УПРАВЛІННЯ МОТИВАЦІЄЮ - Техніка мотивування успішної праці підлеглих

Мотивація й стимулювання є вирішальним фактором в управлінні персоналом. Всесвітньо визнані авторитети в галузі менеджменту підкреслюють, що "...на першому місці стоять люди; якщо немає відповідного персоналу, то її інші фактори виробництва мало що допоможуть у досягненні поставленої цілі".

Для ефективного управління мотивацією необхідно:

    - чітко усвідомити модель основного процесу мотивації: потреба -
    Мета - дія - досвід - очікування; - знати фактори, які впливають на мотивацію; - набір потреб, що ініціюють рух до здійснення мети і умови, при яких потреби можуть бути задоволені; - знати, що мотивація - не самоціль, а спосіб задоволення, зростаюча її доза може призвести до самозадоволення та інерції.

Активно діяти можна тільки тоді, коли ми впевнені, що вибрана тактика забезпечить досягнення бажаної мети.

Існують три основні підходило вибору мотиваційної стратегії.

    1. Стимули і покарання: люди працюють за винагороди - тим, хто добре працює, платять добре, а тим, хто працює ще краще, платять ще більше. Тих, хто не працює якісно - карають. 2. Мотивування через саму роботу: дайте людині цікаву роботу, яка приносить їй задоволення і якість виконання буде високою. 3. Систематичний зв'язок з менеджером: визначайте цілі з підлеглими і дайте позитивну оцінку, коли вони діють правильно та негативну, коли помиляються.

Мотиваційна стратегія, яку ми вибираємо, має грунтуватись на аналізі ситуації і бажаному стилі взаємодії керівників з підлеглими. Управління мотивацією здійснюється з використанням таких методів: використання грошей як міра нагороди і стимулів; застосування покарань; розвиток співучасті; мотивація через роботу; винагороди і визначення досягнень; залучення людей до управління; заохочення і винагороди групової роботи, обмеження лімітування негативних факторів.

Керівник повинен вирішувати два завдання:

    - знизити рівень незадоволеності персоналу, удосконалювати регулятори мотивації; - збільшити рівень задоволеності, посилити основні мотиватори, які реально підвищать трудову активність працівників.

Таблиця 1 - Регулятори мотивації

1. Робоче середовище

2. Винагороди

3. Безпека

Нормальне робоче місце, низький рівень шуму, ергономіка, дизайн, столова, чистота, добрі фізичні умови праці

Добра зарплата, справедливі винагороди за результати роботи (премії, акції, дивіденди), соціальні блага (житло, медичне обслуговування, санаторії, спорт, дитячі садки, відпочинок, безкоштовне харчування)

Відчуття потреби працівника на підприємстві, повага, визнання керівником і колегами, добрі відносини в колективі

Таблиця 2 - Основні мотиватори

1. Особистий ріст

2. Відчули належності

3. Інтерес і виклик

Можливість навчатись

Відчуття потреби своєї роботи

Цікава робота

Ріст кар'єри

Інформованість про справи, плани, перспективи підприємства

Можливість росту майстерності

Ріст відповідальності і впливу

Інтерес і врахування керівництвом думок і поглядів працівника

Підвищена відповідальність.

Можливість творчого росту, самовираження

Спільне прийняття рішень

Змагальний ефект (бути кращим за інших)

Вирішення нових складних завдань

В загальному вигляді управління мотивацією здійснюється на основі економічних методів, цільового методу, методу розширення й збагачення робіт і методу співучасті. Результативність роботи працівників значною мірою залежить і від психологічного клімату в трудовому колективі та стилю управління, що застосовує менеджер.

Похожие статьи




УПРАВЛІННЯ МОТИВАЦІЄЮ - Техніка мотивування успішної праці підлеглих

Предыдущая | Следующая