Система соціального захисту населення в Україні - Соціальний захист населення

Система соціального захисту в Україні включає:

    - пенсії (ПФ, ФСС); - допомога по безробіттю (ФЗ); - система короткотермінових грошових допомог при хворобі, при народженні дитини (ФСС, ПФ).

Універсальні системи:

    - програма допомоги сім'ям із дітьми (ПФ, ФСС, МБ+ДБ); - державні програми дотацій і житлових субсидій (ДБ); - допомога на поховання (ФСС, ПФ, ФЗ, МБ); - державна система охорони здоров'я (МБ, ДБ, ЧФ); - державна система освіти (МБ, ДБ). - соціальний захист осіб, котрі постраждали в результаті аварії на ЧАЕС

Система соціальних допомог:

    - цільові допомоги (грошові, натуральні, безготівкові, тобто пільги по оплаті); - соціальне забезпечення (система інтернатних установ та територіальних центрів).

Соціальний захист через недержавні організації.

Соціальна допомога з фондів підприємств.

Система соціального захисту населення складається з:

    - Соціального страхування; - Соціальної допомоги; - Соціальних гарантій.

Система соціального страхування і пенсійного забезпечення, що діє в Україні включає у себе :

    - пенсійну систему; - соціальне страхування на випадок безробіття; - соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; - соціальне страхування від нещасних випадків.

За даними Міністерства праці і соціальної політики України і пенсійного фонду, системою соціального страхування та пенсійного забезпечення охоплено приблизно 21 млн. застрахованих осіб та 14,4 млн. пенсіонерів.

Державну соціальну допомогу, що надається в Україні, можна поділити відповідно до критеріїв відбору отримувачів:

    - соціальна допомога, яка надається з урахуванням потреб, але без урахування майнового стану або доходу; - адресна соціальна допомога, яка надається з урахуванням доходу або майнового стану.

В Україні у 2000 році було прийнято Закон "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" , у якому зазначено, що основні державні соціальні гарантії встановлюються з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Державні соціальні гарантії - встановленні законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановленні законодавчо, що забезпечую рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Основні соціальні гарантії в Україні:

    - мінімальний розмір заробітної плати; - мінімальний розмір пенсій за віком; - мінімальний розмір заробітної плати робітників різної кваліфікації в установах та організаціях, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів; - стипендії учням професійно-технічних та вищих навчальних закладів; - індексація доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх доходів під час зростання цін; - забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах і послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.

Згідно з розрахунками Ради по вивченню продуктивних сил Національної академії наук, право на пільги відповідно до законодавства мають: за соціальним статусом - 31% населення, за професійною ознакою - 13,8% економічно активного населення. Загальний обсяг пільг потребує щороку понад 30 млрд. гривень.

Похожие статьи




Система соціального захисту населення в Україні - Соціальний захист населення

Предыдущая | Следующая