ВИСНОВКИ - Міжнародне співробітництво з охорони праці

    1. Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці охоплює наступні основні напрямки:
      - вивчення, узагальнення та впровадження світового досвіду з організації' охорони праці, покращення умов та техніки безпеки; - участь у міжнародних інституціях з соціально-трудових питань та у роботі їх органів; - одержання консультацій зарубіжних експертів та технічної допомоги у питаннях вдосконалення законодавчої та нормативної бази охорони праці; - проведення та участь у міжнародних наукових чи науково-практичних конференціях та семінарах; - підготовка кадрів з охорони праці за кордоном.
    2. Україна стала членом МОП ще 1954 р. На сьогоднішній день членами МОП є 185 країн. 3. Особливістю цієї міжнародної інституції є її тристороння структура, яка передбачає участь в її діяльності представників урядів, організацій найманих працівників та організацій роботодавців усіх країн світу. 4. До основних напрямів діяльності МОП належать:
      - участь у міжнародно-правовому регулюванні праці шляхом розроблення та ухвалення нормативних актів (конвенцій і рекомендацій) з питань умов та безпеки праці і життя працівників; - розроблення та здійснення міжнародних цільових програм, спрямованих на вирішення важливих соціально-трудових проблем (зайнятість, умови праці та ін.); - надання допомоги державам - членам МОП в удосконаленні національного трудового законодавства, професійно-технічної підготовки працівників, поліпшенні умов праці тощо шляхом здійснення міжнародних програм технічного співробітництва, проведення дослідницьких робіт та видавничої діяльності.
    5. МОП приймає різні конвенції і розробляє рекомендації, а також встановлює міжнародні стандарти у сфері праці, зайнятості, професійної підготовки, умов праці, соціального забезпечення, безпеки праці й здоров'я. 6. Сьогодні першочерговими завданнями діяльності Міжнародної організації праці є підтримка демократії і соціального діалогу, боротьба з бідністю і безробіттям, заборона дитячої праці. 7. Нині МОП спільно з ПРООН та іншими агенціями здійснює в Україні важливі проекти, які пов'язані з розробкою моделі соціального бюджету, ринком праці та професійним навчанням безробітних, розвитком малого та середнього підприємництва, соціального діалогу, трудового законодавства, гендерної рівності у сфері праці, профілактикою ВІЛ-СНІДу на робочих місцях. 8. Законотворча діяльність Міжнародної організації праці здійснюється шляхом розробки й реалізації конвенцій та рекомендацій МОП, які відповідали б умовам праці, що постійно змінюються. 9. Конкретні напрями МОП з охорони праці -- це викорінення дитячої праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві, роботи без аварій на хімічних підприємствах, рівність щодо умов праці різних категорій працівників, досвід створення безпечних умов у розвинутих країнах тощо. Вагома частина конвенцій МОП стосується питань охорони праці. Це, зокрема, такі конвенції, як № 32 -- про захист від нещасних випадків трудящих, зайнятих на завантаженні чи розвантаженні суден; № 115 -- про захист трудящих від іонізуючої радіації; № 119 -- про забезпечення машин захисними пристроями; № 120 -- про гігієну праці в торгівлі та установах; № 129 -- про інспекцію праці в сільському господарстві; № 155 -- про безпеку праці, гігієну праці й виробниче середовище; № 174 -- про запобігання великим промисловим аваріям; № 176 -- про безпеку і гігієну праці в шахтах тощо. 10. 16 червня 1994 р. було укладено Угоду про партнерство й співробітництво між Україною та ЄС. 11. У разі виникнення спору спрацьовує схема, за якою сам факт ушкодження здоров'я або загибелі працівника на виробництві є підтвердженням невиконання роботодавцем тих чи інших загальносформульованих норм законодавства. 12. Директиви, що приймаються в рамках Європейського Союзу і є законом для всіх його країн, відповідають конвенціям МОП. 13. На сьогодні уряди, політики, соціальні партнери, вчені та страхові компанії більшості країн Європи -- ЄС (Європейського Союзу) приділяють зростаючу увагу пошукам шляхів, що ведуть до поліпшення виробничого середовища, посилення охорони праці. Створено Європейський фонд поліпшення умов життя і праці, який є однією з організацій Європейського Союзу. 14. ВООЗ надає допомогу в налагоджуванні системи охорони здоров'я та підготовки кадрів, у боротьбі з хворобами.

Таким чином, міжнародне співробітництво є одним з найважливіших факторів в системі охорони праці. Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці координується Міжнародною організацією праці.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Міжнародне співробітництво з охорони праці

Предыдущая |