Передача цифрових телевізійних програм в стандарті MPEG - Комплектація приймальної установки супутникового безпосереднього телевізійного мовлення

Стандарт MPEG-l предназначений для запису відеоданних на компакт-диски (CD ROM) і передачі ТВ зображень по низькошвидкістним каналам зв'язку (швидкість цифрового потоку 1,5 Мбіт/c і менше). В стандарті MPEG-l використовується стандарт разгортки з чіткістью в 4 рази меншою, ніж в мовному телебаченні: 288 активних рядків в ТМ кадрі і 352 відліки в активній частині ТВ рядка.

Суб'єктивна оцінка якості ТМ зображення в залежності від швидкості передачі відеоданних показала, що стандарт MPEG-l можна ефективно використати при кодуванні відеоданних до швидкості 3,5 Мбіт/с, так як в інтервалі швидкостей від 1,5 до 3,5 Мбіт/с збільшення швидкості передачі відеоданних супроводжується адекватним покращенням якості ТМ зображення. Однак подальше підвищення швидкості передачі відеоданних вже не веде до адекватного покращення якості, і при швидкості передачі відеоданних 3,5 Мбіт/с краща якість зображення одержується при кодуванні відеоданних по стандарту MPEG-2.

Стандарт MPEG-2 був спеціально розроблений для кодування ТМ сигналів мовного телебачення, і він дозволяє отримати повну чіткість декодованного ТМ зображення, відповідно Рекомендації 601 МККР: 576 активних рядків в ТМ кадрі і 720 ТМ відліків в активній частині рядка. При швидкості передачі відеоданних 9 Мбіт/с якість ТМ зображення відповідає студійному.

Пакет стандартів MPEG передбачає також можливість переходу до телебачення високої чіткості. Первісно для цієї мети предназначався стандарт MPEG-3. Однак на наступних етапах робіт він був об'єднаний зі стандартом MPEG-2, після чого стандарт MPEG-3 як самостійний стандарт перестав ви - користуватися.

Наступне направлення - стандарт MPEG-4, призначений для передачі відеоданних в низькошвидкістних системах мультимедіа і відеоконференцій по цифровим телефонним каналам. В цьому випадку використовується стандарт розгортки з чіткостю в 4 рази меншою, ніж в стандарті MPEG-l: 144 активних рядків в ТМ кадрі і 176 відліків в активній частині ТМ рядка, що дозволило знизити швидкість цифрового потоку до 64 Кбіт/с і менше. Стандарт MPEG-4 не предназначений для кодування програм мовного телебачення.

Застосування стандарту MPEG-2 в мовному телебаченні дозволяє істотно знизити швидкість передачі відео - і звукоданних і за рахунок цього передавати декілька цифрових програм в стандартній смузі частот радіоканалів ефірного, кабельного і супутникового телевізійного мовлення. Наприклад, в супутниковому радіоканалі зі смугою пропускання 27 МГц, як показали розрахунки, можна передавати 4 цифрові ТМ програми з мовною якістю зображення замість однієї аналогової ТМ програми ЦТ СЕКАМ.

В загальному випадку перехід до цифрового багатопрограмного ТМ мовлення припускає поступовий вихід з експлуатації аналогових систем мовлення: СЕКАМ, ПАЛ, НТЦТ, звільнення за рахунок цього існуючих радіоканалів і ліній зв'язку і їхнє перепрофілювання для цифрового ТМ мовлення. При цьому система багатопрограмного ТМ мовлення повинна бути вбудована в існуючий частотний план розподілу ТМ каналів, що передбачає смугу пропускання 8,0 МГц для ефірного і кабельного ТМ мовлення, 27,0 МГц для безпосереднього ТМ мовлення (БТМ) зі супутників і 30; 33; 36; 40; 46; 54; 72 МГц для фіксованих служб супутникового зв'язку.

При цьому необхідно враховувати взаємозв'язок, що склався між супутниковими і наземними системами телемовлення, при якій ТМ канали кабельних і ефірних мереж мовлення використовуються також для доведення супутникових програм до телеглядачів.

При цифровому мовленні взаємний обмін телепрограмами між наземними і супутниковими мовними службами істотно спрощуєтся, якщо число цифрових ТМ програм в кожному стандартному по смузі пропускання супутниковому, кабельному і ефірному радіоканалі буде однаковим. Ця вимога була врахована при розробці міжнародних стандартів на засоби модуляції і канального кодування в цифрових супутникових і наземних каналах зв'язку - DVB-S, DVB-C і DVB-T (Digital Video Broadcasting - Satellite, Cable, Terrestrial) шляхом застосування для більш узькополосних радіоканалів більш складних і більш ефективних по щільності передачі інформації (біт/с)/Гц засобів модуляції. В нинішній час зарубіжними фірмами ведеться масовий випускд для продажу (в тому числі і в Росії) кодуючих і декодуючих приладів, що кодують зі стиском даних, які відповідають специфікації "основний рівень"/"основний профіль" стандарту MPEG-2 і апаратури канального кодування, модуляції, демодуляції і канального декодування для супутникових ліній зв'язку по стандарту DVB-S.

При закупці імпортної апаратури треба мати на увазі, що окрім заначених канальних кодеків і модемів по стандарту DVB-S, призначених для оснащення мереж ТМ мовлення, також випускаються канальні кодеки і модеми по специфікації SNG (Satellite News Gathering), призначені для оснащення мереж рухомих супутникових станцій збору телевізійних новин. Ці два види апаратури несумісні і не можуть працювати в загальній мережі, так як в них використовуються різні засоби мультиплексування сигналів декількох ТМ програма.

Апаратура по стандарту DVB-S предназначена для передачі транспортного потоку по стандарту MPEG-2, в якому мультиплексування сигналів декількох ТМ програм виробляється на рівні відео - і звукоданних, а отриманий груповий (транспортний) потік передається на одній радіонесучій. При цьому найкращим образом використовується потужність передавача бортового ретранслятора і досягається максимальне значення відношення сигнал радіонесуча/шум.

Однак такий засіб мультиплексування цілком не підходить для пересувних супутникових станцій збору телевізійних новин, що по характеру своєї роботи повинні знаходитися в різних містах і країнах. В цьому випадку кожна пересувна станція передає цифровий потік своєї ТМ програми на індивідуальній радіонесучій і груповий сигнал від декількох пересувних станцій мультиплексується частотним способом безпосередньо в антенно - фідерній лінії бортового ретранслятора.

Зі сказаного ясно, що при закупці канальних кодеків і модемів треба чітко представляти для створення якої мережі - телебачення або збору ТМ новин - вони потрібні мовній організації і в відповідності з цим правильно вибрати тип апаратури.

Похожие статьи




Передача цифрових телевізійних програм в стандарті MPEG - Комплектація приймальної установки супутникового безпосереднього телевізійного мовлення

Предыдущая | Следующая