Значення якості прісної води для живої природи - Водойми рідного краю. Їх стан та охорона

З розвитком людства від найдавніших часів до наших днів вода набувала все більшого значення.

Спочатку вона несла на собі перші судна, кораблі. Потім нею почали зрошувати поля, побудували перші водяні млини, створили перші водопроводи. І ось сьогодні вода вже обертає турбіни сучасних гідростанцій, дає електричний струм людям.

Водою вмиваються люди, міста, машини, дороги. А ще вода -- це велика і зручна дорога. Нею вдень і вночі йдуть судна, везуть різні вантажі і пасажирів.

Без води не замісити тісто для хліба, не приготувати бетон для будівництва, не виготовити папір, тканину для одягу, гуму, цукерки, ліки -- нічого не зробити без води!

Якщо подивитися на карту світу, то можна побачити, що всі столиці держав розташовані на березі моря або річки. Дійсно, Київ стоїть на річці Дніпро, Париж -- на річці Сена, Лондон -- на річці Темза. Звісно, це не випадково. Люди прагнули селитися там, де, передусім, була вода. Вона потрібна не лише для пиття і побутових потреб, але і як захист від ворога (навіть фортеці оточувалися ровами, заповненими водою), і як зручний шлях для спілкування і торгівлі із сусідами. Сумна доля осягнула древню індійську цивілізацію Мохенджо-Даро. Коли річка Інд змінила русло і навкруги запанувала пустеля, ця цивілізація загинула.

Можна стверджувати, що цивілізація не зможе існувати без значної кількості води, тому що вода потрібна людині для життя, харчування, підтримки чистоти, для життєзабезпечення і розвитку. Без води людство просто зникне.

Висновок. Вода потрібна людині для життя, харчування, підтримки чистоти, для життєзабезпечення і розвитку. Без води людство просто зникне.

Одне з найбільш важливих сучасних проблем охорони і перетворення природи - організація раціонального використання вод. Інтенсифікація промисловості і сільського господарства, зростання міст, розвиток економіки в цілому можливі лише за умови збереження і множення запасів прісної води. Витрати на зберігання та відтворення якості води займають перше місце серед усіх витрат людства на охорону природи. Сумарна вартість прісної води набагато дорожче будь-якого іншого виду використовуваного сировини.

Успішне перетворення природи можливо лише при достатній кількості і якості води. Зазвичай будь-який проект перетворення природи у великій мірі пов'язаний з тим чи іншим впливом на гідроресурси.

У зв'язку з розвитком світового господарства споживання води зростає стрімкими темпами. Воно подвоюється кожні 8-10 років. Одночасно збільшується ступінь забруднення вод, тобто відбувається їх якісне виснаження. Об'єм води гідросфери дуже великий, але людство безпосередньо використовує лише невелику частину прісних вод. Все це, разом узяте, і обумовлює гостроту завдань охорони вод, їх першочергового значення у всьому комплексі проблем охорони і перетворення природи.

До числа найважливіших водних ресурсів, придатних для використання в тих чи інших галузях господарства, відносяться річкові, озерні, морські, підземні поди, лід високогір'я і полярних районів, атмосферна волога. Таким чином, за винятком вод, що знаходяться у складі мінералів і біомаси, всі складові частини гідросфери можуть розглядатися в якості джерел водних ресурсів.

Однак у промисловості, сільському господарстві і в побуті найбільш широко використовуються прісні води - річкові, підземні, озерні. Вони більш доступні, легше піддаються регулюванню, безперервно поновлюються в процесі кругообігу. Прісні води складають близько 2% загального обсягу гідросфери. Але поки людина не використовує більшу їх частину, законсервовану у вигляді криги. Використана частина складає менше 1% від загального обсягу вод гідросфери. У цьому і полягає одна з причин виникнення загрози не тільки регіональної, а й глобальної нестачі води для господарсько-побутових цілей. Очевидно, для поповнення ресурсів прісних вод необхідно залучати до господарського водооборот все більш широкі маси води з усіх частин гідросфери. Роботи в цьому напрямку успішно розвиваються, у ряді країн опріснюють морську воду, розробляють способи впливу на атмосферну вологу, все ширше залучають у господарський оборот підземні води, складають проекти використання води полярних льодів. Кругообіг води призводить до того, що всі частини гідросфери поновлюються з тією чи іншою інтенсивністю. Особливо швидко відбувається відновлення прісних вод. Якщо воду використовувати в обсязі кругообігу, то джерела водних ресурсів будуть невичерпними, вічними. Але на практиці, особливо за останні роки, споживання води в окремих регіонах перевищує швидкість її відновлення. Нерівномірне розміщення по території ресурсів прісних вод, промисловості, міст, сільськогосподарських підприємств, розвиток економіки все частіше призводить до загострення диспропорцій між ними, супроводжується виникненням вогнищ "водного голоду". Будівництво дорогих і найдосконаліших очисних споруд лише відсуває терміни якісного виснаження водних ресурсів, але не може повністю вирішити цю проблему.

Дефіцит прісної води вже зараз стає світовою проблемою. Все більш зростаючі потреби промисловості і сільського господарства у воді примушують всі країни, вчених світу шукати різноманітні засоби для вирішення цієї проблеми.

На сучасному етапі визначаються такі напрями раціонального використання водних ресурсів:

    * більш повне використовування і розширене відтворювання ресурсів прісних вод; * розробка нових технологічних процесів, що дозволяють запобігти забрудненню водоймищ і звести до мінімуму споживання свіжої води.

Похожие статьи




Значення якості прісної води для живої природи - Водойми рідного краю. Їх стан та охорона

Предыдущая | Следующая