Назви найважливіших точок і дуг на небесній сфері - Небесна сфера

Z - зеніт, Z' - надир, Р, Р' - полюси світу, РР' - вісь світу, W - захід, E - схід

Прямовисна лінія

Прямовисна лінія (або вертикальна лінія) -- пряма, що проходить через центр небесної сфери і співпадаюча з напрямом ниттю виска в місці спостереження. Для спостерігача, що знаходиться на поверхні Землі, прямовисна лінія проходить через центр Землі і точку спостереження.

Зеніт і надир

Прямовисна лінія перетинається з поверхнею небесної сфери в двох точках -- зеніті, над головою спостерігача, і надирі -- діаметрально протилежній точці.

Математичний горизонт

Математичний горизонт -- великий круг небесної сфери, площина якого перпендикулярна до прямовисної лінії. Математичний горизонт ділить поверхня небесної сфери на дві половини: видиму для спостерігача, з вершиною в зеніті, і невидиму, з вершиной в надирі. Математичний горизонт, взагалі кажучи, не співпадає з видимим горизонтом унаслідок нерівності поверхні Землі і різною висотою точок спостереження, а також викривленням променів світла в атмосфері.

Вісь світу

Вісь світу -- діаметр, навколо якого відбувається обертання небесної сфери.

Полюси світу

Вісь світу перетинається з поверхнею небесної сфери в двох точках -- північному полюсі світу і південному полюсі світу. Північним полюсом називається той, з боку якого обертання небесної сфери відбувається за годинниковою стрілкою, якщо дивитися на сферу ззовні. Якщо дивитися на небесну сферу зсередини, (що ми зазвичай і робимо, спостерігаючи зоряне небо), то в околиці північного полюса світу її обертання відбувається проти годинникової стрілки, а в околиці південного полюса світу --- за годинниковою стрілкою.

Небесний екватор

Небесний екватор -- великий круг небесної сфери, площина якого перпендикулярна осі світу. Небесний екватор ділить поверхню небесної сфери на дві півкулі: північну півкулю, з вершиною в північному полюсі світу, та південну півкулю, з вершиною в південному полюсі світу.

Точки сходу і заходу

Небесний екватор перетинається з математичним горизонтом в двох точках: точці сходу і точці заходу. Точкою сходу називається та, в якої точки небесної сфери, що обертається, перетинають математичний горизонт, переходячи з невидимої півсфери у видиму.

Небесний меридіан

Небесний меридіан -- великий круг небесної сфери, площина якого проходить через прямовисну лінію і вісь світу. Небесний меридіан ділить поверхня небесної сфери на дві півкулі -- східну півкулю, з вершиною в точці сходу, і західну півкулю, з вершиною в точці заходу.

Полуденна лінія

Полуденна лінія -- лінія перетину площини небесного меридіана і площини математичного горизонту.

Точки півночі і півдня

Небесний меридіан перетинається з математичним горизонтом в двох точках: точці півночі і точці півдня. Точкою півночі називається та, яка ближче до північного полюса світу.

Екліптика

Екліптика -- великий круг небесної сфери, перетин небесної сфери і площини орбіти системи Земля -- Місяць. З великою точністю по екліптиці здійснюється видимий річний рух Сонця по небесній сфері. Площина екліптики перетинається з площиною небесного екватора під кутом ? = 23°26'.

Точки рівнодення

Екліптика перетинається з небесним екватором в двох точках -- точці весняного рівнодення і точці осіннього рівнодення. Точкою весняного рівнодення називається та, в якій Сонце, в результаті свого річного руху, переходить з південної півкулі небесної сфери в північну. У точці осіннього рівнодення Сонце переходить з північної півкулі небесної сфери в південну.

Точки сонцестояння

Точки екліптики, віддалені від точок рівнодення, на 90° називаються точкою літнього сонцестояння (у північній півкулі) і точкою зимового сонцестояння (у південній півкулі).

Вісь екліптики

Вісь екліптики -- діаметр небесної сфери, перпендикулярний площині екліптики.

Полюси екліптики

Вісь екліптики перетинається з поверхнею небесної сфери в двох точках -- північному полюсі екліптики, що лежить в північній півкулі, і південному полюсі екліптики, що лежить в південній півкулі.

Галактичні полюси і галактичний екватор

Точка небесної сфери з екваторіальними координатами ? = 192,85948° ? = 27,12825° називається північним галактичним полюсом, а діаметрально протилежна ній точка -- південним галактичним полюсом. Великий круг небесної сфери, площина якого перпендикулярна лінії, що сполучає галактичні полюси, називається галактичним екватором.

Похожие статьи




Назви найважливіших точок і дуг на небесній сфері - Небесна сфера

Предыдущая | Следующая