Водойми Олександрійщини - Водойми рідного краю. Їх стан та охорона

Олександрія розташована на Придніпровській височині з загальним нахилом території з північного заходу на південний схід. Рельєф являє собою здебільшого плато, або підвищену хвилясту рівнину розчленовану густою мережею річкових долин і балок, а також ярів. В балках, що простягаються з заходу на схід, південні схили пологі, а північні крутіші, дуже вкриті ярами, в таких місцях відкриваються древні докембрійські породи.

Середня висота плато близько 200 м над рівнем моря. Проте спостерігається значна різниця абсолютних висот. Оточують місто з трьох сторін висоти, які мають відмітки 136 м -- 142 м. Саме на них розташовані основні промислові зони міста.

Місто Олександрія розташоване на сході області, на відстані 75 км на північний схід від Кіровограда. Разом із підпорядкованими Олександрії селищами Димитрове, Пантаївка площа міста становить 6 142 га.

Олександрією протікають дві річки Інгулець та Березівка, Березівка впадає в Інгулець на території міста.

На території міста знаходиться 4 водойми: дитячий пляж, який знаходиться у парку ім. Шевченка та належить управлінню житлово - комунального господарства, та 3 ставки, які перебувають у користуванні орендарів.

Річка Інгулець бере початок на Придніпровський височині, з балки поблизу села Топило Знам'янського району Кіровоградської області. Пониззя -- на Причорноморській низовині. Тече через Кіровоградську, Дніпропетровську, Миколаївську, Херсонську області. Спочатку тече на північ, згодом круто повертає на південний схід, далі -- поступово змінює напрямок на південь і південний захід. Нижче селища Тарасівка Інгулець утворює Інгулецький лиман завширшки до 1 км і впадає у Дніпро декількома рукавами біля села Садового, за 40 км від Херсона. Річка Інгулець має довжину 549 км. Площа басейну 14870 тис. кмІ. Долина у верхній течії трапецієподібна, на окремих ділянках утворює неглибокі каньйони; її ширина до 1 км. У нижній долина терасована, завширшки до 5 км. Річище у верхній течії спрямлене, у нижній дуже звивисте. Ширина річища біля Кривого Рогу 25--30 м, глибина до 1,7 м. Похил річки -- до 0,37 м/км у пониззі.

Судноплавна протягом 109 км. У басейні Інгульця -- Криворізький залізорудний басейн. Використовується для водопостачання Кривого Рогу, зрошення. Регулюється Карачунівським та Іскрівським водосховищами. З'єднаний каналом Дніпро--Інгулець (Світловодський та Олександрійський райони Кіровоградської області) для водозабезпечення Кривбасу. Живлення переважно снігове. Замерзає у 2-й половині грудня, скресає у 2-й половині березня.

Найбільші притоки Інгульця: Бешка, Бокова, Висунь (праві); Березівка, Зелена, Жовта, Саксагань, Кобильна (ліві).

Березівка - річка в Україні, у межах Світловодського та Олександрійського районів Кіровоградської області. Ліва притока Інгульця (басейн Дніпра). Довжина річки 27 км, площа басейну 287 кмІ. Ширина долини до 2,4 км, глибина 25--30 м. Річище слабозвивисте, його пересічна ширина 2 м. Похил річки 0,32 м/км. Споруджено декілька ставків. У посушливі пори річка місцями пересихає.

Річка бере початок біля села Іванівки. Тече на південний схід і південь. Впадає до Інгульця в селі Протопопівці, що неподалік (на північний захід) від міста Олександрії. У нижній течії річка з'єднується з каналом Дніпро -- Інгулець. Притоки: невеликі потічки.

Канамл Дніпром - Інгулемць -- розпочинається в районі Світловодська. Введений в дію в 1988 році, є основною ланкою в системі каналів Дніпро - Інгулець - Інгул. Головне значення -- забезпечення водою сільгоспугідь Кіровоградської і Дніпропетровської областей, Криворізького гірничорудного промислового комплексу, а також обводнення річки Інгулець з метою її оздоровлення. Забезпечує виконання цього завдання дві насосні станції: головного і вторинного підйому. На ділянці, що транспортує воду через водорозділ, побудовано два тунелі діаметром 5 м, впродовж 5,8 км при ширині дна 8 м і глибині 3 м. Об'єм подачі води каналом 1003,0 млн. мі/рік.

Свій початок канал бере з Кременчуцького водосховища на Дніпрі. Головна насосна станція піднімає воду на 45,0 м до водовипускної споруди. Далі вона самопливом тече відкритим трапецоїднім штучним руслом, через перший тунель, транзитне водосховище, другий тунель, і знову руслом до насосної станції другого підйому. Піднявшись на 10,5 м, вода знову самопливом тече по руслу через сім перепадів, а звідти руслом -- в Войнівське водосховище на р. Інгулець. Далі по розширеному зарегульованому руслу Інгульця через Іскрівське водосховище її шлях лежить в Карачунівське водосховище біля Кривого Рогу. Загальна довжина траси становить 150,5 км.

Канал Дніпро - Інгулець є головною ділянкою системи каналів Дніпро - Інгулець - Інгул, передбаченої схемою комплексного використання і охорони водних ресурсів України.

Головне призначення каналу - забезпечення водою сільгоспугідь Кіровоградської та Дніпропетровської областей, Криворізького гірничорудного промислового комплексу, а також обводнення ріки Інгулець з метою її екологічного оздоровлення. Забезпечують виконання цього завдання дві насосні станції: головна та другого підйому. На ділянці, що транспортує воду через вододіл, знаходяться сім штучних перепадів висотою по 1,5 метрів кожний, тут вода збагачується киснем. Протифільтраційне облицювання виконане на ділянці завдовжки 10,7 км, на всіх інших ділянках каналу дно закладене нижче від рівня грунтової води. Обабіч траси розташовані поля родючих українських чорноземів, що дає змогу займатися інтенсивним зрошуваним землеробством. Свій початок канал бере з Кременчуцького водосховища на Дніпрі. Головна насосна станція підіймає воду на 45,0 м. до водовипускної споруди. Далі вона самопливом тече відкритим трапецоїдним штучним руслом, через перший тунель (внутрішній діаметр тунелів складає 4, 8 м), транзитне водосховище (обсягом 1,1 млн. куб. метрів), другий тунель, і знову руслом до насосної станції другого підйому. Піднявшись на 10,5 м., вода знову самопливом тече по руслу до швидкотоку, а звідти руслом - до Олександрійського водосховища на р. Інгулець.

Іскрівське і Олександрійське водосховища, з корисним об'ємом відповідно 30.7млн. м3 та 6.3млн. м3, є об'єктами річного регулювання. Олександрійське (Войнівське) призначене для зрошення земель і технічного водо забезпечення Олександрійського буровугільного району та м. Олександрії. Іскрівське, відповідно, є джерелом зрошення земель в Петрівському районі. Проектний об'єм води на санітарні попуски в ріку Інгулець визначені у розмірі 5 м3/сек ( 200млн м3 за рік).

Похожие статьи




Водойми Олександрійщини - Водойми рідного краю. Їх стан та охорона

Предыдущая | Следующая