Забезпечення умов техніки безпеки та охорони праці на робочому місці - Розробка системи менеджменту в організації

Персонал є головною цінністю підприємства. Саме тому, на підприємстві, значна роль приділяється охороні праці та техніці безпеки - це один із пріоритетних напрямків, якого необхідно притримуватись в процесі розвитку підприємства. Підприємство приречене на загибель, якщо керівництво не турбується про власний персонал. Отже на будь-якому підприємстві конче необхідні заходи, пов'язані з охороною праці та технікою безпеки, такі як регулярне проведення семінарів по техніці безпеки, постійний інструктаж працівників виробничих цехів, забезпечення належного стану обладнання, обов'язкове застрахування всіх працівників на випадки пов'язані з небезпекою для їхнього життя та здоров'я в процесі виробництва. На даному підприємстві за охорону праці та техніку безпеки відповідальний інженер з охорони праці.

10.3 Витрати на управління організацією та ефективність управлінської праці

Першочерговою проблемою створення організаційної системи для будь-якого виду діяльності є поділ праці. Це зумовлено масштабами роботи, розосередженістю в часі та просторі, різною кваліфікацією та досвідом працівників.

При організації управлінської праці застосовують три напрямки її поділу: функціональний, технологічний та кваліфікаційний.

Функціональний - закріплення окремих функцій за підрозділами чи працівниками.

Технологічний - спеціалізація працівників відповідно до трьох великих груп робіт: керівництво структурним підрозділом; обробка інформації; створення комплексу документації (пересилання, зберігання, облік).

Кваліфікаційний - це ознака поділу праці, за якою працівники виконують різну роботу, що відповідає їх кваліфікації та досвіду.

Організація праці менеджера пов'язана з використанням ним свого робочого часу на виконання певних трудових процесів. Отже, здійснюючи керівництво роботи підприємства, менеджеру необхідно:

    - регулярно спілкуватися з людьми (одержувати від них та давати їм необхідну інформацію); - вирішувати питання властиві службовим повноваженням; - постійно брати участь у вирішення виробничих завдань.

Дана сукупність завдань визначає структуру робочого часу менеджера і основні напрямки організації його праці. Їх класифікація наведена на схемі 8.3.1.

Напрямки організації роботи менеджера

Підготовка управлінських кадрів може проводитися шляхом організації лекцій, дискусій у складі невеликих груп, читання літератури, ділових ігор ролевого тренінгу та обміну досвідом з фахівцями далекого та ближнього зарубіжжя. Потрібно зауважити, що провадження передових методів та прийомів значно підвищить якість та ефективність управлінської праці.

Час, який витрачає менеджер на управління, не може бути жорстко регламентованим та нормативним. Він залежить від ряду факторів, таких як впровадження нових технологій, форм організації праці, удосконаленням управління.

Похожие статьи




Забезпечення умов техніки безпеки та охорони праці на робочому місці - Розробка системи менеджменту в організації

Предыдущая | Следующая