ПРИНЦИПИ СУПУТНИКОВОГО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО ТЕЛЕМОВЛЕННЯ, Супутникове безпосереднє телемовлення - Методика кутових розрахунків та вимірювань при налаштуванні антени на теле - радіомовні супутники

Супутникове безпосереднє телемовлення

СБТМ називають прийом телевізійних сигналів, що передаються з борту штучного супутника Землі (ШСЗ) за допомогою стандартних телевізійних приймачів, забезпечених додатковими недорогими приймальними пристроями та антенами.

Рух штучного супутника Землі підкоряється законам Кеплера, обгрунтованим у ХVII с. З цих законів випливає, що орбіта штучного супутника Землі має форму еліпса (у окремому випадку кола) і лежить у нерухомій площині, що проходить через центр тяжіння Землі, що знаходиться в одному з її фокусів (у центрі кола у випадку кругової орбіти). Час, необхідний супутнику на виконання повного оберту по орбіті (час обертання), пропорційний кореню квадратному від третьої степені більшої піввісі (радіусу) орбіти.

,(1.1)

Де = 3,98601014 м3 с-2- постійне притяжіння Землі, тобто, маса Землі (5,9751024 кг) помножена на гравітаційну постійну (6,6510-11 м3кг-1с-2).

В окремому випадку кругової орбіти радіусом= 42 164 км період обертання дорівнює 23 годинам 56 хвилинам 4.09 секунді, тобто, одній астрономічній добі.

Рисунок 1.1 - Геостаціонарна орбіта

А якщо орбіта лежить у площині екватора і супутник рухається в напрямку, який збігається з напрямком обертання Землі, то супутник здається нерухомо підвішеним на висоті 35 786 км над екватором (радіус Землі на екваторі = 6378 км). Такий супутник називається геостаціонарним, а його орбіта - геостаціонарною орбітою (рис. 1.1). Сучасні теле - радіомовні супутники - геостаціонарні.

Протягом двох шестинедільних інтервалів часу в період весняного (з 1 березня по 11 квітня) та осіннього рівнодення (з 1 вересня по 11 жовтня) супутники на геостаціонарній орбіті певний час знаходяться в тіні Землі (рис. 1.2). Це відбувається раз на добу о півночі, тобто в точках, що мають однакову географічну довготу, що і позиція супутника.

Рисунок 1.2 - Вид на геостаціонарну орбіту з Північного полюса. Явище "осліплення" приймальної антени: 1-сонце; 2-супутник; 3 - Земля; 4 - область "осліплення"; 5-область тіні.

Найбільший час затемнення не перевищує 70 хвилин (21 березня та 23 вересня). Під час затемнення супутник не може передавати телевізійні програми. Розміщуючи супутник західніше відносно обслуговуємої території, можна пересунути період затемнення за північ, що полегшує планування теле - та радіопрограм.

Окрім явища затемнення супутника в періоди рівнодення виявляється також явище "осліплення" приймальної антени (див. рис. 1.2). У залежності від діаметра антени, від одиниць до декількох десятків хвилин щоденно протягом декількох днів сонце знаходиться в діаграмі направленості антени, призводячи до значного погіршення умов прийому сигналу зі супутника, аж до повної неможливості прийому. Явище "осліплення" приймальної антени неможливо усунути, його необхідно просто враховувати в роботі системи [2].

Похожие статьи




ПРИНЦИПИ СУПУТНИКОВОГО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО ТЕЛЕМОВЛЕННЯ, Супутникове безпосереднє телемовлення - Методика кутових розрахунків та вимірювань при налаштуванні антени на теле - радіомовні супутники

Предыдущая | Следующая