Системи та обладнання для годівлі та напування поросних свиноматок - Індустріальні технології утримання поросних свиноматок

Дорослі свині на відгодівлі (вибракувані матки і кнури) це молодняк, призначений для відгодівлі до маси 120--130 кг, а також вибракувані дорослі тварини основного стада та перевірювані свиноматки..

В обороті стада планують строки й кількість опоросів основних і перевірюваних свиноматок, купівлю племінного молодняку, переведення на відгодівлю та здавання на м'ясо тварин, кількість використаних кормів і валове виробництво свинини протягом року за місяцями, визначають середнє поголів'я, яке використовують для розрахунку потреби в кормах, приміщеннях, для планування зеленого конвеєра.

Якщо свині живуть 8--10 років, то в стаді їх використовують 3 -- 4 роки, одержуючи від них 6-8 опоросів.

Годівля і утримання поросних маток спрямовані:

    - на одержання від кожної свиноматки численного та міцного приплоду 10-12 поросят (ж. м. 1,2-1,3 кг); - збереження матки у племінних кондиціях і хорошому фізіологічному стані.

У свинарстві застосовують вигульну і без вигульну системи утримання.

Ремонтний молодняк, кнурів-плідників, свиноматок утримують за вигульною системою, а відгодівельне поголів'я від початку до кінця відгодівлі без вигульно.

Розрізняють індивідуальний і груповий способи утримання свиней.

Індивідуально утримують - кнурів, супоросних і підсисних маток;

Для вирощування молодняку свиней застосовують три системи:

    - трифазну; - двофазну; - однофазну.

Трифазна передбачає перебування поросят у трьох приміщеннях:

    1. свинарнику-маточнику - до 60- денного віку (відлучення); 2. цех дорощування до 90-120-денного віку; 3. цех відгодівлі.

Дворазова передбачає перебування свиней у двох приміщеннях:

    1) свинарнику-маточнику до 90-120-денного віку; 2) цех відгодівлі.

Однофазна передбачає:

1) поросята від народження до досягнення технологічних м'ясних кондицій знаходяться у свинарнику-маточнику в одному й тому самому станку.

Оператор один комплексу обслуговує до 1000холостих і поросних свиноматок, 4200 відлучених поросят, 1800 свиней на відгодівлі або 60 свиноматок з приплодом.

Ефективність використання корму, вгодованість та стан здоровя тварин значною мірою залежить від організації місць годівлі та напування. Вони мають бути зручними, доступними, підтримуватись в належному санітарному стані. Місце годівлі та напування обладнують біля кормового проходу.

Напувають свиней всіх виробничих груп із корит або автонапувалок досхочу.

Важливим критерієм повноцінності годівлі свиноматок є приріст маси тіла за період поросності.

Годують свиноматок за нормами з урахуванням:

    - періоду підготовки до парування чи осіменіння; - стану поросності (перші 84, останні 30 днів); - живої маси; - віку; - вгодованості.

Годують свиноматок: на кожні 100 кг живої маси:

Холостих маток згодовують 1,5 - 1,8 корм. од., протеїну 130 - 170 г на добу;

Поросним свиноматкам від 1,2 до 1,7 корм. од.

Потрібно забезпечувати свиноматок кальцієм, натрієм, фосфором, мікроелементами, вітамінами. Годують свиноматок 2-3 рази на добу. Напувають свиноматок водою з температурою не менше 100С. Дуже холодна вода призводить до абортів.

За 10-15 днів до опоросу матку переганяють у індивідуальний підготовлений станок, за 3-4 дні припиняють прогулянки, зменшують раціон кормів до 50%, щоб зменшити навантаження на організм.

Організація годівлі свиноматок під час лактації повинна сприяти підвищенню молочності, збереженню приплоду й вирощуванню міцних поросят від народження до відлучення.

Потреба підсисних свиноматок у поживних речовинах залежить від живої маси, віку, кількості поросят у гнізді, рівня молочності.

На 100 кг живої маси їм необхідно згодувати 1,5 к. од. та додатково 0,33 - 0,38 к. од. на кожне порося.

Концентровану частину повинні складати зернові злаки й зернобобові культури, а також корми тваринного походження.

У раціоні підсисних свиноматок взимку обов'язково вводять соковиті корми (буряки, моркву), а влітку - зелені корми.

Протягом двох днів після опоросу свиноматки одержують 50% даванки і лише на 6-8 - й день їх переводять на повний раціон.

Для зменшення впливу стресових ситуацій і запобігання захворювання на мастит рекомендують такий режим годівлі свиноматок при відлученні поросят у 60-денному віці. За добу до нього з раціону виводять усі молокогінні корми, даванку зменшують на 50%, увечері не дають води. В день відлучення зранку свиноматок не годують і лише ввечері їм дають половину норми раціону та води. На другий день відлучення свиноматок переводять на раціон холостих, групуючи їх у кормові групи по 2-3 голови.

Поросята, починаючи з першого дня життя, живляться виключно материнським молоком, яке забезпечує нормальний ріст і розвиток організму і запобігає різним захворюванням.

Поросятам, починаючи з 3-4-го дня життя, дають воду, а з 5-6-го їх підгодовують підсмаженим зерном. З місячного віку згодовують концентровані корми в сирому вигляді.

Похожие статьи




Системи та обладнання для годівлі та напування поросних свиноматок - Індустріальні технології утримання поросних свиноматок

Предыдущая | Следующая