Технологічна частина, Санітарно-гігієнічні вимоги та правила безпеки в роботі - Жіночий манікюр з використанням сучасної техніки

Санітарно-гігієнічні вимоги та правила безпеки в роботі

Робоче місце майстра манікюру - це манікюрний стіл. Майстер і клієнт знаходяться один проти одного.

До вибору вже наявного манікюрного столу потрібно підійти дуже серйозно, адже саме це клієнт побачить в першу чергу.

Сучасний ринок професійного устаткування пропонує величезну різноманітність таких столів. Однак при виборі варто дивитися не стільки на зовнішній і естетичний вигляд, скільки на розміри і якість матеріалу, з якого виготовлено обладнання.

На столі повинні поміщатися не тільки руки: майстра і клієнта, але і всі необхідні інструменти. Також бажано наявність ящиків для зберігання матеріалів, різних підставок і лотків.

Руки клієнта під час манікюру розташовуються на подушці, покритої гігієнічним матеріалом. Після кожного клієнта вона дезінфікується. Для ванночок в дорогих салонах використовують спеціальний прилад, де підтримується постійна температура рідини. Але наявність такого приладу не виключає простих ванночок, тим більше що в даний час в салонах використовуються різні рецепти і програми догляду за руками.

Зовнішній вигляд майстра манікюру повинен справляти на відвідувачів приємне враження, а спецодяг повинен бути бездоганно чистим. Узагалі чистота -- це найважливіша щоденна вимога кабінету для проведення таких процедур. У кабінеті потрібно щоденно робити вологе прибирання і провітрювання.

Робота майстра пов'язана з проведенням маніпуляцій не тільки на нігтях, але й на шкірі із застосуванням різноманітних інструментів, перев'язного матеріалу (серветки, ватні тампони), медикаментів. Все це вимагає чистоти на робочому місці, особливого стану рук майстра, обов'язкової дезінфекції та стерилізації інструментів. Умови виконання процедур повинні повністю виключити потрапляння мікробів через шкіру при незначних травмах (уколи, порізи, подряпини).

Перед початком роботи і після прийому кожного клієнта стіл необхідно протирати вологою серветкою, а після закінчення роботи -- серветкою, змоченою в 1%-ному розчині хлораміну або іншого антисептика.

Чистий матеріал і білизну зберігають в окремій шафі. Для відпрацьованого матеріалу і брудної білизни треба мати спеціальні марковані бачки із щільно прилягаючою кришкою.

Для кваліфікованого виконання манікюру або педикюру інструменти повинні бути якісно і правильно заточені.

Перед використанням інструменти дезінфікують, бажано із дезрозчину, їх виймати у присутності клієнта. Для дезінфекції досить часто застосовують рідину Каретникова, до складу якої входять, г: карболова кислота -- 3; формалін -- 20; гідрокарбонат натрію (сода питна) -- 15; борна кислота -- 5 і дистильована вода -- до 100 мл. У 70-градусному спирті інструменти досить потримати 15-20 хв., у спирті-ректифікаті -- до 40 хв., у розчині хлораміну (0,3%-ному) - 20 хв.

Ванночки перед кожною процедурою миють гарячою водою з милом і дезінфікують. Майстер повинен пройти медичний огляд і отримати довідку допуск до праці. Крім того, раз на рік усі працівники перукарень проходять флюорографію і огляд дерматолога і венеролога.

Особливе місце в роботі майстра манікюру займає етична сторона обслуговування. Висока етична культура - обов'язкова риса кожного працівника індустрії. Це найперша моральна вимога. Брутальність, безтактність, зневажливе відношення до людей неприпустимі в будь-якій сфері трудової діяльності.

Розвиток високої культури обслуговування, орієнтованої на запити клієнтів, має першочергове значення в діяльності майстра манікюру. Незалежно від використовуваного методу обслуговування всі працівники повинні керуватися певними правилами, спрямованими на створення в гостя максимального почуття комфорту. Як основне правило обслуговування варто засвоїти те, що стосовно всіх без винятку гостей персонал обслуговування повинен бути бездоганно ввічливий, уважний і тактовний. Гості практично завжди повинні бачити обслуговуючий персонал, але ніколи не повинні чути їхніх розмов між собою. Популярність манікюрної справи часто прямо залежить від етичної культури обслуговування, ввічливого й уважного ставлення до відвідувачів. Виробничий, організаційний та естетичний аспекти не вичерпують усіх форм культури обслуговування в сучасному салоні краси. Щоб обслуговування було дійсно культурним, недостатньо мати сучасний салон краси з технічним устаткуванням. Важливо мати кваліфіковані кадри.

Доброзичливе відношення до клієнта повинне виявлятися з того моменту, коли він переступив поріг. Ввічлива, уважна зустріч клієнтів сприяє підвищенню їхнього психологічного настрою. Дуже важливо також забезпечити індивідуальний підхід до клієнтів, що полягає в знанні їх особистих якостей, інтересів, схильностей, відповідно до яких варто вибирати визначену манеру звертання.

Похожие статьи




Технологічна частина, Санітарно-гігієнічні вимоги та правила безпеки в роботі - Жіночий манікюр з використанням сучасної техніки

Предыдущая | Следующая