ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЯКІСНОЇ ОЦІНКИ ГРУНТІВ - Якісна оцінка грунтів господарства ТОВ "Носівка Агро" Чернігівської області Носівського району

Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва є однією з найактуальніших проблем, успішне вирішення якої відкриває подальші можливості для прискорення темпів його розвитку і надійного постачання країни сільськогосподарською продукцією. Економічна ефективність показує кінцевий корисний ефект від застосування засобів виробництва і живої праці, віддачу сумісних вкладень. В сільському господарстві - це отримання максимальної кількості продукції з кожного гектара землі при найменших витратах живої та суспільної праці.

У якості мірила або оцінки тих чи інших заходів, що застосовуються в сільському господарстві, виступає критерій економічної ефективності. Цей признак пов'язаний з ростом виробництва споживчих вартостей на основі підвищення продуктивності праці і раціонального використання виробничих ресурсів.

Економічна ефективність вирощування сільськогосподарських культур визначається рядом показників: урожайність, ц/га; чистий доход, грн. з 1 га; собівартість і т. д.

У даному випадку розраховувалась економічна ефективність вирощування озимої пшениці на полях з різною якістю земель. В використовувались такі показники:

Урожайність озимої пшениці, ц/га;

    2) валовий доход в розрахунку на 1 га посіву грн. - це різниця між вартістю виробленої продукції і матеріальними затратами на її виробництво; 3) собівартість 1 ц озимої пшениці - це показник, що відображає у депешній формі суму витрат господарства на виробництво одиниці продукції, грн.; 4) чистий доход - різниця між вартістю валової продукції і повною її вартістю, грн.; 5) окупність витрат - це відношення вартості валової продукції до її собівартості, грн.; 6) рівень господарської рентабельності визначається відношенням чистого доходу до повної собівартості продукції і виражається в %.

Таблиця 4.1.- Економічна ефективність виробництва озимої пшениці на грунтах різної якості

Грунт

Оцінка землі, бал

Урожайність, т/га

Вартість валової продукції, грн.

Витрати на виробництво продукції, грн.

Чистий доход на 1 га, грн.

Окупність витрат, грн.

Дерново слабо - і середньо підзолисті неоглеєні та глеюваті супіщані

23

3,2

11840

4900

6940

1,42

Сірі опідзолені неоглеєні та глеюваті супіщані

26

3,9

14430

4920

9510

1,93

Темно-сірі опідзолені піщано-легкосуглинкові на лесовидних відкладах

41

4,1

15170

5050

10120

2,00

Чорноземи опідзолені піщано-легкосуглинкові на лесовидних відкладах

55

5,3

19610

5150

14460

2,81

Чорноземи типові малопотужні піщано-легкосуглинисті

60

5,5

20350

5220

15130

2,90

Чорноземи типові потужні легкосуглинисті на лесовидних відкладах

66

5,6

20720

5300

15420

2,91

Як бачимо з таблиці 4.1, що на чорноземі типовому потужні легкосуглинистому на лесовидних відкладах з більш високим балом бонітету врожайність озимої пшениці на 2,4 т/га більше, ніж на дерново-підзолистому грунті. Витрати ж на виробництво продукції більше на цьому ж полі вони збільшуються за рахунок витрат, що пов'язані з збиранням, транспортуванням і доробкою продукції до необхідної якості. Основний показник - чистий доход на 1 га, грн. також більше на цих грунтах на 400 грн., а окупність витрат практично у 2 рази вища на цих грунтах порівняно із дерново-підзолистими грунтами.

З усього цього можна зробити висновок про те, що чим вище бонітет грунту тим рентабельніше виробництво. Значить, існує пряма залежність між природною родючістю і економічною ефективністю вирощування сільськогосподарських культур.

Похожие статьи




ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЯКІСНОЇ ОЦІНКИ ГРУНТІВ - Якісна оцінка грунтів господарства ТОВ "Носівка Агро" Чернігівської області Носівського району

Предыдущая | Следующая