Польові та лабораторні досліди проводили за загально прийнятими методиками. - Мікрохвильова обробка насіння цукрових буряків

Облікова площа ділянки - 25 м2, у виробничих дослідах 0,2 га, повторність - п'ятикратна, розміщення варіантів - систематичне.

Експериментальні дані піддавалися дисперсійному аналізу за методикою Доспєхова Б. А. (1985) на персональному комп'ютері за використання спеціальних прикладних програм для Windows 95/98: Excel 7.0, MathCAD 2000.

У третьому розділі "Посівні якості насіння, обробленого мікрохвильовим полем" висвітлено вплив режимів та строків мікрохвильової обробки насіння цукрових буряків на його інтенсивність та енергію проростання і лабораторну схожість.

В результаті передпосівної обробки насіння на поверхні плоду утворюється оболонка, яка може містити у собі захисні (інсектициди та фунгіциди), клейкі (полімерні плівкоутворювачі) речовини, дражувальну масу (інертні органічні та мінеральні речовини), фарбу та ін. Залежно від способу передпосівної обробки насіння товщина оболонки буде різною. При дражуванні товщина оболонки значно більша, ніж при інкрустації і протруюванні насіння. У зв'язку з цим в наших дослідженнях ми опромінювали мікрохвильовим полем інкрустоване, дражоване і необроблене захисними речовинами (з наступним його протруюванням) насіння. Таким чином, існувала можливість встановити не лише оптимальні режими мікрохвильової обробки насіння із різними способами обробки, а й визначити на якому етапі підготовки насіннєвого матеріалу до сівби слід проводити мікрохвильову обробку (до нанесення чи після нанесення захисних речовин).

Згідно з державним стандартом, енергія проростання визначається на 4 день від закладання насіння на пророщування, а лабораторна схожість - на 10 день. Сучасний насіннєвий матеріал цукрових буряків характеризується високими показниками якості, причому різниця між енергією проростання і лабораторною схожістю може не перевищувати 5%. Тому у дослідах разом із енергією проростання та лабораторною схожістю порівнювалась кількість порослого насіння за коротший проміжок часу, а саме на третю добу від закладання на пророщування.

Оптимальними режимами мікрохвильової обробки, які істотно підвищували посівні якості інкрустованого насіння, були 100 та 120 секунд, дражованого насіння 120 та 140 секунд та протруєного насіння після мікрохвильової обробки 80 та 100 секунд (табл. 1). Ці режими забезпечували збільшення кількості пророслого насіння на третю добу порівняно з контролем: протруєного насіння після мікрохвильової обробки на 7...9%, інкрустованого на 5%, дражованого на 2...3%. Звідси видно, що наявність додаткової оболонки із захисними речовинами, плівкоутворювачами, дражувальною масою в інкрустованому та дражованому насінні значно зменшувала проникнення мікрохвильового поля до насінини, що в свою чергу значно знижувала його ефективність.

Таблиця 1

Похожие статьи




Польові та лабораторні досліди проводили за загально прийнятими методиками. - Мікрохвильова обробка насіння цукрових буряків

Предыдущая | Следующая