні", "Звернення громадян", "Актуально", "Наші інтерв'ю". Починаючи з дев'ятого номера газети на висвітлення питань та проблем соціального захисту відводиться ціла сторінка - "Консультпункт". Друкується вона не в кожному номері, чітка періодичність її виходу не прослідковується. Сторінка містить кілька рубрик (назви деяких із них ми уже згадували), під якими матеріали подаються за вже названими нами принципом: запитання читача - відповідь компетентної особи. Більшість матеріалів суто інформаційного характеру, автори яких представники державних установ з питань соціального захисту. У публікаціях простежуються все ті ж питання: підвищення пенсій, умови надання субсидій, допомоги тощо.

Порівнюючи досліджувані нами три видання, можемо вказати на їхню схожість у висвітленні та подачі інформації на тему соціального захисту.

Відмітимо однакові рубрики: "Соцзахист", "Пенсійний фонд інформує", "Запитували? Відповідаємо". Щодо публікацій, то можемо виокремити три основні форми їх подачі:

Інформація (рубрики "Соцзахист", "Пенсійний фонд інформує", "Соціальна служба радить", "До уваги", "Актуально", "В райдержадміністрації", "Від Хоролу до Груні" тощо);

Інтерв'ю з компетентними особами ("Наше інтерв'ю", "Консультує спеціаліст" та інші);

Відповіді на листи та дзвінки читачів ("Гаряча лінія", "Запитували? Відповідаємо", "Звернення громадян", "Ви нам писали", "За вашими листами").

Звернення до редакції читачів з проханням пояснити чи допомогти розібратися в питанні, яке стосується соціального захисту, дають підстави стверджувати, що населення потребує цих знань, його цікавить і хвилює це питання.

Найчастіше, як виявилося, звертаються до проблем нарахування та виплати пенсій, допомоги одиноким матерям, відпочинку ветеранів і чорнобильців, реабілітації інвалідів та ін. іноді матеріали повторюються, як у виданні "Вісті Роменщини". У номерах 60 і 61 надрукована однакова інформація під рубрикою "Соцзахист". Матеріал - "До уваги чорнобильців", у якому йдеться про надання пільг людям цієї групи. Чому матеріал повторюється двічі - сказати важко. Можемо лише припустити, що це зроблено спеціально для кращої проінформованості населення. А, можливо, так сталося через неуважність головного редактора.

За нашими підрахунками, найбільше уваги проблемам соціального захисту приділяє редакційний колектив газети "Вісті Роменщини" - 137 матеріалів за досліджуваний нами період. Далі - "Наш край" - 57, і "Глухівщина" - 53.

Зауважимо, що основна кількість опублікованих матеріалів стосовно проблем соціального захисту носить інформаційний характер. На наш погляд, різноманітність рубрик і тем свідчать про те, що редакційні колективи враховують інтереси тієї групи населення, яка потребує соціального захисту.

Похожие статьи




Проблеми соціального захисту на сторінках районних газет - Аналіз місцевої преси

Предыдущая | Следующая