Європейські стандарти ЦТ в СБТМ, Принципи побудови D2-MAC - Комплектація приймальної установки супутникового безпосереднього телевізійного мовлення

Принципи побудови D2-MAC

Стандарт MAC дозволяє отримати покращене зображення на екрані телевізора у порівнянні з PAL, SEKAM, NTSC, але вимагає дещо більшої смуги частот - вона визначається спектром стислої яскравості компоненти і досягає величини 8.4 МГц. А з урахуванням високочастотних спотвореннь, які вводяться на передаючій стороні, смуга пропускання радіоканала для D2-MAC без втрати чіткості повинна складати не менше 10 МГц.

В залежності від вибраного засобу передачі звуку і даних розрізняють стандарти B-MAC, C-MAC, D-MAC, D2-MAC, E-MAC для телебачення підвищеної якості (ТПЯ) і HD-MAC і HDB-MAC для телебачення високої чіткості (ТВЧ). Зупинемося детальніше на стандарті D2-MAC, який отримав зараз широке розповсюдження.

Являючись "законною дитиною" проекту EUREKA-95, в якому прийняли участь відомі "кити" західної електронної промисловості, як ITT, Philips, Tomson, Siemens, Nokia і ін., D2-MAC заняв гідне проміжне місце на шляху до цифрового телебачення. Ось його характеристики в порівнянні з традиційними аналоговими системами

    1. Будуть відстуній перехресні викривлення сигналів яскравості і кольоровості 2. Значно знижені шуми в каналі кольоровості завдяки його перекладу в область низьких частот; 3. Сигнали звукового супроводу, синхронізація, телекса і іншої службової і додаткової інформації передаються в цифровій формі; 4. Підвищена дозволяюча спроможність зображення за рахунок більш широкої смуги частот сигналів яскравості і кольоровості.

D2-MAC можна поділити на дві частини: аналогову і цифрову. Аналогові сигнали яскравості і кольоровості передаються протягом активної частини рядка в стислому в часу виді, а цифрова частина сигналу (звук, синхронізація, телетекст і ін.) об'єднана в пакети, що передаються протягом зворотного ходу по рядку і по кадру. Розглянемо структуру рядка телевізійного сигналу, закодованного по системі D2-MAC ( рис. 1).

Початкову частину рядка, що складає біля 17,2 мкс, займає один з кольорорізницевих сигналів Er-y або Eb-y, що передаються почерзі через рядок. Далі слідує яркістна складова відеосигнала, яка складає 34,4 мкс. Ці аналогові сигнали мають одну відокремлювальну особливість у порівняні зі звичайними - вони передаються в стислому виді: кольорорізницеві сигнали стискаються в 3 рази в часі, а яркістний сигнал - в 1,5 рази.

Стиск аналогового сигналу здійснюється шляхом стробування з деякою тактовой частотою (6,75 МГц для кольорорізницевих компонент і 13,5 МГц для яркістної складової).

Отримані сигнали нагромаджуються в запоминаючому приладі, після чого відбувається їхнє прискорене зчитування з більш високою тактовой частотою (20,25 МГц). Цифрові дані передаються в дуобінарному (трьохуровневому) коді. В відзнаці від бінарного (двухуровневого), в ньому логічної "1" відповідає імпульс з позитивної або негативної полярності. Логічному "0" відповідає імпульс нульової амлітуди. Застосування такого кодування в два разу знижує ширину, що вимагається смугою пропускання для даної швидкості передачі даних, що складає 10,125 МГц/с. Зворотний хід, протягом якого передаються цифрові дані, складає 10 мкс. Тактовая частота також складає 20,25 МГц. Між цифровими даними і кольорорізницевим сигналом передається аналоговий майданчик фіксації тривалістю 0,7 мкс з рівнем 0,5 розмаху яркістного і кольорорізницевого сигналів.

Структура повного телевізійного сигналу D2-MAC/Packet задана Європейським Радіомовним Союзом (EBU). Цієї ж організацією визначається і структура декодера сигналу (рис. 2).

Розглядаючи цю схему, будемо вважати, що з допомогою прийнятого сигналу відновлена тактовая частота 20,25 МГц, синфазні тактові сигнали 6,75 і 13,5 МГц, виділені синхроімпульси. Отже, на вхід схеми фіксації (1) надходить аналоговий сигнал яскравості і кольоровості, де виробляється привязка рівня фіксації до величини, що забезпечує рівень, що вимагається видеосигналом. Для підвищення відношення сигнал/шум на передаючій стороні вносяться високочастотні спотворення, що усуваються в корректорі (2).

Далі сигнал надходить на фільтр (3) нижніх частот (ФНЧ), що обмежує смугу сигналу для елімінації завад дискретизації. Дискретизатор (4) виробляє вибірку відліків відеосигнала з частотою 20,25 МГц і спрямовує яркістні і кольорорізницеві відліки в відповідні прилади ЗП (6; 7) з вихідною частотою дискретизації 20,25 МГц. Зчитування виробляється з частотою, в три рази меншою для кольорорізницевих компонент - 6,75 МГц - і в 1,5 рази нижче для яркістних складових - 13,5 МГц. Таким чином відбувається основний процес по відновленню відеосигнала (декомпресія) на всю активну частину рядка. Водночас тут може також здійснюватися декодування сигналу для систем платного телебачення.

Лічені з ЗП (7) відліки яркістного сигналу Y через мультиплексор (10) надходять в ФНЧ (13), що здійснює постфільтрацію сигналу і відновлює безперервну аналогову форму сигналу Y. Частота зрізу фільтру складає біля 6 МГц.

Лічені з ЗП (7) відліки кольорорізницевих сигналів піддаються додатковій обробці з допомогою інтерполюючого фільтру (11), оскільки в кожному рядку повинні бути обидві кольорорізницеві компоненти разом. Недостаюча інформація відновлюється як середнє значення відповідних відліків попередньої і наступних рядків. Далі кольорорізницеві компоненти через демультиплексор (12) також надходять на фільтр нижніх частот (14; 15) з частотою зрізу біля 3 МГц. Матриця (16) здійснює дематрицировання відеосигналів в форму R G B.

Відзначимо, що в стандарті D2-MAC значно легше здійснюється кодування і декодування програм і підтримуються два формати екрану 43 і 169. Також передбачене 3 види звукового супроводу

    1. Високоякісний стереофонічний звук 40...15000 Гц (2 канали, частота дискретизації 32 МГц). 2. Високоякісний монофонічний звук 40...15000 Гц (4 канали, частота дискретизації 32 МГц). 3. Монофонічний звук середньої якості 40...7000 Гц (8 каналів, частота дискретизації 16 МГц).

Похожие статьи




Європейські стандарти ЦТ в СБТМ, Принципи побудови D2-MAC - Комплектація приймальної установки супутникового безпосереднього телевізійного мовлення

Предыдущая | Следующая